Na današnji dan: Crvena zvezda je svetski šampion!

Tačno pre 27 godina Crvena zvezda je srušila Kolo Kolo i pokorila svet. Šest meseci nakon osvajanja Kupa šampiona i posle odlaska nekoliko ključnih igrača crveno-beli su briljirali u finalu planetarnog takmičenja na Nacionalnom stadionu u Tokiju pred 60.000 gledalaca i do svetske titule stigli na spektakularan način, rezultatom 3:0.

Malo nakon što je ostvarila najveći uspeh u klupskoj istoriji kada je u finalu tada najelitnijeg evropskog takmičenja srušila Marsej posle boljeg izvođenja jedanaesteraca, Zvezda je ostala bez Roberta Prosinečkog, golmana Stevana Stojanovića, Slobodana Marovića, Refika Šabanadžovića i Dragiše Binića.

Međutim, ne samo da to nije poremetilo ekipu Vladice Popovića, a priliku da se istakne dobio je 22-godišnji vezista Vladimir Jugović koji je sa dva pogotka izrastao u junaka utakmice.

Napredak stiže na Marakanu

Jugović je „otključao“ mrežu čileanskog predstavnika, osvajača Kopa libertadores, u 19. minutu posle maestralnog dodavanja Dejana Savićevića, da bi se u 58. minutu nakon lepe kombinacije crveno-belih i velike gužve ispred protivničkog gola našao na pravom mestu i povisio vođstvo na 2:0.

Da je Zvezda blistala u tom susretu govori i činjenica da je od završnice prvog poluvremena igrala sa igračem manje zbog isključenja Savićevića.

Crvena zvezda je pobedom u Tokiju zaokružila najsvetliji period u klupskoj istoriji i uparila kontinentalnu i svetsku krunu napravivši tako i najveći uspeh koji je neki istočnoevropski klub ikad ostvario.