Zbornaji falio samo bod, ali je ostala bez plasmana: Rusija – Belgija 2002

(Photo by Tim De Waele/Getty Images)

Rusija ima mnogo razloga da pred utakmicu sa Belgijom u Briselu napregne sve svoje snage i pokuša da dokaže da u fudbalu ne pobeđuje uvek ekipa koja ima epitet velikog favorita.

Prema ,,težini papira”, Belgija to jeste u svakom smislu. U sastavu ima veliki broj fudbalera koji igraju za najbolje evropske klubove i čija se vrednost meri stotinama miliona bilo koje jake valute. Na prošlogodišnjem Svetskom kupu Belgija je eliminisana tek u polufinalu i to od kasnijeg pobednika Francuske. Crveni đavoli su nastavili u istoj formi i u Ligi nacija sve do teškog poraza od Švajcarske u poslednjoj utakmici.

Rusija je kao domaćin ostavila odličan utisak na Svetskom kupu. Mnogi bi rekli i bolji nego što su bili objektivni dometi sastava. Taktička disciplina i posvećenost su mogli Zbornaju da odvedu i dalje od četvrtfinala, ali je nedostajalo i malo sreće. Optimizam se pojavio posle dužeg vremena, kao i nada da bi se mogli ostvariti ozbiljniji rezultati u kontinuitetu.

Belgija – Engleska i ostali ,,duplikati“ na Svetskom kupu

U Ligi nacija je dva puta savladana Turska, ali je u poslednjem meču Rusija izgubila od Švedske.

Utakmica u Briselu će biti prvi takmičarski meč ove dve selekcije koji se ne igra na Svetskom kupu. Ako uzemo u obzir duel Belgije i Sovjetskog Saveza na mundijalu u Meksiku 1986. godine, tih je susreta bilo ukupno tri. Razlog za nelagodnost, ali i želju za revanšom Zbornaje je to što je Belgija pobedila sva tri puta. Meč u Meksiku doduše, tek u produžecima, ali su Crveni đavoli 2002 i 2014 praktično ostavili bez plasmana u nokaut rundu.

Rusija je trebalo da osvoji samo bod, ali je ostala bez plasmana u nokaut rundu

Utakmica koja je odigrana u Šizuoki 14. juna 2002. godine je po svom toku bila veoma dramatična i uzbudljiva. Belgija je bila u lošijoj poziciji jer joj je za prolazak dalje bila potrebna pobeda, dok je Rusija dalje mogla i uz nerešen ishod i jedan osvojen bod. Crveni đavoli su imali veoma jak napadački sastav predvođen Mbo Mpenzom, Markom Vilmotsom i Veslijem Sonkom, dok se trener Rusije Oleg Romancev oslanjao na jaku sredinu terena sa Valerijem Karpinom i Aleksejem Smertinom, a u odbrani na kapitena Viktora Onopka.

Uoči duela u Ligi nacija: Švedska – Rusija na Svetskom prvenstvu 1994.

Prvo poluvreme je završeno vođstvom Belgije 1:0 (Johan Valem), koja je u većoj meri kontrolisala dešavanja na terenu. Međutim, posle pauze su fudbaleri Olega Romanceva izašli sa mnogo više vere u sebe što je donelo izjednačenje u 52. minutu (Vladimir Beščasni). Imali su Rusi još nekoliko prilika da pređu u vođstvo, međutim, zamena koju je napravio Vasaž uvođenjem Sonka je promenila tok meča. Tadašnji fudbaler Genka je dao gol dvanaest minuta pre kraja, a Mark Vilmots povećao na 3:1 samo četiri minuta kasnije. Rezervista Dmitri Sičev je smanjio na 3:2, ali je do kraja ostalo još samo dva nedovoljna minuta da bi Zbornaja izborila produžetke.

Rusija je otišla kući, a Crveni đavoli su već u osmini finala izgubili od prejakog Brazila.