Svetsko prvenstvo u odbojci: Poljaci ponovo mnogo bolji, Srbija odigrala koliko treba!

Atanasijević

Nakon fenomenalne partije protiv Italijana, počelo se sa kalkulacijama o večerašnjem meču. One najpreciznije su govorile da je 58 poena dovoljno za polufinale a Srbija je prebacila granicu. Na kraju je bilo čak i prostora za eksperimentisanje.

Iako je večerašnji meč bio drugačijeg ishoda nego onaj protiv domaćina, nema mnogo zamerki igračima. Prva dva seta su bila egal, Srbija je u njima propustila tri set lopte i šansu da stigne bliže pobedi. Na kraju ovaj poraz može da deluje ubedljivo, ali i poučno i potrebno.

Težak raspored, koji je Srbiji stavio na leđa dva meča u manje od 24 časa. Za razliku od nas, Italijani danas imaju dan pauze a Poljaci su odmarali juče, kada je Srbija praktično već eliminisala domaćina ubedljivom igrom.

POČINJU I DEVOJKE NA SVETSKOM PRVENSTVU!

Tokom treće faze Svetskog prvenstva su preostala još dva susreta. SAD i Brazil će u direktnom duelu odlučivati o prvom mestu u grupi I. U našoj grupi će teren deliti domaćin Italija i Poljska, ekipa koja nas je dva puta pobedila.

To će biti dodatan motiv izabranicima Nikole Grbića. Ukoliko se još jednom sastanemo sa Poljacima u nastavku takmičenja, pobeda će biti imperativ. Doduše, i pristup mora biti ozbiljniji, a Srbija je danas samo na trenutke ličila na polufinalistu Svetskog prvenstva.

Da bi se stiglo do medalje, a Srbija je trenutno samo jedan korak od toga, neki elementi moraju biti znatno bolji. Servis, koji večeras nije funkcionisao, kao i blok, moraju proraditi u preostalim mečevima. Srbiju je krasila i dobra realizacija drugih ili čak trećih napada a to protiv Poljske nismo viđali često.

Tok prvog seta:

Srbija je ušla u meč mirnije nego protiv Italijana. Prvi deo seta se igralo veoma izjednačeno, bez previše blokova i ’’brejk’’ poena. Nekoliko servis grešaka je u tom veoma rastrzanom periodu odlučivalo koja ekipa će imati prednost.

A onda je Marko Ivović preuzeo servis! Kada je odservirao prvi as bilo je vreme za drugi tehnički tajm aut, na kom je Srbija imala tri poena prednosti. U istom stilu se i vratio na teren pa je selektor Poljske bio prinuđen da ponovo zatraži pauzu za svoje momke!

NAŠE DEVOJKE PROTIV DOMINIKANSKE REPUBLIKE!

Srbija se odlepila na četiri poena u tim trenucima, ali nije bilo gotovo. Morao je Grbić da interveniše na 19:17 za Srbiju. Nije bilo dovoljno pa je novi tajm aut srpski selektor zatražio pri nerešenom rezultatu, nakon 42 odigrana poena.

Nakon uzbudljivog finiša prvog seta, a igralo se poen za poen, Srbija nije uspela da spasi treću set loptu. Imala je i Srbija jednu, na samom početku razmene, ali je nažalost ona ostala neiskorišćena. Igralo se na razliku a Poljaci su sa 28 osvojenih poena stigli do prednosti.

Tok drugog seta:

Sve ono što je reprezentaciju Srbije krasilo tokom prethodnih mečeva, pojavilo se iznenada u drugom setu! Proradio je Atanasijević, blokeri su došli na meč a odbrana je izvukla nekoliko lopti ’’sa patosa’’. Bilo je to dovoljno za tri poena prednosti na prvom tehničkom tajm autu.

Poljaci su uspeli u onome što im je bila namera, razigrali su Kureka i kapitena Kubjaka. Njih dvojica, uz nekoliko nekarakterističnih grešaka reprezentativaca Srbije, doneli su preokret sredinom drugog seta. Naš blok je ponovo nestao a Kubjak je to znao da kažnjava.

MOGU LI ONE DO TITULE?

Pratila je Srbija Poljsku sve do kraja seta. Korak po korak, dok konačno nije napravljen preokret . Najzaslužniji za njega bez dileme bio je Uroš Kovačević. Prva napadačka opcija, u trenucima dok Atanasijević nije bio na terenu, potrudila se za prednost u finišu drugog seta.

Srbija je svoje dve set lopte bacila niz vodu, a Poljaci su ponovo to kaznili. Iskoristili su drugu set loptu i stigli do ubedljive prednost. Istim rezultatom su završena oba seta koja su igrana na razliku pa je pred reprezentativcima Srbije bio težak zadatak, da se oporave nakon malo više od sat vremena igre.

Tok trećeg seta:

Luburić je počeo na mestu korektora, Krsmanović je bio srednji bloker a priliku je dobio i Kostić. Srbija je treći set počela u šarenom sastavu jer je po računicama pre meča 58 poena sa ovog meča bilo dovoljno za polufinale. Do toga se stiglo još pre prvog tehničkog tajm auta i crvenih kartona.

Oni su podeljeni nakon što su se ekipe vratile na teren. Paulo Turci je kaznio obe ekipe, tj. dodelio po poen za protivnika. Tenzija se smirila pa je moglo da se igra dalje. U tim trenucima je Srbija, iako nije bilo najboljih na terenu, uspela da istopi rezultatski zaostatak.

ODBOJKA JE U CENTRU PAŽNJE, KLADI SE!

Ipak je i treći set pripao Poljacima. U najmirnijem delu susreta, bez previše trzavica, lagano su stigli do osvajanja seta i pobede na ovom meču. Na kraju se čini da su oba tima zadovoljna urađenim, Srbija brojem osvojenih poena a Poljaci još jednom pobedom nad konkurentom za medalju!