Partizan srušio Monako u Kneževini, četvrtfinale je realnost!

Košarkaši Partizana napravili su iznenađenje u četvrtom kolu Top 16 faze Evrokupa pošto su se na Azurnoj obali revanširali Monaku za poraz u Beogradu od pre nedelju dana, a iako u završnici nisu uspeli da „ukradu“ bolji koš-količnih, Parni valjak je povećao šanse za plasman u četvrtfinale – 68:71.

Crno-beli su fantastično otvorili meč u Fonvjeju, od prvog minuta su krenuli agresivno u napadu, za razliku od duela u Beogradu, pa su već sredinom prve četvrtine imali 11 poena prednosti, najviše zahvaljujući raspoloženom Vanji Marinkoviću, kao i Aleksu Renfrou.

Partizan jeste bio angažovan u odbrani početkom susreta, a iako su domaći košarkaši promašili nekoliko otvorenih šuteva, tim Saše Filipovskog pogurali su Pol Lakomb i Derek Nidam koji je pogodio dve trojke i smanjio zaostatak Monaka na minus 4, samo da bi Nikola Janković u poslednjim trenucima uvodnog kvartala iskoristio čist protivnički reket i pogodio za 17:23.

Početak druge četvrtine sjajnom odbranom na Jakubi Utari obeležava Markus Pejdž, samo da bi u sledećem napadu Aleksej Nikolić pogodio trojku.

Međutim, Monako se u potpunosti vratio u meč nakon što je Nikolić promašio polaganje, a Erik Bakner, Amerikanac koji je u prvoj fazi Evrokupa igrao protiv Partizana u dresu Asvela, sa dva briljantna poteza, blokadom na Lendejlu i alley-oop zakucavanjem, praktično „resetovao“ semafor.

Ko će biti novi šampion Evrokupa?

Ekipu sa Azurne obale nastavio je da „gura“ odlični Lakomb, dok je Đorđe Gagić sa nekoliko dobrih poteza ispod obruča i sa linije penala čuvao minimalnu prednost Partizana.

Do prvog vođstva na meču Monako je stigao nakon poena plejmejkera Nidama, dok su Kikanović i Utara povisili na plus 4. Ipak, Pejdž beleži poene uz faul, a prvo poluvreme nakon tajm-auta „zatvara“ Utara za 41:38.

Na startu drugog dela meča viđena je nesigurnija igra u napadu na obe strane s obzirom da je do sredine treće četvrtine postignuto ukupno devet poena, ali onda je Bandža Si pogodio za dva iz ugla, a Renfro posle promašaja Nidama „spakovao“ trojku za 45:48.

Lakomb je odgovorio istom merom, ali Si ga je „zaključao“ u nastavku četvrtine, dok je Monako ušao u niz promašaja sa distance, što Partizan nije uspeo da materijalizuje u svoju korist, iako je poslednjih 10 minuta dočekao sa plus 1 nakon trojke Pejdža (52:53).

Probao je Pejdž još jednu na startu poslednje deonice, ali nije uspeo, da bi od tog trenutka sledećih nekoliko napada Parnog valjka završavao iskusni Renfro koji beleži devet poena i donosi Partizanu plus šest na nešto više od šest minuta do kraja.

U prilog srpskom predstavniku išao je i niz velikih grešaka i promašaja domaćih košarkaša, što pokazuje i činjenica da je Monako postigao 17 poena u prvih 15 minuta drugog poluvremena.

Mogao je Partizan to da iskoristi i već na četiri minuta do kraja duela zapečati trijumf, ali su i crno-beli ušli šutersku krizu. Srećom po nekadašnjeg evropskog šampiona, Monako je nastavio da greši i promašuje, a Renfro sa penala povisio vođstvo na plus devet (59:68).

„Kneževi“ su u sledećem napadu smanjili preko Lakomba, da bi Džerald Robinson iskoristio grešku Renfroa na sredini terena, ukrao loptu i polaganjem sačuvao neizvesnu završnicu.

Kladi se na novog šampiona Evrope!

Renfro je zatim promašio trojku, a Lendejl izborio novi napad, što je uradio i Vanja Marinković nakon promašaja Bandže Sija. Lakomb na drugoj strani smanjuje na minus četiri, razliku kojom je Partizan izgubio u Beogradu, da bi Marinković na isti način vratio plus 6.

Međutim, Si je napravio faul pri šutu Gladira za tri poena na četiri sekunde pre kraja, Ukrajinac pogađa sva tri penala za 68:71, a Marinković i Janković promašuju svoje šuteve posle tajm-auta, pa Monako, uprkos pobedi Partizana, ostaje bolji u međusobnom skoru, za samo pola koša razlike.

Aleks Renfro je bio najefikasniji sa 20 poena, pet asistencija i šest skokova, ali i šest izgubljenih lopti, Vanja Marinković je dodao 13 poena i sedam uhvaćenih lopti, Markus Pejdž je ubacio 11, a Đorđe Gagić 10 poena i devet skokova.

Kod Monaka se istakao Pol Lakomb sa 23 poena i sedam skokova, a samo su još Derek Nidam i Elmedin Kikanović imali dvocifreni poenterski učinak sa po 10 poena.

Partizan i Monako sada imaju po dve pobede i dva poraza, a crno-beli u narednom kolu dočekuju litvanski Ritas koji je bio bolji u prvom meču rezultatom 80:74.