KAD SE DOGODI NEMOGUĆE: Liverpul čudesno nokautirao Barsu za finale Lige šampiona!

Žoržinjo Vajnaldum-Liverpul-barselona-transfer
Vajnaldumu ugovor ističe na kraju sezone (FOTO: Clive Brunskill/Getty Images)

Prvi finalista Lige šampiona za ovu sezonu je Liverpul i u borbi za evropski tron, 1. juna u Madridu na stadionu “Vanda Metropolitano”, igraće protiv Totenhema ili Ajaksa.

Čudo se dogodilo na Enfildu i pobedom od 4:0 nad Barselonom u revanšu polufinala poništio je poraz 3:0 iz prvog meča.

Prvi duel na Nou Kampu mogao je da odluči pobednika ovog dvomeča, ali…

Fudbal u punom sjaju viđen je u borbi velikana za finale. Revanš na Enfildu trebalo je, za mnoge, da predstavlja samo formlanost, ali kako to često zna da bude, junaci iz senke sva predviđanja bacili su u vodu.

Ovog 7. maja to su bili dvostruki strelci Divok Origi i Džudžinio Vajnaldum, zlatni džoker Jirgena Klopa, koji je kao rezervista sa dva ekspresna gola priredio magiju u kolevci fudbala, dok je Origi bio zadužen za vodeći gol i pogodak vredan plasmana u finale.

I to sve bez glavnih aduta kao što su Mohamed Salah i Roberto Firmino.

Barselona nije ništa naučila iz prošlosezonske lekcije kada je ispustila 4:1 protiv Rome i porazom od 3:0 ispala u revanšu četvrtfinala, dok je Liverpul priredio nešto slično kao u čuvenom finalu 2005. godine.

Tada je za poluvreme u Istanbulu nadoknadio 0:3 protiv Milana i osvojio “ušati” pehar.

Sada je za 90 minuta spakovao Kataloncima četiri komada i domogao se borbe za zvanje evropskog šampiona.

Dugo će se prepričavati i ovaj okršaj na Enfildu, koji je pokazao svu čar fudbala i zašto je nemoguće zapravo moguće.

Od starta su Klopovi izabranici krenuli u ofanzivu na krilima prepoznatljivog huka sa tribina Enfilda i već u sedmom minutu stigli do željenog pogotka.

Pogrešio je Đordi Alba i omogućio Hendersonu da krene u sjajan solo prodor, kapiten “crvenih” snažno je šutirao i naterao Ter Štegena na intervenciju, loptu je odbio pravo do Origija kome nije bilo teško da zatrese mrežu.

Prvenac u Ligi šampiona za belgijskog napadača i start iz snova za Redse.

Barsa se nije branila, ali nije ni napadala, više je prepustila loptu domaćinu i strpljivo čekala šansu da zapreti, što je i te kako umela.

Najpre je Mesi na dodavanje Albe u 14. minutu lukavim udarcem stavio Alisona na muke, da bi brazilski golman nedugo zatim zaustavio vrlo dobar šut sunarodnika Kutinja koji je iskosa sa leve strane gađao dalji ugao.

Sve osim toga bilo je u režiji Klopovih pulena na Enfildu. I kontrola utakmice, i inicijativa, i želja za novim golom kako bi stigli na korak od izjednačenja ukupnog rezultata.

U toj nameri nisu uspeli do odlaska na predah, dok su u nastavku pokazali zašto je fudbal toliko nepredvidiv i uzbudljiv.

Do tada je Robertson naterao Ter Štegena da se istakne sredinom prvog dela i začini fudbalsku predstavu za uživanje neutralnih posmatrača, u kojoj je malo nedostajalo da Alba poništi sve napore domaćina da Alison nije još jednom sjajno sačuvao mrežu.

U pauzi između dva dela Klop je povukao maestralan potez i uveo Vajnalduma umesto Robertsona, a holandski vezista nije mogao bolje da mu se zahvali na poverenju.

Pre njegovih majstorija je Ter Štegen još jednom spasao Barselonu, dok je na drugoj strani Suarez izvukao ono najbolje iz Alisona.

Liverpul je u 54. minutu stigao na korak do produžetaka!

Aleksander Arnold je ukrao Albi loptu i povratnom pronašao Vajnalduma koji je iz prve sa 11 metara matirao nemačkog golmana kome je lopta bila gotovo na ruci.

Nisu se navijači na Enfildu smirili, stigla je nova porcija radovanja, samo dva minuta kasnije.

I opet Vajnaldum! Šaćiri je centrirao sa levog krila, Pike je lutao ivicom peterca, a Klopov džoker sve nadvisio i glavom poslao loptu pod prečku.

Za eksploziju oduševljenja, nokautiranje Barselone i trans na tribinama!

Produžeci su visili u vazduhu, Barsu je gol vodio u finale, kao i Liverpul, i dogodilo se ovo drugo.

Tragična greška Katalonaca, Mesi se uzalud hvatao za glavu, nemoguće je postalo moguće!

Početnička greška surovo je kažnjena, odbrana Barse nije se adekvatno namestila prilikom kornera, a Origi je loptu koja je bila višak izbacio sa terena.

Aleksander Arnold imao je nameštenu loptu u korneru i lukavo pronašao strelca vodećeg gola koji je bacio na patos grogiranog protivnika u 79. minutu!

Tako su junaci iz senke, Origi i Vajnaldum, overili engleskom velikanu kartu za finale i priredili još jednu magičnu fudbalsku moć!

Za evropski tron igraće protiv Ajaksa ili Totenhema, koji u sredu (21.00) igraju revanš u Amsterdamu, a holandski tim ima kapital od 1:0 iz Londona.

LIVERPUL – BARSELONA 4:0 (1:0) – prvi meč 0:3

Stadion: Enfild
Gledalaca: 54.000
Sudija: Cunejt Čakir (Turska)

Strelci: Origi u 7. i 79, a Vajnaldum u 54. i 56. minutu
Žuti kartoni: Fabinjo i Matip (Liverpul); Buskets, Rakitić i Semedo (Barselona)

Liverpul: Alison – Aleksander Arnold, Matip, Van Dajk, Robertson (od 46. Vajnaldum) – Henderson, Fabinjo, Milner – Mane, Origi (od 85. Gomez), Šaćiri (od 90. Staridž)

Barselona: Ter Štegen – Serđi Roberto, Pike, Lengle, Alba – Buskets, Vidal (od 75. Artur), Rakitić (od 80. Malkom) – Mesi, Suarez, Kutinjo (od 60. Semedo)