BRAVO, LAVICE! Velika borba, produžetak, neverovatna Sonja Vasić i pobeda Srbije!

srbija-italija-sonja vasić-evropsko prvenstvo
Sonja Vasić dominira! (FOTO: FIBA)

Lavice! To su košarkašice Srbije i to su još jednom dokazale u prvoj utakmici Evropskog prvenstva, u kojoj su posle velike borbe i posle produžetka pobedile Italiju 86:81 (74:74).

Najefikasnija košarkašica u našim redovima bila je Sonja Vasić sa 27 poena, 13 skokova i sedam asistencija, ali su sjajne bile i Jelena Bruks i Ivon Anderson.

ALi, najvažnije od svega je što je Srbija upisala pobedu i to u verovatno najtežoj utakmici u grupnoj fazi! Šta reći osim, bravo devojke!

Srbija je meč započela u petorci Ana Dabović – Tina Krajišnik – Jelena Bruks – Aleksandra Crvendakić – Sonja Vasić i te devojke su serijom poena uspele da povedu na startu utakmice.

Posle pet minuta igre, poenima Vasićeve Srbija je stigla do prednosti od 11:8, a njoj se pridružila I Jelena Bruks, koja je pružila sjajnu partiju.

Međutim, “probudile” su se Italijanke, pa su preko Frančeske Pan stigle i do izjenačenja pred odlazak na odmor, a uvodni minuti druge deonice doneli su veliku borbu na obe strane.

Nije ovo bila dobra četvrtina za Srbiju, mučile su se devojke u organizaciji napada, a rezultatski priključak držale su Anderson i Vasić, koje su bile precizne sa linije penala.

srbija-italija-evropsko prvenstvo-jelena bruks
Srbija i Italija su odigrale odličnu utakmicu (FOTO: FIBA)

Vasić je pogodila u poslednjem minutu prvog poluvremena i izjednačila na 37:37, ali su Italijanke ponovo povele sa linije penala.

Treći period doneo nam je i treću ličnu grešku Sonje Vasić, a to je bio alarm za ceo tim Srbije, pa je Marina Maljković rešila da je malo odmori.

Ujedno, pred sam kraj treće deonice, Italija je stigla do solidne prednosti od 57:79, ali je njihovu seriju prekinula Ana Dabović pogotkom za tri poena.

Mora se priznati da Dabovićeva nije blistala u ovoj utakmice, ali je pogodila u veoma važnom momentu. Približila se naša reprezentacija ponovo, ali je nalet devojaka prekinut novom trojkom italijanskog tima, pa je rezultat glasio 64:58.

Nešto više od četiri minuta ostalo je do kraja utakmice, a Italijanke su stigle do deset poena prednosti, pto se svakako nije očekivalo. Nisu se predavale naše devojke, pa je posle dobre reakcije u odbrani usledila kontra, a Vasićeva je pogodila za tri poena i smanjula zaostatak.

Još jedna dobra reakcija u odbrani, Ivon Anderson je ukrala loptu, a onda i položila za dodatno smanjenje prednosti, ali je Zandalasini uzvratila pogotokom za tri poena.

U poslenja dva minuta ušlo se pri rezultatu 71:68, pošto je i Jelena Bruks pogodila sa distance i unela dodatnu neizvesnost u ovu utakmicu.

Ali, usledila je neverovatna završnica, kakvu nismo mogli ni da zamislimo! Usledila je kontra, najpre je Dabović pogodila za dva poena, a onda je usledila još jedna ukradena lopta i u čitavoj zbrci, Vasićeva je pogodila za izjednačenje 74:74.

Moramo naglasiti i da je nekoliko sekundi ranije Italija imala priliku da praktično reši pitanje pobednika, ali su promašena dva slobodna bacanja, koja su dala nadu našim košarkašicama!

Uspele su u narenom napadu Italijanki da se odbrane Srpkinje, a zatim je usledio i faul nad Sonjom Vasić. Bonus nije bio ispunjen, pa nije bilo ni penala, a ni pogotka iz igre. Usledili su produžeci.

Vrlo uzbudljiv produžetak smo gledali, a posebno su se istakle Krajišnik i Crvendakić, pa je nakon sjajne blokade i kontre, Srbija stigla i do prednosti 80:79.

Borile su se devojke kao lavice i na tome im se mora odati priznanje, a nakon penala, došle su i do 81:79. Odlično su skakale naše devojke večeras i upravo posle defanzivnog skoka, Vasić je istrčala kontru, pogodila i dobila slobodno bacanje.

Bila je precizna i ovog puta, pa je Srbija povela 84:79 na samo minut i po do kraja utakmice. U samom finišu prve poene je upisala i Maja Škorić, a to je ujedno oznalilo i pobedu 86:81.

Nešto ranije, u istoj grupi Crna Gora je pobedila Grčku 70:55, dok je Rusija slavila protiv Češke (73:69), Pvedska protiv Slovačke (74:57), Bosna Belgiju (70:55), a Slovenija Tursku (72:47).

Večeras će se sastati i Francuska i Hrvatska, kao i Belorusija i Španija.

REČ IMA MILICA DABOVIĆ: Jokić? Čudan neki tip, moja sestra nema nameru da ode iz reprezentacije!

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Jovan Damjanović: Srpskom fudbalu nedostaje sistem! | SPORT FOKUS EP08