Spektakl! I to u evropskoj noći! Crvena zvezda je na stadionu Rajko Mitić zasijala kako dugo nije. U drugom kolu Lige Evrope, gost je bio Slovan iz Libereca, a rezultat 5:1.

Iako je utakmica igrana pred praznom “Marakanom”, igrače dve ekipe sačekala je koreografija na severnoj tribini. Pristalice crveno-belih potrudile su se da ulepšaju prazan stadion uz jasnu poruku. Crvena zvezda je igrala protiv, na papiru najlakšeg protivnika u grupi i, iako na klupi zbog suspenzije nije bilo Dejana Stankovića, njegovi igrači su se na samom startu ofanzivom izborili za prvu šansu na meču.

Tu prvu su i iskoristili, a strelac je u 7. minutu, nakon centaršuta Rodića bio El Fardu Ben. Ostao je sam u blizini gola Ngujena i glavom je prosledio loptu u gol. Mogli su crveno-beli brzo i do drugog pogotka, ali je udarac Nikolića nakon povratnog pasa Gajića bio izblokiran. Trebalo je gostima 15 minuta da dođu sebi i da budu koliko-toliko opasni po gol rivala.

Imali su korner posle kojeg je došlo do gužve u šesnaestercu Crvene zvezde, ali ništa više od toga nisu uspeli da urade fudbaleri češke ekipe. Početni pritisak crveno-belih polako ali sigurno je bledeo i u trenucima kad se činilo da su gosti u potpunosti iskontrolisali situaciju, stigao je novi hladan tuš. Još jednom je strelac bio Ben, a ovog puta je u 22. minutu sa leve strane asistirao izuzetno raspoloženi Mirko Ivanić, a reprezentativac Komorskih Ostrva probušio je čuvara mreže rivala, koji je na velikom iskušenju bio već narednog minuta!

Ponovo je Ivanić kreirao dobru situaciju, a nakon driblinga Kataija, lopta je stigla do Falćinilija, čiji je udarac sa ivice kaznenog prostora otišao preko gola. Katai je, kao i većina igrača Crvene zvezdem bio odlično raspoložen, pravio je gostima puno problema, a u 37. minutu je bio jako blizu pogotka. Lako se oslobodio jednog čuvara, a onda šutirao iz velike udaljine, a njegov “projektil” pogodio je stativu.

A onda pravi šok za domaće igrače… Matušek je u 41. minutu postigao gol udarcem levom nogom iz blizine kaznnog prostora. Kao da su se opustili prerano crveno-beli, pre svega Seku Sanogo, koji je propustio priliku da otkloni opasnost. Lopta je u nastavku akcije nekako stigla do Matušeka koji je to umeo da iskoristi.

Šteta, gotovo savršeno poluvreme Zvezda je pokvarila na samom kraju, a pogotkom u završnici prvog dela igre, gosti su sebi omogućili šansu da u nastavku potraže bod ili preokret.

Problem za crveno-bele mogla je da bude situacija iz uvodnih minuta drugog dela igre. Milan Borjan je ostao na zemlji, ukazana mu je pomoć, ali je brzo ustao i nastavio meč. I, dva minuta kasnije, Zvezda je stigla do trećeg gola! Učinila je to preko Milana Gajića, koji je  od prvog minuta zauzeo mesto Marka Gobeljića, koji već neko vreme nije u dobroj formi. Desni bek je opravdao poverenje koje je dobio od Dejana Stankovića i njegovog zamenika na ovom meču, Nebojše Miloševića. Nakon novih dobrih poteza Kataija, lopta je stigla do Bena, a nakon intervencije jednog defanzivca i do Gajića, koji je silom prilika, pred sobom imao prazan gol.

Evropski spektakl u Beogradu! Zvezda zasijala kako dugo nije!
Milan Gajić je bio strelac trećeg gola Foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

Od 50. minuta, pristalice šampiona Srbije mogli su ponovo lakše da dišu. Jasne su bile instrukcije kapitena Milana Borjana koji je insistirao na tome da Zvezda “smiri igru”, a kada je Slovan to pokušao da iskoristi, usledila je fantastična kontra, koja nažalost nije realizovana.

