Valensija rastavila Zenit, Dubljević predvodnik, Kalinić igrač utakmice

valensija-dubljevic-evroliga
Dubljević vodio Valensiju i do ubedljive pobede nad Zenitom photo: Pedja Milosavljevic / STARSPORT Alberto Abalde

Košarkaši Valensije neverovatnom pobedom nad Zenitom otvorili su 26. kolo Evrolige. Španci su Zenit nadigrali u poslednjoj deonici, te trijumfovali sa 91:62, uz 19 poena Bojana Dubljevića. Nikola Kalinić je ubacio 12, a Vanja Marinković, koji se polako vraća iz povrede, dodao pet.

Igrač utakmice na kraju je srpski košarkaš Nikola Kalinić, koji je pored 12 poena (5/5 za dva, 2/2 slobodna bacanja), zabeležio i 3 skoka, 10 asistencija (rekord karijere), 2 ukradene i jednom izgubljenom loptom za 27 minuta. Sve to na kraju bilo je dovoljno za indeks korisnosti 25.

Iako ekipa Zenita važi za neugodnog protivnika, uloga favorita pripala je gostima, Valensiji. Predvođeni Kalinićem i Dubljevićem, Španci su  već na startu uspeli da naprave opipljivu prednost, 11:4. Vezao je Pengos pet poena, ali je kapiten Valensije bio raspoložen večeras, te su gosti čuvali vođstvo. Gudaitis i Pojtres su u poslednjim sekundama, obezbedili bolji rezultat za nastavak utakmice.

A onda, na otvaranju drugog kvartala, trojka Berona za izjednačenje, 22:22. Odgovornost u timu Valensije tada su rpeuzeli Marinković i Prepelič, pa su ubrzo gosti ponovo imali prednost.  Sredinu deoniceoibeležio je veliki broj promašaja na obe strane. Beron i Zubkov, odnosno Dubljević i Marinković su grešili sa distance. Zakarov je iskoristio šutersku krizu, te sa penala doneo Zenitu vođstvo, koje ipak nisu zadržali. Van Rosom, pa Dubljević pogodili su za 44:39, a Ponitka ublažio zaostatak na poluvremenu.

Klackalica je bila i u nastavku, ali je Valensija iskusno odolevala napadima domaćina, dok su pak imali rešenje za čvrstu odbranu Zenita. Dubljević je bio raspoložen,  pratili su ga Kalinić i Vilijams, pa je Valensija sredinom trećeg kvartala imala i dvocifrenu prednosti.

Tako je ostalo i do poslednjih deset minuta, a onda je usledila sjajna igra Španaca, koji nisu pružili šansu Zenitu da igra. Kalinić je stigao do desetog poena, Marinković do prve trojke, dok je odbrana gostujućeg tima bila neverovatna. Spustili su Zenit na šest poena, nakon osam minuta igre, samim tim i ne čudi razlika, +30. Na kraju trijumf Valensije sa 91:62.

SPASILAC: Mo Faje ima novi klub!

OBAVEZNO POGLEDAJTE: AC MILAN vs CRVENA ZVEZDA | Meridian PES Predictor #38 | @Beki