GRANITNA ODBRANA I TIMSKI DUH: Zvezda u “tvrdoj” utakmici nadigrala litvanskog velikana!

košarka-crvena-zvezda-žalgiris
Dobrić na meču protiv Žalgirisa! (FOTO: Starsport)

Crvena zvezda je uspela da ostvari drugu pobedu u Evroligi ove sezone!

Košarkaši aktuelnog šampiona Srbije i ABA lige uspeli da savladaju litvanskog velikana Žalgiris rezultatom 73:61 (13:14, 16:13, 17:15:27:19)

Prvu utakmicu nove sezone Evrolige u Beogradu odigrali su Crvena zvezda i Žalgiris, a sam meč je opravdao kvalitet koje poseduju dve ekipe, ali je na kraju domaći sastav imao više znanja da privede meč kraju kao pobednik.

Žalgiris je pokušao da parira crveno-belima, ali jednostavno odlična odbrana je ponovo učinila svoje…

Crvena zvezda je odlučujuću razliku napravila u finišu četvrte deonice, kada su izabranici Dejana Radonjića naplatili sve promašaje tokom kompletne utakmice.

Namera Dejana Radonjića bila je jasna od samog početka meča. Lazaravić i Kalinić su imali zadatak da spuštaju pod koš Mudiaje i Strelnieksa, što se itekako odrazilo na ofanzivni arsenal gostiju.

Koliko je Crvena zvezda dobro izgledala na samom početku meča najbolje govori rezultat 12:5 na nešto više od pet minuta igre, plsu tajm-aut Jure Zdovca koji je pokušao da prekine dobar ritam rivala.

Minut odmora koje je zatražio trener Žalgirisa urodio je plodom, budući da je gost napravio seriju 7:1, koju je Dejan Radonjić morao da iseće svojim prvim tajm-autom na utakmici.

Crvena zvezda je imala velikih problema sa šutem sa distance, promašivali su redom Ivanović, Lazarević i Dobrić, pa se tako na prvi veći odmor otišlo sa prednošću litvanskog tima rezultatom 14:13.

Kuzmić u duelu sa centrom Žalgirisa! (FOTO: Starsport)

Šut za tri poena je nastavio u velikoj meri da muči domaći sastav, što je Žalgiris iskoristio da održi vođstvo nakon četiri minuta igre u drugom periodu igre.

Crvena zvezda je u nekim momentima izgledala totalno izgubljeno, igrači su grešili u dodavanjima, nisu ništa mogli da pogode iz igre, što je u velikoj meri uticalo na rezultat.

Dejan Radonjić nije imao načina da trgne svoje momke konstantnim izmenama, pa je ponovo bio prinuđen da zatraži minut odmora pri vođstvu Litvanaca rezultatom 21:17 na nešto manje od pet minuta do kraja druge četvrtine.

Crveno-beli su nakon tajm-auta našli načina da poentiraju, dva brza poena u srcu reketa rivala je bilo dovoljno da ponovo dođu do rezultatskog egala.

Da je domaćin zaigrao znatno angažovanije u finišu drugog dela igre svedoči i novi tajm-aut za Žalgiris nakon duge dvojke Ognjena Dobrića za izjednačenje. Rezultat 25:25.

Crvena zvezda je u finišu uspela da dođe i do prednosti nakon floutera Voltersa i jednog pogođenog slobodnog bacanja Luke Mitrovića. Rezultat na poluvremenu je bio 29:27 za crveno-bele.

Nikola Kalinić je otvorio fenomenalno drugo poluvreme. Krilo crveno-belih je upisao ekspresnoh sedam poena i uspelo da iskreira nekoliko dobrih otvorenih prilika koji njegovi saigrači nisu uspeli da realizuju, što je ostavilo Žalgiris u životu.

Crvena zvezda je teško pronalazila put do koša rivala, ali je imala sreću da ni Litvanci nisu bili previše raspoloženi, pa je rezultat na sredini treće deonice iznosio 38:37 u korist srpskog tima. A onda je publika eksplodirala u Areni.

Prvo trojka Dobrića, dvojka Kalinića, dve odlične odbrane i sjajan prodor Osina Holinsa doprineli su da crveno-beli na dva i po minuta do kraja trećeg perioda ostvare osam poena prednosti.

Crvena zvezda je pre svega pametnom igrom i granitnom odbranom uspela da održi solidu prednost pred odlučujućih deset minuta. Rezultat pred četvrtu čevrtinu je iznosio 46:42 u korist domaćina.

Crvena zvezda je početkom odlučujućeg dela perioda imala problema da se rezultatski odvoji, na svaku dobru odbranu Žalgiris je imao dosta sreće da postigne poen.

Pri rezultatu 55:51, crveno-beli su imali napad, ali je sudija procenio da je Nikola Kalinić namerno pokušao da iznudi faul. što je okarakterisano kao tehnička greška. Takva odluka je odmah naišla na negodovanje domaće publike u dvorani.

Nije Crvena zvezda mogla da iskoristi vetar u leđa sa tribina, Žalgiris je odlično šutirao van linije za tri poena, što je bilo presudno da ostane konkurentan na 5:24 do kraja utakmice.

Dejan Radonjić je u tim momentima zatražio tajm-aut, a semafor je pokazivao da košarkaši srpskog kluba imaju tri poena viška na svom kontu.

Prednost crveno-belima pred sam finiš meča održao je odlični Luka Mitrović koji je postigao nekoliko važnih ponea u nizu, kao i poslovično dobra odbrana, koja krasi tim sa Malog Kalemegdana od početka sezone.

Odbrana i tranzicija su potpuno dotukle Žalgiris, te je Crvena zvezda uspela da ostvari veoma važnu pobedu protiv rivala koji ima neverovatnu tradiciju.

Najbolji u pobedničkom timu bio je Nikola Kalinić sa 15 poena i 5 skokova, što je publika znala da isprati ovacijama sa tribina na kraju meča. Najbolje su ga pratili Ognjen Dobrić sa 13 i Luka Mitrović sa 12 poena i sedam skokova.

Crvena zvezda je upisala drugi trijumf u novoj sezoni Evrolige, dok Žalgiris ima tri poraza iz isto toliko utakmica.

KALINIĆ SE PRAVDA: Izjava o Kosovu je pogrešno protumačena…

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Jovan Stojoski: Treneri su imali svoje pulene! | Sport Fokus Meridian S01EP24