Ben je proigrao Kataija, a pokušaj Zvezdine desetke da asistira Falćineliju, nažalost nije prošao. Dodavanje je izblokirano, a da nije, Italijan bi imao lak zadatak pred sobom. Iako nije bilo previše situacija u kojima je Borjan morao da strahuje za svoj gol, kapiten crveno-belih je još jednom dokazao da ekipa na njega može da se osloni u teškim situacijama. Zaslužio je čestitke svojih saigrača kada je krajnjim naporom sačuvao svoju mrežu nakon slobodnog udarca koji je izveo Mara.

Zahvaljujući tome, Zvezda je mogla da nastavi gde je stala, a Katai je krunisao odličnu partiju još lepšim golom! Od 67. minuta, na semaforu je pisalo “4:1”, a povratnik iz SAD-a, pretrčao je sa loptom dobar deo terena i jednostavno niko nije mogao da ga zaustavi. Kada je došao do pozicije za udarac, sreća koju je zaslužio ga je pogledala, pa je nakon udarca, lopta zakačila protivničkog igrača i prevarila Ngujena.

Nije bilo predaha za nesrećni Slovan, pošto je Zvezda već u 70. minutu stigla i do petog pogotka! Nakon kornera koji je izveo Ben, Dijego Falćineli je šutirao glavom i postigao prvenac u grupnoj fazi Lige Evrope.

Igrači Zvezde slave ubedljivu pobedu nad Gentom Foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

Zaključak?

Moglo je bollje, ali u pitanju su sitnice. Neke manje, ali neke veće – poput one iz završnice prvog dela igre, kada je Zvezda naivno primila gol. Sve ostalo… bilo je gotovo perfektno… Od Borjana na golu, preko odbrane koja je, osim u pomenutoj situaciji, odlično funkcionisala, zatim i veznog reda i napada. Izuzetno raspoloženi su bilil Zvezdini najbolji igrači i ovakva igra može da raduje pristalice srpskog predstavnika u Ligi Evrope.

Sledećeg četvrtka (21:00) u Beogradu će gostovati Gent koji je večeras poražen od Hofenhajma sa 4:1. Trenutno, na tabeli grupe L vodi Hofenhajm (Mijat Gaćinović večeras bio strelac) sa šest bodova, a slede Zvezda i Slovan sa po tro boda. Gent je na nuli.

Ali, pre toga u nedelju će u Superligi Srbije gostovati Radniku u Surdulici.

Sva dešavanja sa stadiona “Rajko Mitić” na kojem ponovo nije bilo publike mogli ste UŽIVO da pratite na našem portalu.

CRVENA ZVEZDA – SLOVAN LIBEREC 5:1

STRELCI: Ben 7, 22, Gajić 49, Katai 67, Falćineli 70 – Matušek 41

STADION: “Rajko Mitić” (Beograd) – bez publike

SUDIJA: Fabio Verisimo (Portugalija)

ŽUTI KARTONI: Borjan, Sanogo

CRVENI KARTONI:

CRVENA ZVEZDA: Borjan, Gajić, Milunović, Degenek, Rodić (od 75. Gobeljić), Nikolić, Sanogo, Katai (od 88. Vukanović), Ivanić (od 83. Gavrić), Ben (od 83. Petrović), Falćineli (od 88. Pankov). Klupa: Popović, Ćopić, Pankov, Boaći, Petrović, Simić, Gavrić, Eraković, Spiridonović, Gobeljić, Vukanović, Krstović. Trener: Milošević.

SLOVAN: Ngujen, Mikula, Čaluš, Tijani, Sadilek, Koščelnik, Hromada (od 86. Šulc), Mara (od 90. Barac), Moskera (od 90. Fukala), Matušek (od 75. Beran), Helal (od 75. Rabušic). Klupa: Hasalik, Šulc, Rabušic, Kancola, Čano, Beran, Fukala, Barac. Trener: Hoftih.

