
Jedan običan teniski dan u Pekingu će nam doneti možda ne najuzbudljiviji susret koji ljubitelji ovog sporta mogu da zamisle, ali svakako jedan od onih koji spadaju u kategoriju najsimpatičnijih, što je približno onome kako se tačno može opisati meč koji će u kineskom megalopolisu odigrati Huan Martin Del Potro i Fabio Fonjini.
Naravno, njihovom okršaju se mogu ,,prikačiti” i nesporne takmičarske reference, pošto obojica ove sezone igraju odličan tenis. Za Italijana bi se čak moglo reći da mu je ova godina najbolja u karijeri. Uostalom, trinaesto mesto na ATP listi je najviši plasman koji je ikada ostvario. U nekom, doduše malo teže ostvarivom spletu okolnosti, Fonjini bi se mogao naći i na završnom Mastersu sezone.
Del Potro se posle mnogo muka uspešno vratio u sam vrh
Sa druge strane, i Del Potro je dostigao svoj najviši rang, odnosno treće mesto. Tako visoko se Argentinac nije nalazio ni kada je osvojo svoj jedini Grend slem, kada je pre devet godina najavio zvezdanu karijeru. Ona nažalost, nije u potpunosti ostvarena iz dobro poznatih razloga, ali je popularni Toranj iz Tandila izgleda napravio svoj konačni povratak.
https://twitter.com/ATPWorldTour/status/1047758368667049984
Dvojica tenisera koji će se susreti u polufinalu turnira u Pekingu su na različit način zasluživali naklonost teniskih javnosti. Argentinac je simpatije sticao sportskim ponašanjem i voljom koju je ispoljavao svojim beskonačnim pokušajima da se vrati posle teških povreda i operacija. Svi su nekako osećali da mu je naneta neka neprirodma nepravda i da zaslužuje mesto među najvećim protagonistima Belog sporta u koje se ubrajaju Federer, Nadal, Đoković i Marej.
Del Potro preoteo reflektorska svetla, Federer ostao bez titule u fantastičnom finalu!
On ipak, nikada nije dozvolio sebi da toši vreme na jadikovke, već je istrajavao u napornom radu. Isplatilo se. Del Potro je ove sezone uspeo da igra u finalu Otvorenog prvenstva Amerike, pre čega je osvojio i svoj prvi turnir iz Masters kategorije.
Fonjini kao ,,nestašni dečko” svetskog tenisa
Fabio Fonjini je u međuvremenu bio jedan od onih koje na francuskom jeziku nazivaju ,,anfan teribl”. Nikada se nije krio iza veštački ukroćenog ponašanja, već je uvek bio onakav kakav jeste. To mu je donelo dvojak odnos onih koji prate tenis – jedni su ga zavoleli zbog autentičnosti, dok je drugima i dalje težak za varenje. Teniski talenat mu nikad nije osporavan, ali nikada nije postigao onakve rezultate kakve je mogao.
Fabio Fonjini – bez starog rečnika, ali sa novom frizurom i rezultatima
Italijan je ove godine ipak malo ,,stao na loptu”. Temperament je stavio u službu porodice, a pametan izbor turnira mu je pomogao da na početku četvrte decenije života osvoji čak tri titule i nedavno odigra finale turnira u Čengduu. Jedan od trofeja je došao kao posledica trijumfa baš nad Del Potrom nešto ranije ove godine u Los Kabosu.
https://twitter.com/ATPWorldTour/status/1048163638341586945
Sama činjenica da mu je to prvi trijumf na tvrdim podlogama dovoljno govori koliko je podigao kvalitet svoje igre.
Zanimljivo je da su njih dvojica i pored dugog staža na ATP sceni, imali samo dva okršaja do sada. Prvi je pripao Argentincu (2015, Sidnej), a o drugom je već bilo reči.
Del Potro je favorit u Pekingu, gde je odigrao tri meča bez izgubljenog seta. Ko god međutim da pobedi u ovm duelu, publika će svakako biti na dobitku.