Pet stvari koje su obeležile nedelju: Propala osveta “Đavola”, nova era u Madridu

žoze murinjo-totenhem-otkaz
Murinjo je dobio otkaz u Totenhemu (FOTO: Getty Images)

Istorijski teniski okršaj u finalu Sinsinatija između Novaka Đokovića i Rodžera Federera u nedelju je predstavljao glavni sportski događaj za domaću javnost, ali pre toga smo imali prilike da uživamo u najjačim fudbalskim ligama širom Evrope koje tek što su počele.

Francuska Liga 1 kompletirala je drugu rundu, dok će to u ponedeljak od 21:00 u engleskoj Premijer ligi učiniti Kristal Palas i Liverpul. S druge strane, debi u novoj sezoni zabeležili su španski i italijanski klubovi, dok će Bundesliga startovati narednog vikenda.

Subota je već „arhivirana“. Gledali smo vrhunski londonski derbi između Čelsija i Arsenala, Kristijano Ronaldo je debitovao u Juventusu koji je do pobede nad Kjevom u Veroni stigao tek nakon preokreta u 93. minutu, Kilijan Mbape je nastavio sa impresivnim partijama u Francuskoj, dok su Lionel Mesi i Barselona rutinski izašli na kraj sa Alavesom.

Pogledajmo sada pet stvari koje su obeležile poslednji dan u nedelji.

Propala osveta „Crvenih đavola“ u Brajtonu

Murinjo Mančester Junajted
(Photo by Dan Istitene/Getty Images)

Izuzev nove ubedljive pobede Mančester sitija, najupečatljiviji meč u Premijer ligi odigran je u Brajtonu gde je ekipa Krisa Hjutona režirala prvo veliko iznenađenje u novoj sezoni pošto je zabeležila novu spektakularnu pobedu nad Mančester junajtedom.

Imao je tim Žozea Murinja daleko veći posed lopte, kao i nešto više šuteva od Brajtona, ali ipak nije uspeo da izbegne drugi uzastopni poraz od rivala koji ih je savladao i u 37. kolu u protekloj takmičarskoj godini na istom stadionu.

Samo dva minuta trebalo je Brajtonu da preko Glena Mareja i Šejna Dafija stigne do 2:0 već posle nepunih pola sata igre. Lukaku je ubrzo smanjio prednost i taman kada se učinilo da će Junajted „upaliti motore“ i zaigrati agresivnije Erik Bejli je skrivio jedanaesterac na minut do kraja prvog dela meča, a Paskal Gros, fudbaler koji ih je srušio i u prethodnoj sezoni, vratio dva gola prednosti.

Murinjo je već na startu drugog poluvremena uveo Lingarda i Rašforda, ali klub sa Old Traforda uspeo je samo da ublaži poraz u sudijskoj nadoknadi kada je Pogba bio precizan sa bele tačke. „Đavole“ u narednom kolu očekuje duel protiv Totenhema koji posle dva kola ima dve pobede.

Sasuolo nerešiva enigma za Inter

REGGIO NELL’EMILIA, ITALY – AUGUST 19: Players of FC Internazionale pose prior the Serie A match between US Sassuolo and FC Internazionale at Mapei Stadium – Citta’ del Tricolore on August 19, 2018 in Reggio nell’Emilia, Italy. (Photo by Giuseppe Bellini/Getty Images)

Iako je Inter proteklu sezonu završio na četvrtom mestu sa čak 23 boda manje od prvoplasiranog Juventusa, a tek u poslednjoj rundi preko Matijasa Vesina u duelu sa Lacijom izborio plasman u Ligu šampiona, zvuči neverovatno da su u nedelju čak četvrti put zaredom, a sedmi na poslednjih osam duela protiv Sasuola zabeležili poraz.

Ovoga puta, trijumf Neraverdima doneo je Domeniko Berardi iz jedanaesterca, a iako je tim Lućana Spaletija u drugom poluvremenu imao nekoliko dobrih šansi, uključujući onu idealnu u kojoj se našao Mauro Ikardi posle centaršuta Asamoe, i mnogo više loptu u svojim nogama, nikako se ne sme reći da je pobeda Sasuola nezaslužena.

Interu ostaje da se već u narednom kolu protiv Torina na Đuzepe Meaci iskupi navijačima za još jedan težak poraz i lošu najavu sezone. U suprotnom, parirati Juventusu u borbi za vrh tabele na ovakav način biće praktično nemoguće.

Isključenje Nevena Subotića ipak nije bilo preskupo za Sent Etjen

Bivši reprezentativac Srbije Neven Subotić dobro je krenuo u novu sezonu francuske Lige 1 sa Sent Etjenom koji je prethodnog vikenda ostvari trijumf nad Genganom.

Međutim, Subotić očigledno nije bio dovoljno fokusiran uoči druge runde pošto je u duelu sa Strazburom u gostima saigrače ostavio „na cedilu“ već u 18. minutu kada je zaradio direktan crveni karton zbog loše reakcije u odbrani.

Nuno Da Kosta se odlično postavio iza Subotića, a precizno dodavanje saigrača iskoristio je na pravi način pošto je telom fintirao bivšeg defanzivca Borusije iz Dortmunda koji je nakon starta odmah pretpostavio da ga čeka isključenje.

To ipak nije koštalo poraza njegovu ekipu koja je najpre primila gol u 55. minutu kada je sjajan šut uputio Antoni Gonsalves, ali zbunjenost domaćina u odbrani u 88. je iskoristio Mahtar Gaj koji donosi veliki bod za Sent Etjen.

Raj u Španiji za Andrea Silvu

Samo jedan meč u dresu Sevilje bio je potreban 22-godišnjem Andreu Silvi da postigne više golova u odnosu na celu proteklu sezonu u Milanu. „Šišmiši“ su bili ubedljivi na startu sezone u predgrađu Madrida pošto su srušili Rajo Valjekano rezultatom 1:4.

Portugalac je bio veoma neefikasan u Italiji pošto je zabeležio samo dva pogotka, zbog čega je klub odlučio da ga pošalje na pozajmicu u Sevilju. Ta odluka ispostavila se kao pun pogodak već u njegovom prvom meču.

Silva je čak tri puta nalazio put do mreže i tako pokazao da i dalje poseduje onaj golgeterski instikt koji ga je služio dok je igrao u Portu, ali i u nacionalnom dresu pošto je za reprezentaciju već zabeležio 12 golova.

Real Madrid: „Mala“ podrška za novu eru

„Kraljevski klub“ je na trijumfalan način započeo novu eru, bez najboljeg strelca u klupskoj istoriji Kristijana Ronalda, pošto je na Santjago Bernabeu rutinski savladao Hetafe rezultatom 2:0.

Real je konstantno napadao, stvarao šanse, najviše preko Gereta Bejla koji se sada pominje kao naslednik neverovatnog Portugalca, a sva tri boda na otvaranju nove sezone u španskom prvenstvu obezbedili su Dani Karvahal i Velšanin golovima u 20. odnosno 51. minutu.

Međutim, ono što će ostati upamćeno sa nedeljnog susreta nije sigurna pobeda, već činjenica da je tim Hulena Lopetegija imao najslabiju podršku u poslednjih devet godina. Na Bernabeu je bilo 48,466 gledalaca, što je tek nešto više od polovine kapaciteta stadiona.

Tako malu podršku Madriđani su poslednji put imali u sezoni 2008/09 u duelu sa Viljarealom, tačnije, godinu pre nego što je u klub iz Mančester junajteda za 94 miliona evra stigao tada 24-godišnji Ronaldo.