Uoči Kijeva: Kako su Real i Liverpul debitovali u finalima Lige šampiona

Real Madrid
CARDIFF, WALES - JUNE 03: Cristiano Ronaldo of Real Madrid celebrates scoring his sides third goal with teammates during the UEFA Champions League Final between Juventus and Real Madrid at National Stadium of Wales on June 3, 2017 in Cardiff, Wales. (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)

Finale UEFA Lige šampiona je svakim danom sve bliže, a učesnici velikog događaja Liverpul i Real se uz završavanje ligaških obaveza, već pripremaju za Kijev gde ne postoji apsolutno nijedan razlog zašto se ne bi osećali kao kod kuće.

Pri tome se naravno misli na njihov brojna učešća u finalima najjačeg klupskog kontinentalnog takmičenja. Naime, Liverpul i Real, bez ovog koje predstoji, su zajedno bili akteri u čak dvadeset i dva finala odnosno više od trećine ukupno održanih! Pored rekordnog broja trofeja, Kraljevski klub je nenadmašan i po broju finala (15), dok su se Crveni borili za titulu šampiona Evrope sedam puta.

Real suvereno vlada Ligom šampiona

Real je obeležio početne godine takmičenja sa pet uzastopnih titula, ali i ove poslednje plasiravši se u četvrto finale u prethodnih pet sezona. Crveni su imali obeležje dinastije tokom sedamdesetih i osamdesetih godina dvadesetog veka. Sjajni Liverpul je tada trijumfovao četiri puta i izgubio od Juventusa u tragičnom okršaju na Hejselu.

Uspesi ova dva velikana imaju određene sličnosti, a mi bismo ovom tekstom želeli da se podsetimo jedne od njih – i Real i Liverpul su svoja prva finala završili trijumfom. Štaviše, Beli su igrali u prvom uopšte koje je bilo kruna sezone 1955/56.

Neki vole takvu igru, neki ,,cepidlače“, ali Liverpul zasluženo odlazi u Kijev

Kruna prve sezone u kojoj je Evropa dobila klupskog prvaka u fudbalu, okončana je na stadionu Park Prinčeva u Parizu. Stadion je tada primao deset hiljada gledalaca manje nego danas kada na njegove tribine staje 48 hiljada ljudi, a Real je savladao francuskog šampiona Rems rezultatom 4:3 i osvojio prvu od svojih dvanaest titula! To je bio početak madridske imperije koja je stvorila prvi fudbalski super-tim sa Di Stefanom na čelu.

Te sezone je Real doživeo samo dva poraza, od kojih mu je jedan naneo Partizan za koji je igrao najbolji strelac takmičenja te godine Miloš Milutinović. Crno-beli su u Beogradu slavili pobedu 3:0 (Milutinović dvostruki strelac), ali je Real otišao dalje ukupnim rezultatom 4:3.

Kvota na pobedu Liverpula u finalu je odlična, ne propustite je!

Španski i francuski tim su bili sastavljeni od nekih od najboljih svetskih fudbalera toga doba. Pored Di Stefana, pogotke za su dali Hektor Rijas i Markitos, dok je za Rems igrao čuveni napadač Rejmond Kopa. Francuz je već na početku sledeće sezone prešao u redove Madriđana, gde se njemu i Di Stefanu pridružio Ferenc Puškaš, a ostalo je istorija.

Liverpul će Olimpiko pamtiti samo po dobrim stvarima

Liverpul je svoje zlatne evropske godine imao tokom dve decenije prošlog veka, tačnije sedamdesetih i osamdesetih godina.

Sjajna ekipa sa Enfilda se na evropskoj sceni pojavila već početkom sedamdesetih kada je osvojila UEFA Kup (1973). Crveni su tih godina dominirali i na Ostrvu osvojivši polovinu titula  u toj deceniji. Trofej u UEFA Kupu su vratili posle tri godine i takve ambicije preneli i na Kup šampiona u sezoni 1976/77.

Finale Kupa šampiona 1984: Utakmica posle koje je Roma dobila večitog neprijatelja

Posle eliminacija Krusadersa, Trabzona, Sent Etjena i Ciriha, Liverpul je izvadio kartu za rimski Olimpiko, gde će ga sačekati Menhengladbah, takođe u svom prvom finalu. Za Nemce je ono ostalo i jedino kada je u pitanju Kup šampiona, dok su crveni započeli svoj pohod ka slavi.

Na klupama su sedeli legendarni treneri Bob Pejsli i Udo Latek, a na terenu se borili jedan Kevin Kigen, Rej Klemens, Fil Nil, Džajićeva ,,žrtva” Berti Fogts, Jup Hajnkes, Uli Štilike, Alan Simonsen. Crveni su slavili sa 3:1 pogocima Mekdermota, Smita i Nila, dok je jedini gol za Borusiju postigao Simonsen. Sastav sa Enfilda je sledeće godine odbranio titulu protiv Briža, ali treba napomenuti i to da je i njihov protivnik (Borusija) itekako obeležio istu deceniju osvojivši dva puta UEFA Kup (1975, 1979) i igrajući još dva finala u istom takmičenju (1973, 1980).