Partizanu Albanija neprelazna: Skenderbeg se provukao u rafalnom finišu

Loše, loše i prekasno. Teško da je moguće kraće i preciznije opisati igru Partizana u remiju bez golova na gostovanju ekipi Skenderbega – 0:0. Crno-beli su u Albaniju pošli sa imperativom pobede, nakon samo jednog osvojenog boda u prva dva kola B grupe Lige Evrope i iz nje se vraćaju sa samo jednim. Prilike iz finiša meča nisu bile dovoljne da nadoknade prethodno propušteno vreme, pa će crno-beli bolji rezultat protiv albanskog tima morati da potraže u Beogradu.

Igrači Miroslava Đukića u velikom delu meča nisu pokazali ništa od „evropskog“ Partizana o kojem je prethodnih meseci bilo toliko reči, i to protiv objektivno najslabijeg tima u grupi. Smušenost i usporenost „krasili“ su igru crno-belih skoro do samog kraja susreta, neuspevajući da razbiju igru borbenih domaćina.

Uprkos najavama da će napasti Partizan i da će ofanzivom pokušati da dođu do sva tri boda, Skenderbeg je svoj deo posla očigledno odradio dosta drugačije. Osim uvodnog dela meča, nije bilo skoro nikakve napadačke igre ekipe iz Korče. Kada god su mogli zaustavljali su igru Partizana, frustrirali njihove igrače sitnim faulovima, ne dozvoljavajući im da uspostave brži ritam. O tome dovoljno govori i da su igrači Skenderbega napravili skoro neverovatnih 29 faulova.

Prvo poluvreme bilo je poprilično mučno i negledljivo. Ni po čemu ekipe nisu pokazale kvalitet dostojan timova željnih da se domognu druge faze Lige Evrope. Skenderbeg je počeo meč otvorenije i agilnije, željni ranog pogotka koji bi stvorio još veći pritisak gostima iz Beograda. Već u trećem minutu su domaći zapretili sa leve strane i to preko Takua. Međutim, njegov udarac zatresao je samo spoljni deo mreže.

Prvi u timu Partizana je zapretio Suma, ali njegova slaba reakcija pred golom Orgesa Šehija nije nikako mogla da znači i vođstvo Beograđana. Nije bilo kreacije u igri crno-belih, a Leandre Tavamba nije dobijao potrebnu podršku. Posle početnog pritiska domaćih,  Partizan je uspeo da se bar malo probudi, uglavnom napadajući kroz sredinu terena.

Igrači iz poslednje linije crno-belih su se neretko odlučivali na igru dugim loptama, pokušavajući da pronađu stamenog Tavambu. To nije davalo naročitog rezultata, a Marko Janković i Sejduba Suma nisu uspevali da ostvare bilo kakav uticaj na tok meča. Skenderbeg je u smiraj prvog poluvremena ponovo pretio udarcima iz daljine. Ređali su se i Dita i Adeniji, ali iskusni Stojković nije morao da interveniše.

U mnogo čemu je ovaj meč podsećao na neke od susreta koje imamo prilike da gledamo u Superligi Srbije. Veliki broj prekida je „seckao“ igru, a u tome nije pomogao ni poljski arbitar Stefanski svojim često olakim sviranjem prekršaja. U nastavku meča, crno-beli su uspeli da bolje kontrolišu meč, ali dobra igra na sredini terena je u poslednju trećinu terena bila pretočena tek u samom finišu meča.

Igrao se 62. minut kada je Partizan imao prvu ozbiljniju šansu od dolaska sa odmora. Janković je protutnjao po levoj strani, ušavši duboko u kazneni prostor Skenderbega. Činilo se da je reprezentativac Crne Gore mogao da šutira direktno ka golu Šehija, ali se odlučio na dodavanje ka Tavambi koji ne uspeva ni da uputi udarac.

Tošić je u 75. minutu pokušao iz slobodnog udarca iskosa sa desne strane, ali nije bilo realno da njegov udarac sa tolike udaljenosti iznenadi golmana Skenderbega. Ipak, najbolja prilika za srpskog šampiona stigla je dosta kasno, u 89. minutu meča. Ožegović je uspeo da zadrži loptu na ivici šesnaesterca posle dodavanja N.G. Miletića, dodao je Sumi, ali ovaj iz izgledne prilike nije mogao da prebaci golmana Šehija.

Ušlo se u nadoknadu vremena kada je Partizan zaređao još dobrih šansi. Prvo je Tošić šutirao sa distance iz slobodnog udarca, ali Šehi uspeva da nezgodan udarac izbije u korner. Samo nekoliko desetina sekundi kasnije, N.R. Miletić je šutirao glavom posle kornera, ali lopta pogađa samo stativu.

Sve ovo pokazalo je da je Partizan, uprkos generalno slaboj igri, bio dosta bolji rival. Posle loše defanzivne igre protiv Jang Bojsa i Dinamo Kijeva i čak 15 dozvoljenih udaraca u okvir gola za 180 minuta fudbala, crno-beli su ovaj put bili značajno bolji u tom segmentu. Skenderbeg je uglavnom pokušavao udarcima iz daljine, a nijedan njihov udarac nije išao u okvir gola Stojkovića.

Zasigurno će u taboru Partizana ostati žal što nisu osvojena tri boda na verovatno najmanje komplikovanom gostovanju. Đukić će morati da prihvati da njegov Partizan ne prikazuje dovoljno dobre partije i samo je sreća na strani crno-belih što i dalje imaju realne šanse da se plasiraju u narednu fazu Lige Evrope.

Dinamo Kijev je na domaćem terenu remizirao 2:2 protiv Jang Bojsa pa je situacija na tabeli praktično ostala nepromenjena. Ukrajinci imaju sedam bodova, tim iz Švajcarske tri, dok Partizan i Skenderbeg imaju bod manje. Ipak, Partizanu će najpre biti potrebna bolje realizacija prilika, ukoliko ikako žele da se domognu 1/16 finala Lige Evrope.