
Naslov popularne pesme beogradske pop grupe Zana, ,,Priča se , priča da Rusi dolaze” je često navođen u različitom prilikama i u različitom kontekstu, pa tako ni onaj sportski nije mogao da bude zaobiđen. Ako granatu koja se u stihovima pesme nalazi u rukama statue zamenimo reketom, lako bismo mogli da zamislimo da se na tom postolju umesto bombaša, nalazi trenutno najbolji ruski teniser Karen Hačanov.
Na stranu neke istorijske emocije zbog kojih bismo trijumf ruskog tenisera smatrali drugom najbojom stvari koja je mogla da se dogodi u Bersiju (prva je naravno, pobeda Đokovića), data situacija generalno i za tenis uopšte nije loša. Razlozi se mogu potražiti u tome što sportska dominacija skoro po pravilu pređe u monotoniju, čiji prekidi, makar i privremeni, budu dočekani kao prava osveženja. Hačanov je u ovom trenutku prava slika i prilika takvog osveženja.
Umorni Đoković bez šansi: Hačanov vlada Parizom i najavljuje velike stvari!
Pored toga što je njegova pobeda u finalu došla u trenutku kada se Đoković nalazi u fenomenalnoj formi, ruski teniser je nekako raščistio teren u onom delu gde su se čak i nerealno, pominjali oni za koje se smatra da im je vreme da odmene trojicu najboljih (donedavno četvoricu) koji drže tenisku ,,banku” već deceniju i po. Koliko će Karen Hačanov uspeti da se izbori sa iznenadnim fokusom u koji je dospeo, tek ostaje da se vidi.
Karen Hačanov je posle Pariza najbolji ruski teniser na ATP listi
U ovom trenutku, on je preuzeo perjanicu ruskog tenisa tako što je postao najbolje rangirani teniser iz ove zemlje. Hačanov se nalazi na 11. mestu ATP liste, sledi ga Danil Medvedev na šesnaestom, dok su preostala dvojica među sto najboljih Andrej Rublev (68) i Evgenij Donskoj (98). Broj je neobično mali s obzirom na talenat ruskih tenisera, ali neke od razloga zbog kojih je to tako, treba tražiti i u specifičnom odnosu Rusa prema sportu, što ovoga puta nije tema.
https://twitter.com/ATPWorldTour/status/1059111186682265607
Karen Hačanov je ove sezone osvojio tri turnira, od kojih je Masters u Parizu najveći. U pitanju je sam rang koji mu je doneo 1000 bodova, ali i činjenica da je u finalu pobedio najboljeg na svetu. Posebno je zanimljivo da Hačanov do sada nije izgubio ni u jednom finalu od četiri koliko ih je ukupno odigrao. Prvu titulu u karijeri je osvojio pre dve godine u Šengduu, da bi ove sezone bio najbolji u Marseju, Moskvi i u Parizu.
Otkako se Nikolaj Davidenko povukao, ruski tenis čeka na figuru koja bi u muškoj konkurenciji donela vrednije rezultate i plasman u Top 10. Uopšte, Beli sport u ovoj zemlji ima nesrazmerne rezultate koje su postizali teniseri i teniserke, bilo da se radi o reprezentativnim ili pojedinačnim nastupima. Takođe je interesantno da Rusi nisu pobeđivali na najvećim turnirima (sem u singl konkurenciji) u doba nekadašnjeg Sovjetskog Saveza.
Samo da spomenemo da do pred sam raspad ove zemlje, najveći deo zarade sa ATP ili WTA turnira sportisti su ustupali državi.
Rusija je dva puta osvajala Dejvis kup
Teniserke Rusije su četiri puta osvajale Fed kup, dok su teniseri dva puta trijumfovali u Dejvis kupu. Razlika u broju Grend slem titula je još ubedljivija (reč je o titulama u singlu) – dame ih imaju dvanaest, a muškarci samo četiri. Od te četiri, po dve su osvojili Evgenij Kafeljnikov (Rolan Garos, Melburn) i Marat Safin (Njujork, Melburn).
Tako posmatrajući stvari, Karen Hačanov možda i nema previše težak zadatak, jer čak ni Davidenko nema nijedan Grend slem, niti je ikada stigao do prvog mesta na ATP listi. Od Rusa je to takođe uspevalo samo Safinu i Kafeljnikovu.
Rodžer Federer, titule, baloni, Džimi Konors i šta se sve vrti blizu broja 100
Sa druge strane, titulom iz Bersija je nastavljen niz prilično uspešnih rezultata ruskih tenisera na Mastersu u Parizu. naime, Safin ga je osvajao tri puta, a Davidenko jednom, posle čega se na Hačanova čekalo dvanaest godina.
https://twitter.com/TennisTV/status/1059120522217340928
Inače, Novak Đoković nije prvi put izgubio od nekog ruskog tenisera. Ako bismo Stefanosa Cicipasa zbog majke preimenovali u Rusa, srpski teniser onda dva poslednja poraza duguje upravo njima. Međutim, Cicipas je ipak Grk, a poslednji ruski teniser koji je savladao Đokovića pre Hačanova ostaje Mihail Južnji (2010). Kačanov se revanširao Novaku za letošnji poraz na Vimbldonu, a jedini Rus koji sa njim ima stoprocentan bilans je Marat Safin koji je bio bolji u jedina dva duela koje su imali u Melburnu 2005 i Vimbldonu 2008.