KRAJ UTAKMICE.

88. minut – Šansu su dobili i Pankov i Vukanović, umesto Falćinelija i Kataija.

85. minut – Gavrić nije uspeo da se upiše u strelce.

83. minut – Umesto Bena i Ivanića, šansu su dobili Petrović i Gavrić.

75. minut – Šansu je umesto Rodića dobio Gobeljić. I Hohtih je u tim trenucima napravio dvostruku izmenu, a šansu su dobili Beran i Rabušic.

I Hofehhajm je povećao prednost. Od 73. minuta, a strelac je bio Mijat Gaćinović, za 3:0.

70. minut – GOOOOL! I Falćineli se konačno upisao u strelce. Korner je izveo Ben, a Italijan se našao na pravom mestu i posle udarca glavom Sanoga samo potvrdio dominaciju na terenu ekipe prvaka Srbije.

67. minut GOOOOL! Rapsodija Zvezde je nastavljena, a u glavnoj ulozi je bio Katai. Vukao je loptu prilično dugo, mogao je i da asistira, ali je po kretanju bilo jasno da želi sam da završi.

64. minut – Katai se izborio za priliku za šut, ali udarac je sa ivice kaznenog bio ipak slab. Dovoljno da Ngujen nije imao većih problema.

61. minut – Slobodan udarac za Slovan na 17 metara od gola. Po sredini. Mara je odlično izveo udarac, ali se Borjan isto tako bacio. Da nije bilo takve reakcije, pogodak bi bio siguran i efektan.

57. minut – Pritisak Slovana, ali Rodić je izbacio u korner. Usledila je kontra, ali u samoj završnici u veoma izglednoj prilici nije se najbolje snašao Katai. U stvari pokušao je Katai da proigra, ali su se Česi ipak odbranili. Nekako je Ngujen došao do lopte. Da je tada bilo 4:1, verovatno bi meč bio rešen.

Od 52. minuta poveo je Hofenhajm sa 2:0, a strelac je bio Grilič.

Dejan Stanković slavi gol Foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

49. minut GOOOOL! U strelce se upisao i Gajić. Zasluge idu i na račun Bena, koji je zalomio čuvara, ali nije više uradio. Lopta se odbila do Gajića koji je sve ispratio na pravi način sa desne strane. Sa nekoliko metara iskosa nije bilo teško da pogodi mrežu gostiju.

46. minut – Posle kornera za Slovan, Borjan je na zemlji. Ukazivala mu se pomoć zbog problema sa leđima. Nastavio je posle toga.

Promena u sastavima nije bilo.

POČELO JE DRUGO POLUVREME.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

Šef struke Crvene zvezde Dejan Stanković zbog kazne nije mogao da bude na klupi u duelu Lige Evrope sa Slovanom Foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

U Belgiji na poluvremenu je 0:1.

43. minut – Kakvu je šansu propustio Ivanić. Posle prodora sa leve strane, Ivanić je imao priliku da sa nekoliko metara obezbedio novih “plus dva”. Ali je šutirao veoma loše preko gola. Ponovo je u ulozi asistenta bio Rodić.

41. minut – Smanjili su Česi na 2:1, a strelac je bio Matušek sa ivice kaznenog prostora. Ljutio se Borjan na saigrače, zbog izgubljene lopte na 30-ak metara, i greške koju je kasnije materijalizovao Matušek.

37. minut – Sa 25 metara pokušao je Katai, ali je pogodio stativu gola Slovana. Lopta je zatim došla do Bena, ali nije se najbolje snašao pošto je pored sebe imao i čuvara.

Hofenhajm je poveo u Belgiji sa 1:0, sa bele tačke. Strelac je bio Isak Belfodil.

34. minut – Slobodan udarac za Zvezdu sa leve strane. Ben je izveo, ali je lopta na kratko odbijena do Milunovića koji je šutirao, ali je taj pokušak sa distance bio izblokiran.

