7+ ZA PAMĆENJE Istorijska pobeda Dudelanža, džabe dva gola Pavlovića

Istorijska pobeda Dudelanža na Kipru (FOTO: Dudelange FC)

Ovog četvrtka zvanično je počela grupna faza Lige Evrope, a utakmice prvog termina obeležili su Dudelanž, Bazel i Kluž.

Luksemburžani su savladali APOEL i to na Kipru, sa 4:3.

Nakon vođstva gostiju na poluvremenu golom Dalena Sinanija, usledilo je udvostručavanje preko Antoana Bernijera početkom drugog.

Ekspresno je okrenuo APOEL!

Preko našeg Andrije Pavlovića i Tomasa de Vinsentija (penal) prvo je kiparski tim došao do izjednačenja, da bi zatim srpski fudbaler postigao i svoj drugi gol, za prednost.

Ipak, Dudelanž je odgovorio – i to kako!

Dominik Štolc pogodio je za 3:3, a drugi gol Sinanija doneo je neverovatnu pobedu Luksemburžanima.

To je prvi trijumf u istoriji te zemlje u grupnoj fazi nekog od dva najveća evropska klupska takmičenja!

Osim Pavlovića, svih 90 minuta za APOEL odigrao je i Uroš Matić.

U drugoj utakmici A grupe, Sevilja je sa 3:0 savladala Karabag u gostima.

Čičarito je postigao debitantski gol u dresu andaluzijskog kluba, da bi pobedu potvrdili Munir El-Hadadi i Oliver Tores.

Nema sumnje da će Sevilja i ove sezone biti jedan od favorita u takmičenju koje je osvajala pet puta.

Sergej Milinković-Savić s trakom na ruci predvodio je Lacio u Rumuniji, gde su “nebeskoplavi” poraženi od Kluža sa 2:1.

Poveli su Rimljani preko Bastosa, u smiraj prvog poluvremena izjednačio je Deak iz jedanaesterca, a onda nesvakidašnja scena.

Biljel Omrani je šutirao, lopta se odbila o prečku u visinu, a golman Lacija Strakoša katastrofalno reagovao.

Omrani je stigao do lopte, sjajno se snašao i zatresao mrežu za veliki trijumf domaćih.

Bazel je neočekivano ubedljivo savladao Krasnodar, sa čak 5:0.

Dva gola Bue u prvih 45 minuta najavila su potop Rusa.

U nastavku se i dogodio, jer je do 55. minuta već je bilo 4:0.

“Tačku na i” stavio Okafor deset minuta pre kraja utakmice na “Sent Jakobs” stadionu.

Naš Uroš Spajić odigrao je ceo susret za goste.

U pravoj goleadi u Ajndhovenu, PSV je pobedio Sporting sa 3:2.

“Filipsovci” su vodili 2:0 već u 25. minutu, Malen je nastavio sjajnu seriju golova, a autogol Koutsa doneo je duplu prednost domaćinu.

Bruno Fernandes je pred “veliki odmor” smanjio iz penala, a Baumgartl odmah po izlasku na teren vratio dva gola prednosti PSV-u.

Desetak minuta pre kraja Mendeš je uneo malo drame u susret u Holandiji, ali to je bio konačan rezultat.

Standard je s 2:0 savladao Gimaraeš, a svih 90 minuta mrežu tima iz Liježa čuvao je Vanja Milinković-Savić.

Minimalce su ostvarili Dinamo Kijev protiv Malmea, Kopengahen protiv Lugana, Getafe nad Trabzonom i LASK, koji je u Austriji savladao Rozenborg s 1:0.

Ren i Seltik podelili su bodove (1:1), dok je Arsenal u možda i derbiju dana, ubedljivo savladao Frankfurt sa 3:0.

LIGA EVROPE, 1. KOLO:

GRUPA A
APOEL – Didelanž 3:4 (0:1)
(Pavlović 54, 58, De Vinsenti 56. /penal/ – Sinani 36, 82, Bernije 51, Stolc 72)

Bazel – Krasnodar 5:0 (2:0)
(Bua 9, 40, Zufi 52, Vilena 55. /autogol/, Okafor 79)

Hetafe – Trabzon 1:0 (1:0)
(Anhel 18)

GRUPA D
LASK – Rozenborg 1:0 (1:0)
(Holand 45+3)

PSV – Sporting Lisabon 3:2 (2:1)
(Malen 19, Koates 25 /ag/, Baumgartl 48 – Fernandeš 38. /p/, Pedro Mendeš 82)

(Hani 66 /ag/, Mpoku 90+1)

OBAVEZNO POGLEDAJTE Bajern – Crvena zvezda 3:0, atmosfera, ludnica, navijanje Delija, izjave, Liga šampiona

SRBI U LIGI EVROPE: Braća Matić, APOEL, Slovan i naravno Ajntraht