Šapi Sulejmanov, rusko čudo od deteta kom za gol stvarno ne treba mnogo!

Photo by Epsilon/Getty Images)

Navijači Crvene zvezde upoznali su Krasnodar prošle sezone, kada im je ruski klub bio poslednja prepreka do Lige Evrope. Na njihovu sreću, tada za ovaj klub još uvek nije nastupao Sulejmanov, momak koji je ove sezone fantastičan.

Postoji određeni kontinuitet kada su u pitanju rezultati Krasnodara. Ta ekipa nijednom u poslednjih pet sezona nije završila ispod petog mesta. U Rusiji, gde je liga veoma nestabilna, to je ogroman uspeh. Sećamo se kako je Anži oscilirao nedavno ili kako je slavni Dinamo bio drugoligaš.

KRASNODAR JE FAVORIT NA GOSTOVANJU JENISEJU!

I ove sezone Krasnodaru ide dobro. Nalaze se na trećoj poziciji ruske Premijer lige, sa bodom manje od drugoplasirane Lokomotive. Prošlogodišnji šampion je tu, na dohvat ruke, pa bi ekipa iz grada na Kubanu mogla i do direktnog plasmana u Ligu šampiona.

Ka tom cilju ih vodi i jedan mladić od 18 godina, Šapi Sulejmanov. Tačnije Magomed-Šapi Kamiljevič Sulejmanov, kako glasi puno ime dečaka rođenog u Mahačkali. Datum rođenja je 16. decembar 1999. godine, broj postignutih golova u seniorskoj konkurenciji sve veći.

Visok je 170 centimetara, na dresu nosi 93 a član Krasnodara je od 2015. godine. Ne dobija često priliku da igra, pa je zbog toga njegov golgeterski saldo još impresivniji. Zato je u reprezentaciji sjajan, već je sakupio skoro 40 nastupa u četiri starosne kategorije.

Još uvek se nije potpuno probio u prvi tim Krasnodara, pa je na početku sezone igrao za rezerviste. Na 12 nastupa u drugoj ligi upisao je 3 gola i 6 asistencija ali nemojte da pomislite da je to dobar učinak. Šapi Sulejmanov može mnogo bolje od toga!

ILI ĆE ŠAPI IGRATI ZA REZERVNI TIM?

Za prvi tim Krasnodara je u ligi ove sezone nastupio na pet mečeva. Nikada kao starter, uvek ulaskom sa klupe. Odigrao je skromnih 90 minuta na tih pet utakmica. Za to vreme je postigao 5 golova! I neki su bili veoma važni.

Na debiju je svom timu doneo bod protiv Orenburga, jer je u 88. minutu postavio konačnih 1:1. Odmah u narednom kolu, u 93. minutu, doneo je Krasnodaru pobedu nad aktuelnim šampionom, Lokomotivom iz Moskve. Upisao se i protiv Samare, kada je u 81. minutu dao gol za konačnih 3:0.

A kako je zapravo Šapi Sulejmanov dospeo u žižu javnosti? Teško da bismo čuli za njega da su bitni samo golovi protiv Orenburga i Samare. Ne, mora da se zablista i na evropskoj sceni. Odigrao je 16 minuta u pobedi nad Seviljom, pa još 10 u porazu od Standarda.

PROTIV AKHISARA SE OBEZBEĐUJE PROLAZ U NOKAUT FAZU!

Kada je došao na red drugi meč sa Standardom, gde je Krasnodaru bila potrebna pobeda, opet se našao u timu. Karsela-Gonzales je doneo prednost ekipi iz Liježa i stanje na tabeli je bilo alarmantno. Trener Fomenko mu je dao 17 minuta na tom susretu.

Koliko mu je bilo potrebno da postigne gol? Ne mnogo, samo šest minuta. Doneo je izjednačenje svom timu a Vanderson je kasnije u potpunosti preokrenuo rezultat. Bila je to pobeda koja je Krasnodar lansirala na vrh tabele u grupi J. Šapi Sulejmanov se lansirao u beležnice mnogih evropskih skauta!