(Photo by Christian Kaspar-Bartke/Bongarts/Getty Images)

Primetni su u prethodnim godinama sve češći odlasci engleskih igrača u kontinentalni deo Evrope. Imali smo takve slučajeve i sa trenerima, koji doduše nisu ostavili sjajan utisak. Za razliku od njih, ovi mladići trenutno briljiraju. Džejdon Sančo je najpoznatiji primer ali Ris Nelson izlazi iz senke!

Omladinac Arsenala je ovog leta pozajmljen Hofenhajmu. Iako je već 16 puta nastupio za Arsenal u zvaničnim mečevima, odlučeno je da ode u tim koji će mu dati više prostora za igru. Gde je bolje nego kod Julijana Nagelsmana?

ARSENAL MORA DA SAVLADA VUKOVE!

Prethodne sezone je Ris Nelson odigrao osam mečeva u Ligi Evrope, uključujući tu i dva puta po 90 minuta protiv Zvezde. Upisao je tri nastupa u Premijer ligi, igrao u oba domaća kupa a proveo je tri minuta na terenu u osvajanju Komjuniti šilda.

A kada smo ga već uporedili sa Sančom, momkom o kom cela Evropa priča, da nastavimo u tom smeru. Nelson je stariji četiri meseca ali je to bilo dovoljno da ne budu isto godište. Za razliku od Sanča koji je 2000, Arsenalov pozajmljeni igrač je 1999. godište.

Za razliku od Sanča koji je već upisao preko 20 nastupa u Nemačkoj, Nelson je odigrao značajno manje. Kada se uskoro bude pričalo o proboju Engleza u evropske klubove, upravo će nekadašnji igrač Sitija biti parametar, jer je otišao u Borusiju još 2017. godine.

Ali, da se vratimo fudbaleru Hofenhajma. Nelson je ove sezone odigrao dva meča za rezervni tim Arsenala pre nego što je otišao iz kluba. Postigao je jedan gol, ali je on nebitan u odnosu na ono što je uradio u Nemačkoj.

Odigrao je 33 minuta u kupu Nemačke i još 55 minuta na tri utakmice u Ligi šampiona. Na tim susretima nije postizao golove, ali je sve nadoknadio u prvenstvu! Sedam mečeva, 325 minuta, šest pogodaka i jedna asistencija!

HOFENHAJM U LIGI ŠAMPIONA ČEKA ŠAHTJOR!

Deluje impresivno i stvarno jeste tako. Postao je Nelson jedno od najubitačnijih oružja u arsenalu Julijana Nagelsmana. Hofenhajm ima četiri uzastopne pobede i ponovo su blizu vrha tabele. Trenutno su na petoj poziciji (biće šesti ako Ajntraht pobedi) i imaju bod manje od trećeplasiranog Bajerna.

Nelson je postigao gol na svom debiju u Bundesligi. Bilo je to protiv Fortune, kada je dobio 18 minuta na terenu i postigao gol za izjednačenje. Samo nekoliko trenutaka kasnije primili su gol za poraz. Naredni meč, protiv Hanovera, bio je jedini na kom nije imao učinak.

Kreće zatim fantastična serija momka kog je Arsenal poslao na pozajmicu. Kao što ove sezone igra ekipa Unai Emerija, mnogo bolje u nastavku meča, kada on već napravi izmene, tako igra i Ris Nelson. Pokazuju to brojke koje beleži.

Prvo gol Ajntrahtu u porazu, zatim dva gola u pobedi nad Nirnbergom pa asistencija protiv Štutgarta. Protiv Nirnberga je sam preokrenuo kada su bili u rezultatskom zaostatku, protiv Štutgarta asistirao za prvi gol u ubedljivoj pobedi od 4:0.

Postigao je i prvi gol na meču protiv Bajera iz Leverkuzena, što pokazuje da ova statistika nije izvučena iz konteksta. Nelson stvarno postiže golove kada je važno, a ne kada je pobednik meča već odlučen. A šta reći za poslednje kolo?

U PRVENSTVU ĆE GOSTOVATI HERTI!

Poslat je na teren osam minuta pre kraja meča. Postigao je gol u narednih 90 sekundi i doneo pobedu Hofenhajmu u meču protiv Augsburga. Kada se sve sabere, potrebno mu je manje od 55 minuta na terenu da bi postigao gol. Samo jednom je ove sezone odigrao celih 90 minuta u ligi!

Ris Nelson je već prošao sve mlađe kategorije Engleske, iako još uvek nije napunio 19 godina. Otac mu je iz Zimbabvea, pa je postojala mogućnost da nastupa i za tu zemlju, ali to se neće desiti. Ove godine je već upisao dva nastupa za reprezentaciju do 21 godine. I postigao dva gola jer što da ne?