Za Beograd: Zvezda na potezu i tri ključne stvari iz četvrte utakmice

Kosarka Basketball ABA League Final-season 2018-2019, Play Off-Game 4 Buducnost v Crvena Zvezda Billy Baron (R) Nemanja Gordic (C) and Goga Bitadze (L) Podgorica, 19.04.2019. foto: Starsportphoto ©

Delovalo je u četvrtoj utakmici još i više nego u trećoj da će Crvena zvezda da okonča finalnu seriju u Podgorici, ali je način na koji su se stvari odvijale u nekoliko poslednjih minuta doveo do toga da će ovosezonski šampion ABA lige ipak biti promovisan u Beogradu.

Crveno-beli su držali situaciju pod kontrolom u velikom delu meča, ne dopuštajući domaćim košarkašima da razviju ikakav plan igre, osim individualnih akcija. Posebno dobro je čuvan reket, pa je Goga Bitadze i četvrti meč ostao i bez učinka i bez uticaja. Nemanja Gordić se trudio, ali je njegova igra duže vreme ispod prošlogodišnjeg nivoa. Plejmejker Budućnosti je susret završio bez ijedne asistencije i sa sedam ubačenih poena.

Zvezda traži energiju, Budućnost bolji šut – gde se završava finalna serija?

Uopšte, broj asistencija koje su imali domaći košarkaši najbolje ilustruje ono rečeno na početku, a to je da i pored pobede (84:80), košarkaši Jasmina Repeše nisu imali izraženu ideju niti osmišljene akcije (osim individualnih) kojima bi napadali koš Crvene zvezde. Ukupno su imali samo devet asistencija od kojih dve trećine pripadaju Norisu Kolu.

Sa trideset i jednim poenom bez ubačene trojke, Amerikanac je uz pomoć Edvina Džeksona (23), anulirao sve što je Zvezda uradila do tri minuta pre kraja i vratio seriju u Beograd. Uz sve to, uz Erla Klarka uspeo je da uhvati i najviše lopti u svom timu (6).

Zvezda nije uspela da rastereti Bilija Berona

Crvena zvezda je ponovo imala problema sa previše izgubljenih lopti (14). Najviše ,,prodaja” je imao najbolji košarkaš gostiju Bili Beron (24 poena), koji je bio podvrgnut najvećem pritisku odbrane Budućnosti. Beron je nateran da preuzme i deo organizatorskih poslova, a van parketa je bio nepunih sedam minuta, te je to jedna od stvari na kojoj je Repeša insistirao, a koja je urodila plodom.

Neigranje Stratosa Perperoglua se itekako osetilo u obe utakmice u Morači. Da je on bio na raspolaganju, pritisak na Beronu bi bio daleko manji, a opcije u napadu gostiju raznovrsnije. O faktoru iskustva u ključnim trenucima na obe strane terena ne treba posebno govoriti. Kejsi Rivers, nekadašnji igrač Reala, Kimkija, Panatinaikosa je trebalo da pomogne na tom planu, ali je sve što je uradio na terenu zapravo pomoglo domaćoj ekipi.

Ko osvaja titulu? Najbolje kvote pogledajte ovde!

Amerikanac je utakmicu završio bez poena iz igre, sa lošim rešenjima u napadu i bez uspeha u čuvanju svog igrača u odbrani.

Budućnost je pobedila isključivo zahvaljujući izvanrednoj partiji Norisa Kola i Edvina Džeksona, što je ,,dvosekli mač” pred petu utakmicu u Beogradu. Oslanjanje na individualna rešenja je dalo rezultat u poslednjem meču finalne serije, ali  je pitanje šta šampion može da uradi bez kolektivne igre.