Ples Senegala, “čudan” gol Nijanga i razočaravajuća igra Poljske

MOSCOW, RUSSIA - JUNE 19: Fans of Senegal support there team during the 2018 FIFA World Cup Russia group H match between Poland and Senegal at Spartak Stadium on June 19, 2018 in Moscow, Russia. (Photo by Catherine Ivill/Getty Images)

Poljska jednostavno nije imala rešenje za disciplinovani i motivisani Senegal. S druge strane, „Lavovi Terange“ imali su odgovor na praktično sve akcije protivnika, apsolutno su „zatvorili“ Roberta Levandovskog i na kraju potpuno zasluženo odneli pobedu (1:2) na „Otkritije Areni“ u Moskvi.

Početak utakmice obeležila je oštra igra i snažni dueli na sredini terena, ali očigledno da je sudija Navaf Šukala dozvolio nešto „slobodniji“ meč koji je po svemu sudeći mnogo više odgovarao Senegalcima.

Pet stvari koje su obeležile meč Kolumbija-Japan!

Adam Navalka nije želeo da odustane od prepoznatljive, tradicionalne formacije 4-4-2. Međutim, afrička selekcija je odigrala veoma tečno, kontrolisala je duel kratkim pasevima u veznom redu, dok Poljaci time nikako ne mogu da se pohvale s obzirom da pre gola u 86. minutu nisu stvorili nijednu stopostotnu šansu.

Tako je Senegal samo potvrdio da bi ponovo mogao da bude jedno od najprijatnijih iznenađenja na turniru, baš kao što su to uradili i 2002. godine u Južnoj Koreji i Japanu gde su eliminisani tek u četvrtfinalu nakon poraza od Turske.

Treći autogol na Mundijalu

MOSCOW, RUSSIA – JUNE 19: Mbaye Niang of Senegal celebrates with teammates after scoring his team’s second goal during the 2018 FIFA World Cup Russia group H match between Poland and Senegal at Spartak Stadium on June 19, 2018 in Moscow, Russia. (Photo by Catherine Ivill/Getty Images)

Ne može se reći da je Senegal nezasluženo poveo u 38. minutu, iako je Tijago Ćonek, fudbaler koji je na mestu štopera zamenio Kamila Glika, postigao treći autogol na Svetskom prvenstvu, nakon što su na isti način „profitirali“ Iran i Hrvatska.

Meridian prognoza: Čačak veruje u Brazil! Srbija dobija Švajcarsku! (VIDEO)

Ekipa Alijua Sisea imala je inicijativu pre nego što je Idrisa Gej uputio šut, a lopta se odbila od Ćoneka, čime su Afrikanci samo krunisali mnogo bolju igru u prvom poluvremenu.

Levandovski „nevidljiv“

MOSCOW, RUSSIA – JUNE 19: Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak and Piotr Zielinski of Poland argue with Referee Nawaf Shukralla during the 2018 FIFA World Cup Russia group H match between Poland and Senegal at Spartak Stadium on June 19, 2018 in Moscow, Russia. (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)

Sise je očigledno znao gde je Poljska najmoćnija. Robert Levandovski je bio ubedljivo najbolji strelac reprezentacije u kvalifikacijama za Svetski kup pošto je upisao čak 16 golova, uključujući tri het-trika, ali to mu na današnjem meču baš ništa nije značilo.

Meridian prognoza: Jagodina sanja Srbiju u finalu! (VIDEO)

Kalidu Kulibali i Salif Sane odradili su sjajan posao na štoperskim pozicijama, iako je ceo tim dao veliki doprinos na obe strane terena, a to se najbolje moglo videti po učinku fenomenalnog napadača minhenskog Bajerna koji nije imao skoro nijednu otvorenu priliku, osim slobodnjaka u 51. minutu.

Najčudniji gol na prvenstvu

Možda bi Poljaci nekako i uspeli da izjednače da u 60. minutu nismo videli jednu od najčudnijih situaciju u dosadašnjem toku šampionata. Naime, Nijangu se ukazivala pomoć pored aut linije, a taman pošto je napadač Torina dobio dozvolu od sudije da se vrati na teren, u tom trenutku Gžegoš Krihovijak pravi neshvatljivu grešku, što ovaj koristi i posle istrčavanja Ščensnog pogađa za 0:2.

Nepovezanost Poljaka

Pre nego što se Krihovijak delimično iskupio za grešku kod drugog gola kada je smanjio prednost Senegala u 86. minutu, Poljska je izgledala veoma bezopasno i nesigurno na svim frontovima.

Danilo Pantić: Srbija može u osminu finala, Grizman će biti najbolji (VIDEO)

Prava ideja nije postojala, što je samo potvrdilo strepnje navijača da će Poljaci najveće probleme imati na sredini terena. Duge lopte su bile „ničije“, kratka dodavanja bez puno smisla, pa je tako ujedno izostala i opasnost ispred protivničkog gola.

Grupa H opravdala očekivanja

Bar što se tiče prvih utakmica, uverili smo se da će grupa H biti jedna od najuzbudljivijih i najneizvesnijih na Mundijalu. Japan je upisao istorijski trijumf nad Kolumbijcima i sada će u narednom kolu igrati upravo sa Senegalom, dok će se Poljaci i „Kafeterosi“ boriti da izbegnu neočekivano ranu eliminaciju.