NAJBOLJI SVIH VREMENA! Nema dileme – niko mu ne može ništa! Đoković je osvojio 20. grend slem u karijeri!

novak đoković-vimbldon
Đokovićev pozdrav iz aviona! (FOTO: Guliver Image)

Najbolji teniser sveta, Novak Đoković, verovatno je dokazao da je i najbolji svih vremena! Pobedom protiv Matea Beretinja u izuzetno napornom finalu Vimbldona, Novak je osvojio 20. grend slem titulu!

Meč u finalu trećeg grend slema u sezoni završen je u četiri seta 6:7, 6:4, 6:4, 6:3!

Đoković se sada izjednačio sa Rafaelom Nadalom i Rodžerom Federerom po broju titula na najvećim turnirima, a upravo to su mnogi koristili kao poslednji argument protiv Novaka kada se priča o trci za najboljeg tenisera svih vremena.

Krenulo je kako smo se i nadali da će krenuti. Đoković je, nakon što je spasio brejk loptu, uzeo brejk rivalu u četvrtom gemu.

Poveo je Novak rezultatom 3:1 i prednost je održavao sve do same završnice. Najpre je u osmom gemu pretio rivalu i imao set loptu na servisu Italijana. Nije uspeo da je i iskoristi, a nakon gema koji je trajao duže od 10 minuta, Beretini je šokirao prisutne i samog Đokovića.

Brejkom je smanjio na 5:4, a onda je uspeo i da odvede set u taj-brejk i tamo dodatno iznenadi navijače na centralnom terenu.

Teško je bilo Novaku da igra protiv Italijana, posebno u trenucima kada je pogađao prvi servis. Ali, naravno da gubitak prvog seta ne znači da je Đoković u bezizlaznoj situaciji.

Čak, šta više… Kao da je naljutio sam sebe, uz pomoć rivala naravno, u drugom setu je zaigrao perfektno. Dugo je igrao bez ijedne greške dok su se direktni poeni ređali kao na traci.

Stigao je do 4:0, zatim i do 5:1, a onda pustio nogu sa gasa, verovatno se čuvajući za treći set. Beretini je to iskoristio i sa tri vezana gema je ponovo napravio pritisak na Novaka.

Ipak, ovog puta je Đoković dokazao da je “mentalna stena” i bez problema je osvojio gem u kojem je servirao za izjednačenje.

Krenuli su Srbin i Italijan ispočetka, osim što su za pobedu obojici umesto tri trebala još dva seta.

U trećem setu se Đoković borio protiv Beretinija i publike. Stigao je brzo do brejka i tu je prednost kako-tako čuvao, a kada je pri rezultatu 3:2 Italijan stigao do dve vezane brejk lopte, reakcija publike razbesnela je Novaka.

Gromoglasno ponavljanje “Mateo, Mateo”, Đoković je pretvorio u svoju snagu koju je usmerio ka tome da osvoji naredna četiri poena. To je uspešno uradio, izašao je iz teške situacije, a u međuvremenu poručio navijačima “ne čujem vas!”.

Dodatni problem je bila činjenica da je Beretini zaista igrao ozbiljan tenis u tim trenucima. “Tukao” je iz forhenda i to baš jako, ali na njegovu nesreću igrao je protiv verovatno jedinog tenisera koji u ovom trenutku može da se izbori sa takvim udarcima.

Od tog trenutka Novak nije imao problema da osvoji set, pa je u četvrti ušao pri rezultatu 2:1.

A, verovatno najbolji tenis smo videli u pravo u odlučujućem setu.

Bilo je mirno sve do šestog gema, a onda – šou.

Jedan spektakularan poen koji je osvojio Đoković otvorio mu je put najpre prema gemu u kojem je servirao, a onda i prema brejku.

Odoleo je poslednjim pokušajima Beretinija da zaustavi najboljeg na svetu i nakon što je poveo sa 4:3 i potom potvrdio brejk, Italijan je servirao za ostanak u meču.

Đoković – Beretini 6:7, 6:4, 6:4, 6:3

Četvrti set:

6:3

5:3 Jako je blizu sada Novak… U teoriji, četiri poena su mu potrebna.

