Šta ste propustili dok ste gledali Partizan: Nestvarni preokret Zenita, Negredo heroj Bešiktaša

(Photo by Epsilon/Getty Images)

Ukoliko je suditi po neizvesnosti, broju golova i nestvarnim preokretima u sinoćnjim mečevima Lige Evrope, UEFA i te kako može da bude prezadovoljna. Na ukupno 36 mečeva, izuzev Partizana i Spartaka, palo je čak 105 pogodaka, što je skoro tri gola po susretu.

Crno-beli su i u revanšu savladali Noršjeland rezultatom 3:2 i tako ostali jedini predstavnik u kvalifikacijama za LE pošto je Subotičane eliminisao drugi danski predstavnik, Brendbi, iako su izabranici Vladimira Gaćinovića pružili odličan otpor i u drugom susretu.

Dobre vesti iz Humske, loše iz Austrije: Mirković doneo odlučnost, Janković opet onaj stari!

Rival ekipi Zorana Mirkovića u odlučujućem dvomeču biće turski Bešiktaš koji je uspeo da eliminiše austrijski LASK tek u 91. minutu golom Alvara Negreda.

LASK je bio znatno bolji tim u Lincu. Žoao Viktor je doneo prednost domaćinu u 42. dok je Dominik Frizer povisio na 2:0 u 69. minutu, ali s obzirom da je sastav Šenola Guneša slavio u Istanbulu minimalnim rezultatom, pogodak Negreda bio je dovoljan za prolazak u narednu fazu.

Gore navedeni podatak o broju golova ne može ni iz daleka da opiše suludo kvalifikaciono veče u drugom najelitnijem evropskom takmičenju u poređenju s onim što se desilo na sada već antologijskom meču između Zenita i Dinama iz Minska u Sankt Peterburgu.

Kada su Belorusi savladali ekipu Sergeja Semaka u prvom susretu rezultatom 4:0, uključujući dva pogotka i asistenciju bivšeg fudbalera Jagodine Uroša Nikolića, bilo je očigledno da će Zenitu biti potrebno čudo kako bi nadoknadili ogroman minus i plasirali se u plej-of.

Tako je izgledalo čak i posle 2:0 za domaćina, a pogotovo nakon isključenja Argentinca Leandra Paredesa u 72. minutu, ali Zenit je ostao veoma motivisan, da bi zatim usledio šou Artema Dzjube. Ovaj 29-godišnji napadač dva puta je pogodio mrežu Dinama u razmaku od tri minuta i tako svom timu obezbedio produžetke.

Evrogol podkast: Malo IMT i Zvezda, malo Barsa i Atletiko

Dinamo je bio u nokdaunu, ali je u nastavku, odnosno u 99. minutu, uspeo da postigne toliko željeni pogodak i naizgled konačno reši pitanje ko će biti rival švedskom Moldeu u finalu kvalifikacija.

Međutim, fudbaleri Zenita nisu ni pomišljali na predaju, pa su deset minuta kasnije stigli do novog gola preko Sebastijana Driusija, a onda je zablistao Slovak Robert Mak koji je najpre izborio jedanaesterac u 115. minutu, a potom „zakucao“ Dinamo sa dva pogotka u sudijskoj nadoknadi.

Neverovatan trijumf Zenita utoliko je impresivniji pošto su ga obezbedili bez prisustva navijača, a ono što je još čudnije jeste činjenica da su Rusi pre samo četiri godine istim rezultatom srušili Torpedo u domaćem prvenstvu, takođe pred praznim tribinama.

Što se tiče klubova iz regiona, Zrinjski nije uspeo da nadoknadi gol zaostatka protiv bugarskog Ludogoreca (1:1), splitski Hajduk je imao povoljan rezultat u Rumuniji protiv FCBS, bivše Steaue, sve do 93. minuta kada je gol Harlema Gnoerea domaćinu obezbedio baraž, a eliminisana je i Rijeka koju je nakon 1:1 u Norveškoj izbacio anonimni Sarpsborg (0:1) pogotkom u 83. minutu.

Za razliku od Zenita, holandski Fejenord nije uspeo da ostvari identičan podvig protiv Trenčina (1:1), a interesantno je i da će Stiven Džerard već u svojoj prvoj sezoni u ulozi trenera na klupi slavnog Rendžersa igrati u plej-ofu kvalifikacija za LE.

Monako je novi Dortmund: Okretanje klincima u ratu koji se ne dobija

Pored duela Zenita i Dinama, produžetke su igrali i fudbaleri Barnlija i Bašakšehira u Engelskoj. S obzirom da posle 180 minuta nije bilo golova, pobednika dvomeča odlučio je Džek Kork pogotkom u 97. minutu, iako je statistika skoro u potpunosti bila na strani gostiju.

Veče su obeležili i Kiprani, ili je možda bolje reći kiparski klubovi. Zašto? APOEL, AEK Larnaka i Apolon jesu uspeli da se plasiraju u baraž, ali ono što je bizarno u ovom slučaju jeste podatak da se u njihovim startnim postavama našao samo jedan Kipranin, kapiten Apolona, Jorgos Vasiliju.