ŠTETA Košarkašice bez finala, sudije pogurale Špankinje

"Kraljice" su bile, jesu i biće šampionke (FOTO: Srdjan Stevanovic/Starsport)

Šteta! Košarkašice Srbije nisu uspele da se plasiraju u finale EP, jer su izgubile od Španije sa 71:66.

Sa Velikom Britanijom igraju za bronzu, u nedelju od 17.30.

Vretile su se naše devojke u meč u poslednjem periodu, ali su Špankinje bile jače, doduše imale su pomoć sudija. Takođe, treba napomenuti i da izabranice Marine Maljković poslednja tri minuta nisu postigle koš.

Nikada pre “kraljice” nisu dobile Špankije. Nikada im nisu ležale i bilo je jasno da sjajna partija protiv Šveđanki treba da se podigne na viši nivo.

Znalo se i da borba za finale neće biti ni nalik četvrtfinalu. Jednostavno, aktuelne prvakinje su više, brže i jače.

Zato im baš teško fizički pariraju naše devojke. Na to se nadovezala i povreda leve ruke Ane Dabović, za koju je selektorka Marina Maljković rekla da će igrati i sa pola ruke.

Uprkos povredi Ana Dabović je stegla zube i zaigrala na ovom meču (FOTO: Srdjan Stevanovic/Starsport)

Ako neko poznaje svoje izabranice, onda je to sigurno trofejni stručnjak. I Ana se našla na zagrevanju sa osmehom, rešena da što je moguće više pomogne “kraljicama”.

Čak je i tapkala loptu levom rukom, ali je bilo evidentno da trpi bol…

Morala je Sonja Petrović često da preuzima ulogu pleja i prenosi loptu. Ujedno je i od početka čuvala snažnu Ndur i prilično se umarala, pa je Milićeva morala da je menja u reketu.

Dva uvodna napada nisu nam prošla, jeste treći i to Anin sjajan solo prodor (2:2). Sjajno je još jednom pogodila za 6:6 i iznudila faul u napadu.

Dok se tražio napadački ritam, i pogotovo defanzivni skok, Aleksandra Crvendakić je u napadu kupila lopte.

Ruku je namestila i kapiten Jelena Bruks, sjajno su funkcionisale ona i Ana. Kapiten je asistirao pleju koji je uz polaganje dodao i penal nešto kasnije (11:15).

Jelena Bruks je bila jedna od njboljih akterki meča (FOTO: Srdjan Stevanovic/Starsport)

Njih dve postigle su sve poene Srbije u prvih osam minuta. Ziceri su se promašivali, što nikada nije dobro, a pogotovo protiv Španije.

Nismo imali ni rešenje za rastrčanu Silviju Domingez (osam poena), i zato je i rezultat prilikom prvog obaveznog predaha bio 11:21.

Morala je Marina Maljković češće da menja petorku kako bi se pariralo rivalkama, pa je ušla i Dragana Stanković. Na parketu su se našle i Čađo i Butulija, koja je imala maestralan prodor od koša do koša.

Marina Maljković (FOTO: Srdjan Stevanovic/Getty Images)

U ofanzivi joj se pridružila centar Stanković, te su se naše košarkašice brzo vratile rezultatski i bilo je 17:22 pre isteka 13. minuta.

Promenila se i odbrana u tim trenucima, i kombinacija presinga i udvajanja urodila je plodom. Ipak, sudije su umele da osujete povratak i nalet Srpkinja faulom u napadu Stankovićevoj, pa je opet brzo bilo minus 10 – 17:27.

Korak su održavale Sonja, Neca Jovanović i odlična Dajana Butulija za minus pet. Potrebne su bile u tim trenucima još dve-tri odbrane da se krunišu na drugoj strani. ali su na sve imale odgovor Špankinje.

Dajana Butulija
(FOTO: Srdjan Stevanovic/Starsport)

Pomenuti trio doprineo je, ofanzivno najpre, da se protivnice ne odlepe, pa je na poluvremenu bilo 30:37!

