Partizan i Crvena zvezda odigrali su nerešeno u 163. Večitom derbiju, a golove su dali Filip Stevanović i Aleksandar Katai. Tako je razlika između vodećih crveno-belih i najbližeg pratioca, crno-belih i dalje osam bodova. Mada je do 75. minuta Partizan imao tri boda “u džepu”.

Već u 5. minutu meča 11. kola Linglong Superlige Srbije poveli su crno-beli koji su uprkos praznim tribinama ipak imali podršku navijača. Grupa navijača se skupila ispred stadiona tako da se pesma sve vreme čula. Posle greške Erakovića, Sejduba Suma je presekao pas, a onda je lopta stigla do Filipa Stevanovića. Zastao je na kratko, a zatim i pogodio mrežu Milana Borjana.

U 15. minutu, Stanojević je morao da menja, Lazar Marković je ušao umesto Sume kome je na klupi odmah ukazivana pomoć zbog povrede oka. Samo minut kasnije, fudbaleri Zvezde imala su solidnu priliku ali nisu iskoristili gužvu ispred gola Vladimir Stojkovića. U narednih nekoliko minuta, gosti su imali inicijativu, ali bez realizacije. U 28. minutu, Partizan je imao priliku iz slobodnog udarca, koji najbolje nije izveo Bibars Natho.

natho - faclineli - derbi
Duel Natha i Falćinelija u 163 derbiju (Photo by Srdjan Stevanovic/Getty Images)

U 38. minutu posle prodora Takume Asana, Miloš Jojić nije iskoristio solidnu priliku, da bi u 40. minutu Marković imao otvoren put ka golu Borjana. Ali odličnu priliku nije iskoristio. U 43. minutu, Asano je šutirao, ali tik pored stative. Posle faula nad Benom, Zvezda je imala slobodan udarac, Aleksandar Katai je centrirao, Dijego Falćineli okrznuo glavom, ali pored gola. Međutim, i da je pogodio, gol bi bio poništen zbog ofsajda.

Stanković je na početku drugog poluvremena umesto Željka Gavrića uveo pomalo zaboravljenog Srđana Spiridonovića. U 52. minutu Marko Gobeljić je pogodio stativu (kasnije sviran ofsajd), a samo minut kasnije Partizan nije uspeo da iskoristi „slobodnjak“ sa ivice kaznenog. U 54. Minutu, Katai je pokušao da iznenadi Stojkovića, ali je iskusni golman ipak bio oprezan. Maki Banjak je mogao da poveća na 2:0, ali je lopta otišla pored gola. U tim trenucima, šansu su dobili Aleksandar Lutovac i Milan Smiljanić. Stanković je ubrzo dao šansu Milanu Pavkovu i Milanu Gajiću, umesto Bena i Gobeljića.

U 74. minutu penal za Zvezdu posle starta Jojića u kaznenom prostoru.

Pogodio je Katai, a Stojković nije imao šansu da odbrani. Kako se meč bližio kraju, Partizan je imao dominaciju. Ipak, promene rezultata nije bilo. U 89. minutu, Asano je petom pokušao, ali samo u spoljni do mreže.

Crvena zvezda je utakmicu završila sa igračem manje pošto je Sanogo u nadoknadi vremena zaradio drugi žuti karton i isključenje. Ipak, nije bilo vremena da domaćin napravi promenu.

I da zaključimo, u najkraćim crtama, dugo čekani derbi nije doneo preterano kvalitetnu igru, ali je tenzije bilo kao i uvek. Najviše je bilo posle dosuđenog penala za Zvezdu, ali je ipak sve prošlo bez većih incidenata.

Kao i uvek odlučili su detalji, večeras dva.

Partizan – Crvena zvezda 1:1 (1:0)
(Stevanović 5 – Katai 74 pen)
Stadion: FK Partizan, bez prisustva publike
Sudija: Novak Simović

Partizan: Stojković, Miljković, S. Marković, Banjak, Urošević- Zdjelar, Natho (od 62. Smiljanić) – F.Stevanović (od 62. Lutovac), Suma (od 16. L. Marković), Jojić (od 88 Obradović) – Asano.

Crvena zvezda: Borjan – Gobeljić (od 69. Gajić), Degenek, Eraković, Rodić – Sanogo, Gavrić (od 46. Spiridonović), Nikolić, Ben (od 69. Pavkov), Katai (od 91. Petrović) – Falćineli (od 84. Vukanović).

Tok meča:

Drugo poluvreme:

95′ KRAJ! Nije imao Partizan vremena da iskoristi igrača više, 163. derbi završen je bez pobednika.

93′ Crveni karton za Sanoga! Vezista je zaradio drugi žuti karton zbog još jednog neopreznog prekršaja.

89′ Velika prilika za Partizan i odlčan prodor Lutovca. Nakon njegovog centaršuta, Asano je pokušao petom i bio za malo neprecizan.

87′ Atraktivan pokušaj Smiljanića. Nakon udarca iz ugla, pokušao je makazicama da ugrozi Borjana, ali nije uspeo.

83′ Nervozni su sada svi akteri utakmice, žale se na svaku odluku Simovića. Partizan je u poslednjih nekoliko minuta dobio par prekida i dobrih situacija da loptu pošalju pred Zvezdin gol.

79′ Još jedan žuti karton za fudbalerer Crvene zvezde, Degenek je prekinuo kontru Partizana faulom sa leđa Asana. A, odmah nakon petog stigao je i šesti. Pavkov je zaradio opomenu zbog prekršaja nad Svetozarom Markovićem.

