Srbija iz Klasika u Klasik – još samo jedna pobeda do meča za odbranu zlata!

deajn-savić-reprezentacija
Dejan Savić okupio reprezentativce (FOTO: Ryan Pierse/Getty Images)

Klasik u četvrtfinalu, pa Klasik u polufinalu – tim se rečima najbolje može opisati način na koji Srbija provodi nekoliko poslednjih radnih dana na Evropskom prvenstvu u vaterpolu u Barseloni.

Četvrtfinalna misija je obavljena na veoma uspešan način, a Mađarska je u bazenu  Pikornel potopljena još u prvoj četvrtini. Očekivati isti tok utakmice i u polufinalu koje sledi bi ipak bilo pomalo nerealno, jer je protivnik aktuelni svetski šampion Hrvatska koja je takođe bez poraza u dosadašnjem delu turnira. Ono što će se sigurno videti je spektakl koi će upriličiti dve reprezentacije čiji se igrači međusobno odlično poznaju.

Osim toga, Srbija i Hrvatska se trenutno nalaze u posedu tri najveća odličja u ovom sportu – Delfini su šampioni Evrope i pobednici poslednjih Olimpijskih igara, a njihov rival ima titulu sa prethodnog Svetskog prvenstva.

Sledi deo turnira za koji svi kažu da je najteži, a Srbija do polufinala mora preko Mađarske

Dejan Savić i reprezentativci su pred duel sa Mađarskom upozoravali da je trenutna loša forma protivnika ne znači ništa na ovakvim takmičenjima. To principijelno jeste tačno, ali se u ovoj utakici pokazalo da je oprez bio preventiva koja je u bazenu dala odlična rezultat. Odbrana je bila besprekorna, a Branislav Mitrović nesavladan sve do pola minuta pre odlaska na veliku pauzu.

Srbija je već na početku utakmice ,,rešila” Mađarsku

Sve posle poluvremena je bilo odrađivanje posla i razmišljanje, pa je i krajnji rezultat na kraju bio mnogo manje nepovoljan po Mađarsku (8:5) nego što je početnih 5:0 nagovestilo. Susret je odložen u statistilku arhivu do sledećeg, ali je na njemu zabeležen i vredan jubilej. Naime, Andrija Prlainović je odigrao tristotu utakmicu za nacionalnu selekciju i to uveličao jednim postignutim golom. Najefikasniji je bio Jakšić sa tri pogotka.

Pobeda Srbije se odlično plaća, pogledajte kvote!

Nešto kasnije je odigran i drugi derbi u kojem je Hrvatska uspela da ,,iščupa” pobedu protiv Crne Gore. Crnogorci su u trećem periodu igre imali prednost od 5:2, ali su onda neobjašnjivo stali. Primili su četiri gola u istoj četvrtini, odnosno čak sedam u drugom poluvremenu i propustili priliku da se bore za medalju.

Ovo je četvrto veliko takmičenje u vaterpolu koje se igra u Barseloni. Prvo je bilo davne 1970. godine kada je nekadašnja Jugoslavija zauzela treće mesto na prvenstvu Evrope. Sledeća dva su bila šampionati sveta 2003 i 2013 na kojima Srbija nije imala posebno dobre rezultate. Tada je u zajednici sa Crnom Gorom osvojena bronzana medalja, a deset godina kasnije Delfini su u četvrtfinalu poraženi od nekadašnjih saigrača.

Italija gazi sve redom, ali je Španija favorit u polufinalu!

Srbija i Hrvatska skoro da ne mogu da se mimoiđu na velikim takmičenjima, a na tim mečevima se po pravilu može videti sve ono najbolje što vaterpolo ima da pokaže. Rivali su se ove godine sastali dva puta u novom takmičenju koje se naziva Kup Evrope. Hrvatska je bila bolja u oba susreta, a na kraju je i osvojila trofej savladavši u finalu Španiju. Prethodni okršaj je bio u polufinalu Svetskog prvenstva u Budimpešti 2017, a i on se okončao na isti način.

U jednom momentu je Srbija bila vlasnik torfeja sa svih najvećih takmičenja

Do tada je Srbija dominirala i u jednom trenutku bila vlasnik zlatnih medalja sa sva tri največa takmičenja – Evropskog i Svetskog prvenstva i Olimpijskih igara. Na osam utakmica je ostvarila čak sedam pobeda, a jedino je 2014. u Mađarskoj bilo nerešeno, ali je utakmica bila deo grupne faze na takmičenju gde su Delfini na kraju postali šampioni.

Rivali se toliko dobro poznaju da tajni praktično i ne može da bude. Bolji će biti onaj koji primenu svoje taktike izvede na perfektan način, jer se greške u ovim mečevima uglavnom skupo naplaćuju. Kada je u pitanju Srbija, to znači neprobojna odbrana i mali broj golova. Delfini su protiv Mađarske imali skoro polovinu realizovanih napada sa igračem više (7 od 15), dok su svom protivniku dozvolili samo dva gola u devet takvih situacija.

Kvalitet oba ribala u četvrtak ne bi trebalo da dozvoli preveliki broj takvih napada. Baš zbog toga će njihova odbrana, odnosno realizacija biti veoma važna. Hrvatska ih je u okršaju sa Crnom Gorom imala jedan manje (6:7), a nisu uspeli da postignu gol u tri od šest prilika. Sa druge strane, svog protivnika su zaustavili smao jendom u sedam situacija.

Podatak koji može da znači pobedničku nijansu za Delfine i meč za odbranu evropskog zlata.