4:3 Spektakularan poen, verovatno najbolji od početka meča i osvojio ga je Novak! Bio je toliko važan, na 15:30. Đoković je sprečio protivnika da dođe do brejk lopte, a onda je uspeo da osvoji gem. Koristi momenat Novak i napada protivnikov servis. Fantastičan meč i fantastični udarci Srbina u ovim trenucima! Brejk, možda vredan i meča!

2:3 I još jednom nema puno muke za Đokovića, to je odlična vest, najbolje bi bilo, ako bi u skorijem periodu uspeo da napravi brejk! Ipak, pita se i Italijan… Stigao je do novog gema i održao je prednost.

1:2 Uzvraća Novak, ali potom i Italijan. Po dva laka gema za Srbina i Italijana.

0:1 Lako dolazi Italijan do prvog gema u setu koji mora da osvoji.

Treći set:

6:4 Bravo! Nije Italijan iskoristio poslednju priliku da se vrati u set, nije mu dozvolio Novak koji se nalazi na šest gemova od istorije!

5:4 “Bije” Beretini iz forhenda, šalje projektile, ali na njegovu nesreću, igra protiv, možda i jednog igrača u ovom trenutku koji sa tim udarcima može da se izbori. Đoković je stigao do petog gema, a Italijan je u narednom servirao za ostane u trećem setu. To je uspešno završio, na porezu je sada najbolji teniser sveta.

4:3 Sada je publika ozbiljno naljutila Đokovića zbog reakcija nakon njegovog izgubljenog poena. Beretini je stigao do dve brejk lope, a Novak je od gromoglasnih uzvika “Mateo, Mateo” dobio motivaciju da veže četiri poena, a zatim i da poruči publici “ne čujem vas”. Skandiranje njegovog imena uticalo je i na Italijana koji je smanjio na 4:3 fantastičnom servis gemom.

3:2 Uf, težak gem… Dva puta zaredom je Beretini pogađao osnovnu liniju, stigao je i do izjednačenja, ali ništa više od toga. Nakon toga lako je smanjio na 3:2.

2:1 Uzvraća Novak, gotovo identično, bez izgubljenog poena, a onda koristi nešto lošiji gem rivala i dokazuje da je na mentalnom planu perfektno pripremljen. Napravio je brejk i ponovo ima prednost!

0:1 Impresivan gem Beretinija, najbrže ga je osvojio od početka meča.

Drugi set:

6:4 Veliki je pritisak imao Đoković, zbog načina na koji je izgubio prvi set, ali i činjenice da je Beretini osvojio tri vezana gema, ali uz dobar servis nije naš teniser imao problema. Sledi treći set, a rezultat je 1:1

5:4 Nije se predavao Mateo i uprkos teškoj situaciji vratio je jedan brejk. Već u sledećem gemu Đoković je rešio da na servisu protivnika završi set, ali nije uspeo iako je imao tri vezane set lopte i moraće još jednom da servira za osvajanje drugog seta.

5:2 Brzo je Novak stigao do 40:0, a nakon što je gem produžen za kratko stigao je do petog u ovom setu. Spustio je srpski teniser nogu sa gasa bar kada je reč o gemovima u kojima servira njegov protivnik. Beretini je smanjio na 5:2, a publika je uživala u najzanimljivijem poenu od starta finala.

4:1 Još uvek nema nijednu grešku u drugom setu Đoković, dok se direktni poeni gomilaju. Ekpresno je stigao do četvrtog uzastopnog gema. Zatim je opet je bilo opasno po Italijana, ali servis ga je poslužio, a uz prvu Novakovu grešu stigao je do prvog gema u drugom setu.

3:0 Bez ikakvog problema je potvrdio učinjeno u prethodnom gemu, a onda nova ofanziva na protivnikovom servisu. Izgleda da se Novak naljutio nakon što je izgubio prvi set, stigao je ponovo do brejk lopti, nije iskoristio prve dve, ali jeste treću. Bravo.

1:0 Odmah je zapretio i odmah napravio brejk Novak!

Prvi set:

Tajbrejk:

4:7 Asom Beretini završava set! Neočekivano, pogotovo zbog toka meča, prvi set je pripao Italijanu!