75′ GOOOOL! Aleksandar Katai je doneo izjednačenje gostima sa bele tačke. Prethodno je, nakon udarca iz ugla na zemlji završio Seku Sanogo. Iako se na prvi pogled čini da je Novak Simović doneo dobru odluku, stručni štab Partizana na čelu sa Stanojevićem protestovao je zbog toga.

72′ Apsolutno posed lopte pripada Zvezdi, ali crveno-beli ne uspevaju da naprave dobre situacije pred golom rivala.

69′ Dvostruka izmena Stankovića. Na terenu su Pavkov i Gajić umesto Bena i Gobeljića.

62′ Četvrti žuti karton na utakmici i on je pripao gostujućim igračima, tačnije Marku Gobeljića. Promena u Partizanu. Stanojević je odlučio da pojača vezni red. Umesto Stevanovića i Natha na terenu su Lutovac i Smiljanić.

56′ Panično sada deluju crno-beli, veliku grešku je napravio Vladimir Stojković koji ipak nije imao problem da odbrani udarac Kataija sa dvadesetak metara od gola.

52′ Stativa! Marko Gobeljić je ostao isred gola rivala, uspeo je da upputi udarac, ali je pogodio stativu. Prethodno je Svetozar Marković zakasnio sa izlaskom pa je upropastio ofsajd zamku odbrane Partizana.

46′ Već na poluvremenu prva izmena u Crvenoj zvezdi. Dejan Stanković je na teren umesto Željka Gavrića poslao Srđana Spiridonovića.

Prvo poluvreme:

47′ Velika šansa za Dijega Falćinelija, ali lopta je otišla pored gola. Italijanski napadač je stigao do lopte nakon centaršuta Kataija iz slobodnog udarca, Stojković je napustio gol liniju, ali Italijan nije uspeo da pogodi gol.

42′ Šansa za Markovića, ali nije uspeo da šutira kako je želeo. Prethodno su fudbaleri Crvene zvezde tražili od sudije Simovića da dosudi prekršaj nad Falćinelijem. Crno-beli su imali kontra napad, a Eraković je uspeo da zasmeta brzonogom Markoviću.

41′ Previše grešaka prave fudbaleri Crvene zvezde, što domaći koriste kako bi stigli do kaznenog prostora rivala. Ovog puta Jojić je loše i neprecizno šutirao.

35′ Sada gledamo nešto mirniju utakmicu u odnosu na njen početak. Crno-beli su iskontrolisali inicijativu gostiju, a Simović je pokazao i treći žuti karton igračima Dejana Stankovića. Zaradio ga je Katai zbog prekršaja sa leđa nad Lazarom Markovićem.

31′ Drugi žuti karton na utakmici dobio je Seku Sanogo koji je, čini se, naivno napravio prekršaj na polovini Partizana.

26′ Nakon greške na startu meča koji je Partizanu omogućio pogodak, Strahinja Eraković pokazuje nesigurnost. Novak Simović je bio primoran da pokaže prvi žuti karton na meču, zaradio ga je Falćineli zbog prekršajem nad Nathom.

20′ Odbio je Partizan pritisak rivala u prethodnim minutima, još jednom su gosti stigli do šesnaesterca protivnika, ali još jednom.

16′ Problem za Sejdubu Sumu… Neće moći vezista da nastavi utakmicu, dobio je udarac u oko zbog kojeg je napustio teren. Umesto nejga, u igri je Lazar Marković.

15′ Odličan ritam u uvodnom delu meča. Zvezda pokušava brzo da uzvrati rivalu, a za sada je uspela da stvori nekoliko dobrih situacija. Aleksandar Katai je odlično raspoložen, a Falćineli je imao šansu nakon jednog kornera. Ipak, njegov udarac iz blizine gola Stojkovića je izblokiran.

6′ GOOOOL! Filip Stevanović donosi prednost Partizanu! Crno-beli su iskoristili veliku grešku Strahinje Erakovića koji je predao loptu rivalu ispred kaznenog prostora Milana Borjana. Lopta je stigla do Stevanovića, koji je uspeo da postigne vodeći pogodak.

4′ Snažno ulaze u svaki duel na startu meča i jedni i drugi. Očekivano, velika borba od prvog minuta.

Tok meča:

Uoči meča:

Ako je suditi prema stanju u domaćem prvenstvu i na tabeli, Zvezda je favorit, međutim svi dobro znamo da u ovakvim utakmicama ne treba prognozirati unapred.

Dok čekamo da utakmica počne, klubovi su izbacili zvanične sastave za ovaj meč, a posebno je iznenađenje što u startnoj postavi Partizana nema Lazara Markovića.

PARTIZAN: Stojković – Miljković, Banjak, Marković, Urošević – Natho, Zdjelar, Jojić, Suma, Stevanović – Asano.

ZVEZDA: Borjan – Gobeljić, Degenek, Eraković, Rodić – Nikolić, Sanogo, Ben, Katai, Gavrić – Falćineli.

Na klupi Partizana šansu čekaju Stevanović, Vujačić, Vitas, Stojković, Pavlović, Vitas, Ostojić, Štulić, Obradović, L. Marković, Lutovac, Smiljanić.

Na klupi Zvezde su Popović, Gajić, Pankov, Pavkov, Milunović, Petrović, Simić, Hajdin, Spiridonović, Vukanović i Krstović.

Na današnji dan – dobili smo Jovića i “bombu” Drinčića! Šta će doneti ovaj derbi?

OBAVEZNO POGLEDAJTE: PREDRAG MIJATOVIĆ – Priče iz kraja #08