Van Rosom presudio Zvezdi u Pioniru, Valensija u četvrtfinalu!

Košarkaši Crvene zvezde nisu uspeli da se revanširaju Valensiji za prošlonedeljni poraz u Španiji. Stratos Perperoglu je bio maestralan, ali neverovatni Bojan Dubljević i Sem Van Rosom pogotkom na 3.4 sekunde do kraja meča u dvorani „Aleksandar Nikolić“ ostavljaju klub sa Malog Kalemegdana na jednom trijumfu u Top 15 fazi Evrokupa – 81:82.

Crveno-beli su bili prilično dekoncentrisani u odbrani na startu meča, nisu uspevali da pronađu rešenje za protivnički pik-en-rol, dok je Bojan Dubljević dominirao u reketu i prvu četvrtinu završio sa 10 poena.

Ipak, Zvezda je u drugi kvartal ušla sa zadovoljavajućim minusom od četiri poena nakon trojki Stratosa Perperoglua i Filipa Čovića, samo da bi 34-godišnji grčki internacionalac nešto kasnije počeo da zatrpava koš Valensije sa praktično svih mogućih pozicija.

Čović mu je ubrzo pomogao sa novom trojkom, ali Perperoglu je nastavio sa impresivnom šuterskom klinikom s obzirom da je prvo poluvreme završio sa fantastičnih 18 poena, uz 7/9 iz igre. Na drugoj strani je briljirao Dubljević sa 15 poena, ali tim Milana Tomića je uspeo da preokrene i na veliki odmor ode sa plus dva – 44:42.

Početak drugog poluvremena bio je identičan startu meča. Trostruki šampion Evrokupa zaigrao je angažovanije u napadu, a dok je Zvezda promašivala nerezonske šuteve, Dubljević je nastavio sa vrhunskom partijom, u trećoj četvrtini je stigao do svog 24. poena i uz pomoć Alberta Abaldea vratio je Valensiji dvocifreno vođstvo.

Perperoglu je „zapeo“ u šutu, baš kao i svi njegovi saigrači, ali bivši košarkaš Panatinaikosa, Olimpijakosa i Barselone uspeo je da pogodi uz faul u poslednjem minutu trećeg perioda igre, dok je Dušan Ristić poentirao u sledećem napadu, pa je Zvezda, uprkos poenima Majka Tobija, poslednju četvrtinu dočekala sa mnogo prihvatljivijim zaostatkom – 58:64.

Start odlučujućeg kvartala obeležile su trojke Muhameda Fajea i pomenutog Tobija, ali i bolja igra Džoa Reglenda koji beleži sledeća četiri poena, a zatim šalje asistenciju za Ristića koji iz reketa smanjuje na 67:68.

Met Tomas je pogodio svoju drugu trojku na meču, ali Ristić potom koristi dodavanje Čovića i posle sjajne finte donosi izjednačenje, nakon čega je trener gostiju Đaume Posarnau zatražio tajm-aut.

Oba sastava su dodatno zategla odbranu sredinom poslednje četvrtine, a Valensija se bolje snašla u toj situaciji, pre svega Vil Tomas. Čović je sa linije penala smanjio na 73:75, a posle trojke Perperoglua pogodio i uz faul za prvo vođstvo Zvezde (79:77) još od starta drugog poluvremena.

Kladi se na novog NBA šampiona!

Na drugoj strani, poene uz faul upisuje i Met Tomas, a posle nekoliko promašaja na oba koša u režiji Berona, Tomasa, Perperoglua i Dornekampa Milan Tomić uzima tajm-aut na 28 sekundi pre kraja duela, a pri minimalnom vođstvu gostiju (79:80).

Reglend preuzima odgovornost, pravi odličnu prednju promenu i nakon prodora polaže loptu u koš na 15 sekundi do kraja, ali Van Rosom odgovara istom merom posle novog tajm-auta, dok Perperoglu za 3.4 sekunde ne uspeva da obezbedi prostor za šut, pa Zvezda ostaje na jednoj pobedi u Top 16 fazi drugog najkvalitetnijeg evropskog takmičenja.

Stratos Perperoglu je bio ubedljivo najefikasniji kod crveno-belih sa 26 poena, a samo su još Filip Čović sa 13 i Džo Reglend sa 10 imali dvocifreni poenterski učinak, dok je Bojan Dubljević poneo titulu najkorisnijeg igrača utakmice sa 24 poena, osam skokova i pet asistencija za 29 indeksnih poena. Tomas Vil je dodao 11 poena i šest skokova, a po devet su imali Antoan Dio, Majk Tobi, Met Tomas i Alberto Abalde.