4:6 Probao je drop-šotom Novak da iznenadi protivnika, ali izgubio je poen.

4:5 Posle fantastičnog poena, Italijan pravi veliku grešku, ali sada ima dva servisa.

3:5 Problem za Đokovića…

3:4 Dobar servis i lak posao za Italijana. Forhend viner za novu prednost.

3:3 Greši Beretini, izjednačenje i promena strana!

2:3 Odmah je stigao i drugi… Lakše je uz dobar servis.

1:3 Konačno prvi poen za Novaka.

0:3 Lako je Beretini došao do prednosti u taj-brejku.

0:2 Igralo se na drugi servis Italijana, ali Novak je jednim bekhendom poslao lopticu u aut.

0:1 Odmah mini brejk Beretinija.

6:6 Uspeo je Italijan, iako nije bio baš siguran u ovom gemu, da obezbedi igranje taj-brejka.

6:5 Dosta drugačije od onoga što smo videli u prethodna dva gema – obojica su bez muke osvojili svoje gemove, a sada je pred Beretinijem zadatak da izbori taj-brejk.

5:4 Muke za Italijana… Novak je iskoristio iskustvo i psihičku snagu, u jednom dugačkom gemu je stigao do brejk, odnosno set lopte, ali Italijana je u najkritičnijim trenucima “slušao servis” pa je uspeo da se izbavi i osvoji gem koji je imao osam izjednačenja i trajao 10 minuta. I onda, kada smo to najmanje očekivali, Beretini je uspeo da oduzme brejk Đokoviću i da se izvuče iz izuzetno teške situacije. Sada će servirati za izjednačenje motivisan ulazi u završnicu seta.

5:2 Nije lako Italijanu, u lošoj je situaciji, ali smanjio je na 4:2, a to je prvi korak koji je morao da napravi. Nakon toga Novak nije ostavio nikakve šanse Beretiniju pošto je ekspresno stigao do petog gema nakon što je rivalu prepustio samo jedan poen i to neiznuđenom greškom. Beretini će servirati za ostanak u prvom setu.

4:1 Evo prvog brejka, osvaja ga Novak koji je iskoristio drugu šansu da oduzme servis Italijanu. Zanimljivo je bilo i u narednom gemu, ne i neizvesno. Srbin je potvrdio brejk nakon verovatno najboljeg poena na meču. Završilo se greškom Beretinija nakon ozbiljnih sprintova obojice.

2:1 Nije ni Beretiniju bilo svejedno, ali lakše od protivnika je osvojio svoj prvi servis gem, a onda novi promlemi za Đokovića. U prva dva servis gema je napravio tri duple servis greške, imao je nezgodnu situaciju – 0:30, ali je vezao četiri poena i stigao do prednosti.

1:0 Spasio je Novak brejk loptu već u prvom servis gemu! Imao je problem, ali je osvojio prvi gem.

Uoči meča:

Đoković bi pobedom stigao Rafaela Nadala i Rodžera Federera po broju titula na najvećim turnirima i tako postao jako blizu da otkloni sve dileme (kod onih koji ih još imaju) i odgovori na pitanje “ko je najbolji teniser svih vremena?.

Pobedom na Vibmldonu Đoković bi postao tek drugi teniser u istoriji koji je tri puta u karijeri u jednoj sezoni osvojio tri grend slema. Do sada je samo Federer uspeo da učini pomenutu stvar.

U dve sezone kada je srpski teniser osvajao tri grend slema, bilo je to na Australijan openu, Vimbldonu i Ju Es openu, a ukoliko teren centralnog stadiona u Londonu napusti sa peharom, u Njujorku će, pred kraj sezone imati priliku da postane prvi igrač koji je u jednoj sezoni osvojio sva četiri grend slema još od Roda Lejvera koji je to učinio davne 1969. godine.

Od početka 2020. godine, ovogodišnji Vimbldon je šesti grend slem koji se igra, a Novak bi u slučaju pobede bio najbolji na četiri od tih šest turnira.

ZA ISTORIJU! Đokovića samo korak deli od statusa besmrtnog!

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Mirko Poledica: Nismo odustali od štrajka ispred Fudbalskog saveza Srbije | Sport Fokus EP11