KRAJ ZA AJAKS: Tadiću poništen gol, Džeko presudio, Dinamo bez nove senzacije

dušan tadić-ajaks
Roma i Ajaks odigrali utakmicu četvrtfinala Lige Evrope (FOTO: Guliver Images)

Roma i Viljareal su obezbedili plasman u polufinale Lige Evrope. “Vučica” je eliminisala Ajaks sa ukupnih 3:2 , a “žuta podmornica” zagrebački Dinamo sa 3:1.

Roma će se plasman u finale boriti sa Mančester junajtedom, a Viljareal sa Arsenalom. Ispostavilo se da su presudne bile pobede u prvim mečevima. Podsetimo, Roma je u Amsterdamu pobedila sa 2:1, a večeras je na “Olimpiku” bilo 1:1. Kada je reč o Viljaeralu, u Zagrebu je bilo 1:0, a u revanšu 2:1.

I Junajted i Arsenal su večeras bili su sigurni.

Već u petom minutu Roma je imala veliku priliku, ali je Marten Stekelenburg odbranio šut Lorenca Pelegrinija. Zatim je u devetom minutu “vučici” poništen gol zbog ofsajda. Posle tih uvodnih momenata Ajaks je preuzeo inicijativu i imao znatno veći posed lopte. U 22. minutu, trener gostiju Erik Ten Hag je morao da menja. Povređenog Šona Klajbera je zamenio Per Skurs. Kada je reč o rezultatu, promene nije bilo, mada je u 37. minutu oboren Dušan Tadić. Ipak, posle gledanja snimka, sudija Entoni Tejlor nije smatrao da je to za najstrožu kaznu.

U drugom poluvremenu šansu je dobio Brajan Brobi, a već u 49. minutu je bio strelac. Dobio je dugu loptu od Skursa, takođe rezerviste i iskoristio lošu reakciju poslednje linije Rome. Tu računamo i golmana Paua Lopeza. Između trojice Brobi je probacio loptu do mreže.

Ajaks se tada vratio u igru, a samo sedam minuta kasnije pogodio je Tadić. Gol je prvobitno bio priznat, ali posle VAR “intervencije” i poništen. Razlog je bio prekršaj kapitena reprezentacije Srbije.

Izjednačila je Roma u 72. minutu. Po levoj strani prošao je Rikardo Kalafiori (imao problema sa skupljačem lopti u Amsterdamu), centrirao u srce kaznenog prostora, ali je lopta zakačila jednog igrača “kopljanika”, dovoljno da je na drugoj strani sačeka Edin Džeko. Nije imao problema da je ubaci iz neposredne blizine u gol.

Do kraja meča, Ajaks je pokušavao da uvede meč u produžetke. Ali u tome nije uspeo. Tako je Roma ostala jedini predstavnik Italije u završnici UEFA takmičenja. Takođe, ovo je prvo polufinale UEFA takmičenja rimskog kluba još od 1991. godine.

Viljareal je veliki deo posla završio u prvoj utakmici kada je slavio sa 1:0. Prolazak dalje je samo potvrdio kao domaćin. Pako Alkaser je bio strelac u 36. minutu, a na 2:0 je povećao Đerar Moreno sedam minuta kasnije.

U 74. minutu Mislav Oršić je smanjio na konačnih 2:1. Ipak, ovog puta “modri” nisu napravili novo iznenađenje. Podsetimo, upravo je Oršić dao tri gola kojim je eliminisan Totenhem u prethodnoj rundi.

Ovaj meč bio je zanimljiv za ljubitelje fudbala u Srbiji i po podatku da je glavni sudija bio Dani Makeli koji je bio arbitar u duelu Srbije i Portugala u kvalifikacijama za Mondijal u Kataru. Pre nekoliko dana, zbog greške i nepriznavanja gola otpustio je pomoćnika.

Polufinalni mečevi Lige Evrope su na programu 29. aprila i 6. maja, dok je finale u Gdanjsku zakazano za 26. maj.

Kako je Dinamov Brazilac odbio Terzića: Ugovor sa Zvezdom je bio ispred mene, ali morao sam da se javim Mamiću…

OBAVEZNO POGLEDAJTE: NIKOLA ŽIGIĆ | Priče iz kraja #31