U sličnom ritmu je počela i treća deonica, u kojoj je Španija brzo otišla na 36:45.

Kao po nepisanom pravilu, imale su rešenje na svaki nalet i rezultatski prilazak Srpkinja. U tome su, mora se naglasiti, imali i sudijski vetar u leđa kao da se igralo usred Madrida.

U taboru šampionki iz 2015. Dragana Stanković i Dajana Butulija unele su novu energiju i dale potrebnu dimenziju našoj igri. Upravo su njih dve i održavale sedam do devet minusa.

Popularna Daja je i pogađala, i asistirala, a Dragana njena dodavanja ubacivala u koš.

Čak i kada bi promašivale penale, Stankovićeva je hvatala loptu, kao i Crvendakićeva, ali… Nedostajalo je malo više preciznosti i koncentracije u napadu.

Trudile su se, borile, činile sve što je u njihovoj moći da dođu do egala. Nikako nisu mogle naše košarkašice da smanje na manje od šest razlile, jer je delovalo da Špankinje sve pogađaju.

Zato je pred poslednju četvrtinu bilo 50:58!

Bila je potrebna neka ekstra energija, nešto da dodatno pokrene naše košarkašice ka preokretu.

Mogao je to da bude i koš Crvendakićeve, ili dve minijature Bruks. Konačno su probile onih minus šest, orilo se “Srbija, Srbija” sa tribina dok je Jelena ex Milovanović kapitenski preuzela odgovornost i povukla saigračice.

Nanizala je sedam poena za 59:62 u 35. minutu. Stizala je preko potrebna podrška na parket Arene, jer su “kraljice” konačno došle na jedan napad od izjednačenja!

I kako je samo u tim trenucim igrala Jelena. Pogađala je i preko glave(!), sekla lopte – njena je bila glavna uloga!

Sekla je nervozu cepanjem mrežice, da bi onda Dajana Butulija trojkom donela preokret i 64:62!

Proradila je Sonja Petrović, moralo je i nju da krene, pa je zaplesala u reketu za 66:64!

Sonja Petrović (FOTO: Srdjan Stevanovic/Starsport)

Kao da sudije nisu dozvolile našim heroinama da budu glavni protagonisti… Rešili su to da budu ljudi u sivom. Dosudili su Dabovićevoj nesportsku, potom i isključujuću.

Ndur je pogodila tri od četiri penala, za dramu koja je tek počela da se “kuva”. Ni Srbija ni Španija nisu iskoristile po napad, na dva minuta do kraja – 66:67!

Nisu mogle do koša Neca Jovanović i Bruks, sudije nisu videle faulove, zato jesu na drugoj strani.

Neprecizna je bila i Sonja Petrović, pa su Špankinje slobodnim bacanjima otišle na 66:70, na 30,3 sekundi do kraja.

I to je bilo dovoljno da se plasiraju u finale, dok našim “kraljicama” preostaje da se nekako “skupe” i ekspresno oporave.

U nedelju od 17.30 čeka ih borba za bronzanu medalju protiv Velike Britanije, a Španija će braniti tron u duelu sa Francuskom od 20.30.

Srbija – Španija 66:71 (11:21, 19:16, 20:21, 16:13).

Dvorana: “Štark arena”. Gledalaca: 8.000. Sudije: Maj Kazuko Forsberg (Danska), Vasiliki Caruča (Grčka), Emi Boner (SAD).

Srbija: Miljković, Petrović 6, Čađo, Jovanović 2, Bruks 17, Butulija 12, Crvendakić 8, Milić, Stanković 12, Stanaćev, Dabović 9, Škorić.

Španija: Aragones, Nikols 10, Uvina 3, Domingez 10, Palau, Ksargaj 10, Dijaz, Kruz 14, Tolosa 2, Kasas 2, Žil 3, Ndur 17.