Zvezda eliminisana iz Evrokupa, Rusel junak Limoža!

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su sve šanse da se plasiraju u četvrtfinale Evrokupa pošto su u Francuskoj posle neobjašnjivih gešaka u završnici izgubili od Limoža u okviru 5. kola Top 16 faze rezultatom 72:71.

Junak pobede domaćina bio je Džonatan Rusel koji je u poslednjem minutu zabeležio pet poena, uključujući sjajan prodor na 14 sekundi pre kraja susreta, ali činjenica je da 28-godišnji plejmejker ne bi ni imao šansu za to da nije bilo neverovatnih propusta gostujućih košarkaša.

Start meča u dvorani Boblan obeležila je nesigurna igra u napadu na obe strane. Zvezda je delovala anemično i neubedljivo, ali ni Limož nije uspevao da iskoristi svoje najjače oružje – šut za tri poena, pa je prva četvrtina završena rezultatom 15:16.

Boriša Simanić je trojkom „otvorio“ drugi kvartal, da bi zatim na drugoj strani proradio Dvajt Hardi koji beleži sledećih pet poena. Od tog trenutka odbrana Zvezde je dodatno popustila, pre svega na bekovskim pozicijama, što ovoga puta Limož nije propustio da materijalizuje.

Ubacili su srpskom šampionu ukupno 25 poena u drugoj četvrtini, dok Zvezda nije uspevala da pronađe rešenje u ofanzivi, pa je na veliki odmor otišla sa pet poena zaostatka (40:35).

Međutim, u trećoj četvrtini potpuno drugačija priča. Beograđani su zaigrali daleko agresivnije u odbrani, a onda su počeli da gađaju i van linije za tri poena. Najpre je pogodio Ognjen Dobrić, dok je Bili Beron odmah nakon toga ubacio dve trojke zaredom, što je Zvezdi donelo devet poena prednosti.

Partizan pred punim tribinama dočekuje Ritas!

S druge strane, uprkos tome što je Ajzea Majls uzvratio istom merom, Limož je zakazao u segmentu po kojem su druga najbolja ekipa u Evrokupu, pa su Stratos Perperoglu i Džo Reglend do kraja trećeg dela meča obezbedili dvocifrenu prednost klubu sa Malog Kalemegdana (48:60).

Preokret Zvezde, kao i druga trojka Filipa Čovića na startu poslednje četvrtine, nije sprečio jedanaestostrukog francuskog prvaka da nastavi sa pokušajima za tri poena.

Majls je pogodio svoju treću trojku na utakmici i ujedno postao prvi košarkaš Limoža sa dvocifrenim poenterskim učinkom, a posle greške Marka Kešelja isto je učinio i Aksel Butej (57:64), pa je Tomić morao da zatraži tajm-aut.

Vetar u leđa Limožu bio je i promašeni zicer Ristića, dok je Džeri Butsiel ubrzo smanjio na šest poena razlike. Međutim, Reglend je vratio dvojkom, a posle novih poena 24-godišnjeg Majlsa,  kao i dve promašene trojke Muhameda Fajea važan skok u napadu, a zatim i tek svoj treći poen beleži Majkl Odžo za 62:70 na 3:55 do kraja meča.

Kladi se na novog šampiona Evrope!

Tada se činilo da će Zvezda bez većih problema sačuvati prednost do kraja susreta, ali Odžo je ispod svog koša faulirao Butsiela koji pogađa oba penala, a Reglend napravio grešku u koracima, da bi Džonatan Rusel na 48 sekundi pre kraja pogodio trojku i smanjio minus na samo pola koša.

Limož je nakon tajm-auta odigrao čvrstu u odbrani, ali Faje je napravio neverovatnu grešku. Ostao je samo na trojci, ali se odlučio na fintu. Međutim, kako je vreme za napad isteklo pre nego što je uputio loptu ka košu, Francuzi su dobili 14 sekundi da pogode za trijumf, što je posle odličnog prodora učinio Rusel, dok je Perperoglu promašio trojku i tako samo „potvrdio“ očajnu završnicu crveno-belih u Boblanu za eliminaciju iz Evrokupa.