32. minut – Pre kornera za Zvezdu oslobodio se malo Slovan imao polupriliku, ali nije bilo veće opasnosti po gol Borjana. Kasnije, korner za Zvezdu je bio bezopasan.

23. minut – Dominacija je nastavljena. Ivanić je prošao po levom boku, zavrnuo je ka Kataiju čiji je pokušaj osujećen. Na odbitak je naleteo Falćineli, ali je lopta otišla preko gola. Ni najveći optimisti nisu mogli da požele ovako dobar početak.

22. minut – GOOOOL! Opet je bio strelac Ben. Rodićeva lopta je stigla do Ivanića koji je odigrao povratnu za Bena koji je zakucao loptu u mrežu. Ovo je inače 101. utakmica za napadača sa Komora. A za Milana Borjana 150. u dresu Zvezde.

Ben postiže gol u utakmici Lige Evrope između Crvene zvezde i Slovana Foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

17. minut – Ivanić je prošao po levoj strani. Odlučio se da pokuša da iznenadi golmana Slovana, ali je bio oprezan. Kasnije je bio samo korner. Možda je mogao i da centrira na peterac, ali se odlučio za faktor iznenađenja. I dalje je Zvezda – Slovan 1:0. Ali Zvezda mnogo bolja.

Malo vesti iz Belgije, Jaremčuk nije iskoristio penal za Gent u 13. minutu.

8. minut – Samo minut kasnije, Zvezda je mogla da duplira prednost. Povratna za Nikolića, ali je njegov udarac odbranio Ngujen, a onda se lopta odbila Falćineliju. Ipak, Italijan se nije dobro snašao i uputio loš udarac.

7. minut – GOOOOL! Zvezda je povela golom Bena. Rodić je ubacio sa strane, a Ben je bio na pravom mestu da podmetne glavu. Bolji početak nije mogao da se zamisli.

6. minut – Katai je proigrao Falćinelija, ali je golman Slovana bio brži.

5. minut – Šutirao je Tijani, ali visoko preko gola Borjana. Ovo je bio prvi udarac ka golu.

3. minut – Slobodan udarac za goste, sa 40-ak metara, ali je opasnost otklonjena.

Utakmica je počela, a domaćin napada ka južnoj tribini.

Zvezda u crveno-belim dresovima i belim šortstevima. Slovan u plavoj opremi.

Sudija je Portugalac Fabio Verisimo.

Istovremeno se igra i drugi meč Lige L, Gent – Hofenhajm. Tokom prenosa iz Beograda obaveštavaćemo vas i o promenama iz Belgije.

U pomenutoj utakmici Hofehnajma i Zvezde igralo se sa tri defanzivca u poslednjoj liniji. Sada je to drugačije. Ispred golmana i kapitena Milana Borjana večeras su Gajić, Milunović, Degenek i Rodić. Na terenu je i Mirko Ivanić koji se oporavio od korona virusa. Nema Gelora Kange koji je negativan na koronu, ali zbog protokola moralo je da prođe sedam dana od potvrde negativnog nalaza.

Koreografija navijača Crvene zvezde za utakmicu Lige Evrope sa Slovanom Foto: Copyright: Pedja Milosavljevic/Starsport

Takođe treba da se kaže da na klupi neće biti Dejana Stankovića zbog isključenja u Zinshajmu prošle nedelje. Menjaće ga Nebojša Milošević.

Na klupi nema Milana Pavkova zbog lakše povrede, a na klupi su: Popović, Ćopić, Pankov, Boaći, Petrović, Simić, Gavrić, Eraković, Spiridonović, Gobeljić, Vukanović i Krstović.

Crvena zvezda traži prve bodove u novoj sezoni Lige Evrope.

Tribine su prazne, ali je “duh” Delija tu, pogledajte poruku igračima Zvezde (FOTO)

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Najpopularniji SPORTOVI na svetu | Meridian Sport TV | PART 5