Tadić umalo do het-trika za poluvreme, Herenven uzeo bod u Amsterdamu!

Dušan Tadić
Neverovatna sezona je iza fudbalera Ajaksa (FOTO: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

Iako je Ajaks protiv Herenvena (4:4) u jednom od najboljih mečeva u Holandiji ove sezone ispustio vođstvo od dva gola razlike, potom bio i na pragu poraza i na kraju prekinuo niz od 11. pobeda zaredom u domaćem prvenstvu, Dušan Tadić je nastavio tamo gde je stao uoči zimske pauze.

Srpski reprezentativac bio je ubedljivo najbolji pojedinac na meču koji je obeležio sa dva gola u roku od samo tri minuta i asistencijom za Klasa Jana Huntelara za 4:3, dok je u završnici prvog poluvremena imao priliku da sa bele tačke zabeleži het-trik.

Sve to, kao i vođstvo od 3:1 uoči drugog dela meča, ipak nije bilo dovoljno Kopljanicima da u suludom meču na Amsterdam areni ostvare 12. uzastopni trijumf u holandskom šampionatu i tako zauzmu lidersku poziciju uz isti broj bodova kao PSV, ali zahvaljujući boljoj gol razlici.

Posle kornera u 13. minutu, a na centaršut Lasla Šenea, Tadić je ostao sam u petercu, pa mu nije bilo teško da prosledi loptu u mrežu za 1:0, ali samo sedamdesetak sekundi kasnije Herenven stiže do izjednačenja nakon preciznog šuta Sama Lamersa.

Međutim, Tadić već u 16. minutu vraća prednost posle kombinacije po levoj strani šesnaesterca sa Hakim Zijehom, Pele van Amersfort postiže autogol za 3:1, dok bivši fudbaler Vojvodine i Sautemptona u nadoknadi prvog poluvremena promašuje jedanaesterac i savršenu priliku da ekipa Erika ten Haga već posle 45 minuta zapečati trijumf.

Drugi „zakasneli“ odgovor Lamersa Tadiću stiže u 51. minutu kada je 21-godišnji Holanđanin ponovo sjajno podesio nišan nakon polu kontre. Samo pet minuta kasnije Lamers šalje prelepu asistenciju za Mičela van Bergena koji režira drugo izjednačenje u Amsterdamu.

Kladi se na mečeve u holandskoj Erediviziji!

Nervoza se osetila u redovima Ajaksa, pre svega kod golmana Konstantinosa Lamprua koji je posle loših intervencija umalo skrivio penal u 78. minutu, ali ubrzo na scenu stupa iskusni Huntelar koji posle maestralne asistencije Tadića, njegove 11. u sezoni, u 83. minutu pogađa za 4:3.

Navijači Ajaksa tada nisu mogli ni da sanjaju da će golman Lampru u sudijskoj nadoknadi sprečiti siguran poraz najtrofejnijeg holandskog kluba, ali upravo to se desilo nakon što je Kik Pieri izjednačio u 91. a Grk zaustavio šut i stopostotnu priliku reprezentativca Kosova Albera Zenelija koji je istrčao sam isped 27-godišnjeg čuvara mreže.

Herenven se sa ovim bodom popeo na 10. poziciju, dok Ajaks sada ima dva manje od vodećeg PSV koji je nešto ranije takođe kiksnuo na gostovanju Emenu (2:2) zahvaljujući golu Niklasa Pedersena u prvom minutu sudijske nadoknade.