Šampion šampionski! Crvena zvezda pobedila je Javor sa 2:0 (2:0) u 1. kolu Linglong Superlige golovima Jovičića i Bena iz penala!

Došlo je vreme za prvi korak crveno-belih ka odbrani trona – uz debitanta u dresu Zvezde i novi semafor.

Titula prethodne dve godine stanuje na Marakani i izabranici Vladana Milojevića krenuli su po svojevrstan het-trik.

Delovalo je da su premijeru u Linglong Superligi započeli u formaciji 4-2-3-1 ili 4-1-4-1, ali… Šef Milojević insistira na modernim tendencijama fudbala i upravo to je bilo na delu.

Toliko puta je isticao isto prošle sezone, posebno posle iskustva u Ligi šampiona. Zato njegovi izabranici prilikom ofanzive najčešće izgledali kao 3-4-2-1. To znači da se Stojković pomerao u sredini i činio defanzivni trio sa Milunovićem i Babićem.

Po bokovima su delovali izuzetno ofanzivni i brzi debitant Žander, te Jevtović desno, Jovičić i Ivanić u sredini, Ben i Marin ispred njih, i Pavkov u špicu.

Kada su bila četvorica iza najisturenijeg Pavkova, onda je Ben delovao po levom krilu, što je suprotno od uobičajenog.

Inicijativa pred nešto više od 6.000 gledalaca viđena je od samog početka.

ZVEZDINA PREMIJERA Debi Žandera, Ben kao levi spoljni i “bomba” Jovičića za trijumf
Severna tribina ponovo se postarala za vizuelni spektakl (FOTO: Starsport)

Diktirali su crveno-beli ritam, napadali preko oba boka i trudili se što pre da pronađu put do mreže vrlo dobrih Ivanjičana.

Prva šansa bila je u četvrtom minutu posle prekida. Marin je izveo korner sa desne strane, a Milunović je glavom šutirao malo pored dalje stative.

Nedugo zatim i sjajna prilika u kojoj je Marin iskosa sa desne strane spoljnom gađao suprotan ugao i Pavkov je malo kasnio da gurne loptu u mrežu.

U uvodnim trenucima zapretio je i Javor preko Đerića koji je takođe iskosa sa desne strane šutirao, ali je Borjan bio na pravom mestu. Dve uspešne intervencije imao je prilično besposlen golman domaćih.

Miran ritam sredinom prvog dela prekinut je vođstvom šampiona u 28. minutu!

Posle kornera sa desne strane Marin je dodao u sredinu do Jovičića koji je iz prve maestralno sa ivice kaznenog prostora pogodio gornji levi ugao za 1:0.

To je dodatno pokrenulo Milojevićeve izabranike… Marin je centrirao iz prekida sa leve strane, a Pavkov loptu glavom skoro u visini penala poslao pored gola.

Sjajna akcija režirana je u 33. minutu. Jevtović je majstorski odigrao petom u sredinu, odakle je Marin oštrim šutem iznudio korner, da bi u nastavku akcije opet Jovičić šutirao malo neprecizno.

Posebno željan dokazivanja bio je Žander, u brazilskom stilu je prebacio čuvara i ušao u kazneni prostor, ali je izostala pravovremena asistencija… Dobila je Zvezda s njim novu energiju po celoj levoj strani.

Žander je ostavio odličan utisak na debiju (FOTO: Starsport)

Ređale su se šanse, pa je opet dokazano koliko samo Marin voli i zna fudbal.

Potezom preko 50 metara izbacio je Bena, on je obišao golmana Jevrića i iskosa sa desne strane nije uspeo da pogodi mrežu iz ne baš najbolje pozicije.

I Jevtović je sjajno centrirao sa desnog krila na drugu stativu odakle je Pavkov, opet glavom, pogodio spoljni deo mreže. Gol je “visio u vazduhu” sve do samog finiša poluvremena!

Tada je Ivanić gurnuo loptu za Bena koji je oboren sa leđa u kaznenom prostoru. Sudija Lukić pokazao je na penal i crveni karton Đeriću koji je skrivio najstrožu kaznu.

Sigurno je upravo Ben šutirao sa bele tačke i rutinski zatresao mrežu udarcem po sredini za 2:0.

Slavlje Zvezdinih igrača nakon gola Bena (FOTO: FK Crvena zvezda)

Šta je Zvezda radila u nastavku? Pretila i pretila, bez završnice u metu…

U glavnim ulogama najčešće su bili Marin i Ben, koji je radio bukvalno sve na terenu.

Najpre je glavom stavio na muke golmana Javora Jevrića na centaršut kapitena koji je bio pokretač svih akcija domaćeg tima.

Tako je školska akcija crveno-belih viđena na isteku sat vremena igre. Marin je izbacio Žandera koji je sa levog krila povratnom pronašao Ivanića čiji je šut otišao preko gola.

Od 63. do 72. minuta Milojević je napravio sve tri izmene, i to ne samo u igračkom kadru.

Očito je protiv Javora probao i netipične taktičke zamisli.

Šansu sa klupe dobili su Vulić, Boaći i Simić, a u pomenutom periodu meč su završili Ivanić, Žander i Pavkov.

To je značilo i da je Ben poslednjih 20-tak minuta igrao kao levi bek, odnosno levi spoljni po potrebi. Svakako pozicija na kojoj se do sada nije nalazio u crveno-belom.

Ipak, sve je štimalo u šampionskom ritmu za prvi meč domaćeg prvenstva pa su sva tri boda ostala na Marakani.

CRVENA ZVEZDA – JAVOR 2:0 (2:0

Stadion: Rajko Mitić
Gledalaca: 6.112
Sudija: Lazar Lukić (Beograd)
Strelci: Jovičić u 28. i Ben u 45. minutu (pen)
Crveni karton: Đerić (Javor) u 44. minutu

Crvena zvezda: Borjan, Stojković, Milunović, Babić, Žander (od 72. Simić), Jovičić, Ivanić (od 63. Vulić), Jevtović, Marin, Ben, Pavkov (od 72. Boaći).

Javor: Jevrić, Đerić, Kolaković, Amanović, Jevremović, Piščević od 89. Maričić), Kuveljić, Dolmagić, Petković (od 77. Sević), Marković (od 46. Jovanović), Mrkaić.

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Košarkaška reprezentacija Srbije: Okupljanje pred Svetsko prvenstvo, očekivanja Gudurića i Micića