Rivalitet koji između sebe imaju Inter i Barselona se zapravo zasniva na mečevima koje su ovi klubovi odigrali u vreme dok je na klupi crno-plavih sedeo Žoze Murinjo.
Tu 2010. godinu Inter je završio osvojivši sve što se moglo, da bi onda zapao u duboki san u belo-crnoj senci Juventusa koja je prekrila celu Italiju, dok je Barselona nastavila putem na kojem su joj trofeji bukvalno padali u krilo.
Prvi duel posle osam godina pauze je odigran pre dve nedelje na Nou Kampu u kome je Barselona pobedila sa 2:0 i to bez Mesija u sastavu. Najbolji fudbaler Blaugrane će možda propustiti susret i na San Siru, a sa tim i priliku da prvi put zatrese mrežu Nerazura. Naime, Argentinac je bio akter tri od četiri susreta iz sezone Lige šampiona 2009/10, ali nijednom nije uspeo da zatrese mrežu Nerazura. Posle okršaja u grupnoj fazi (0:0 u Milanu 2: 0 za Barselonu kod kuće), Inter je bio bolji u prvoj polufinalnoj utakmici u Italiji (3:1), a Barselona se revanširala u drugom susretu, ali je pobeda od 1:0 bila nedovoljna za prolazak u finale.
Inter je poslednji veliki trofej osvojio u vreme Žozea Murinja
Inter se kasnije vratio u Španiju, ali u Madrid gde je u finalu bio bolji od Bajerna i osim trofeja u Kopa Italija sledeće godine, osvojio za sada poslednje odličje u istoriji kluba.
Inter i Barselona su se pre toga sreli još dva puta u Ligi šampiona (2003), međutim, prvi zvanični okršaji ovih velikana evropskih fudbala su se odigrali u prošlom veku i to u takmičenju koje nije bilo pod okriljem UEFA – nekadašnjem Kupu sajamskih gradova. U toj priči je zanimljivo da su se sreli u dva navrata i odigrali pet nekompletnih utakmica.
Danas su to Gatuzo i Spaleti, a nekada su Milan i Inter vodili Anćeloti i Erera!
Première vidéo sur ce #FM19 avec une adaptation tactique du Catenaccio de Helenio Herrera, le coach de l'@InterMilanFRA dans les années 60 ! https://t.co/bNQDZKAyKB pic.twitter.com/CO93rA6llQ
— Fullozas ⭐️⭐️ (@Fulloz_as) November 2, 2018
Prvi mečevi su viđeni u jednoj krajnje interesantnoj sezoni ovog takmičenja koje se proteglo na dve godine. Drugo izdanje Kupa sajamskih gradova se igralo u periodu od 1958 – 1960 godine, a osvojila ga je baš Barselona. To doba je u klupskoj istoriji Balugrane poznato kao ,,Doba pet trofeja”, kada su dres Barselone nosili čuveni Zoltan Cibor, Šandor Kočiš i Ladislav Kubala, kao i neki od tadašnjih najpoznatijih španskih fudbalera kao što su Huan Segara i Fransisko Rodrigez. Na klupi sedeo niko drugi nego Elenio Erera.
Barselona je u oba meča do vrha napunila mrežu Intera (4:0, 4:2), a u kasnijem finalu takmičenja bila bolja od Birmingema.
Elenio Erera je u Inter stigao iz Barselone
Kniha Ladislav #Kubala Hrdina ktorý zmenil históriu #Barcelony. Dúfam že sa nájde niekto kto ju preloží do #slovenciny pic.twitter.com/UpHBdrn
— Peter Žember (@Zembo81) October 30, 2012
Na kraju sezone zbog nesporazuma sa Ladislavom Kubalom, Barselonu napušta trener Erera i odlazi pravo u Inter. Ono što se posle dešavalo spada u jedno od najplodnijih razdoblja u istoriji Nerazura kojima je Erera doneo čak sedam trofeja, uključujući i dve titule šampiona Evrope.
Liverpul igra običan meč, Zvezda igra sve sem običnog meča!
Na naredne okršaje se čekalo jedanaest godina. Rivali su ponovo odmerili snage u istom takmičenju, ovoga puta u okviru treće runde. Kuriozitet je da je Inter i tada vodio jedan Erera, ali ne Elenio već Eriberto. Prezime čoveka koji je vodio Barselonu je još zanimljivije jer je isto kao i određena palata u Londonu – u pitanju je Vik Bakingem za čije se ime još vezuje primena totalnog fudbala i otkriće Johana Krojfa.
Anderleht.Inter i Barselona su tada odigrali seriju od tri utakmice, jer je druga u Milanu prekinuta posle pola sata magle. Nerazuri su tada vodili 1:0 golom Boninsenje. Isti fudbaler je bio strelac i u prvom meču na Nou Kampu (2:1 za Inter), a i u ponovljenom susretu na san Siru kada je konačan rezultat glasio 1:1.
Inter je te sezone takmičenje završio u polufinalu u kome ga je nadigrao Anderleht.