Crvena zvezda nalazi se na samo mali korak od proleća u Evropi! Taktički gotovo perfektnom utakmicom ekipa Dejana Stankovića u 4. kolu Lige Evrope, slavila je na gostovanju Gentu rezultatom 2:0.

Belgijanci su ostali bez šansi za prolazak u narednu fazu, iako su imali inicijativu tokom većeg dela utakmice.

Ona je počela nestvarno dobro za crveno-bele.

Korner posle par desetina sekundi igre, gol pre isteka prvog minuta!

Nikolić je odigrao kratko do Bena, on do Njegoša Petrovića koji je sa nešto više od dvadeset metara od gola projektilom savladao golmana Bolata.

POČETAK IZ SNOVA! Evo kako je Petrović doneo Zvedi prednost (VIDEO)

Ispostaviće se kasnije da je to bio i jedini udarac Zvezde u prvom poluvremenu. Gent je, nakon 15-ak minuta igre pokazao ozbiljnu nameru da uspostavi kontrolu i da što pre dođe do izjednačenja.

gent-zvezda-liga-evrope
Zvezda je ostvarila veliku pobedu protiv Genta (Foto: Starsport)

Ipak je ovo za njih bila utakmica “biti ili ne biti”.

Međutim, odlično postavljena Zvezda odolevala je pritisku Belgijanaca koji je postajao sve jači

Pokušavali su sa distance igrači domaće ekipe, pre svih Bukari, koji je na ovom meču imao ulogu napadača, ali prave opasnosti za Milana Borjana nije bilo iako su se šutevi nizali.

Situacija u 32. minutu utakmice mogla je biti fatalna za ekipu Dejana Stankovića.

Vukanović je bio u duelu sa Besoso ispred Borjanovog gola, povukao ga je, ali sudija Glavo je odlučio da ne dosudi jedanaesterac.

Sve do same završnice Gent nije napravio nijednu pravu priliku, a tada, u 44. minutu, glavom je šutirao Osman Bukari, ali je Borjan bio na visini zadatka, pa je Crvena zvezda na pauzu otišla sa vođstvom od 1:0.

Očekivano, Gent je u drugom poluvremenu bio još agresivniji. Želeli su do brzog gola i nije da nisu imali prilike. Ipak, osim pokušaja glavom Besusa, ni na startu drugog dela nisu imali pravu priliku.

A, onda, potpuni šok za Belgijance!

Dijego Falćineli je sjajno sačuvao loptu, uspeo i da iznudi korner.

Ben je poslao odličan centaršut, a Nemanja Milunović je sjajan bio u skoku i nakon njegovog udarca glavom sa pet metara, Bolat nije imao šanse.

Zvezda je od 58. minuta imala dva gola prednosti, što znači da je Gent morao da krene na sve ili ništa.

Velika pobeda crveno-belih (Foto: Starsport)

Ali, uprkos žestokoj inicijativi, Belgijanci nisu uspeli da stvore prave prilike. Stanković je osvežio tim Erakovićem i Spiridonovićem. Teren su napustili Petrović koji je imao problem sa leđima i El Fardu Ben.

Upravo je Eraković ostavio odličan utisak za petnaestak minuta, koliko je proveo na terenu.

Zvezda je bez nekoliko izuzetno bitnih igrača ostvarila veliku pobedu i osvojila još veća tri boda. Uz trijumf Hofenhajma na gostovanju Slovanu u Liberecu, prvak Srbije nalazi se jako, jako blizu plasmana u narednu fazu takmičenja

Samo još teorija ostaje Češkoj ekipi, a biće im pakleno teško u poslednja dva kola. Zvezda će u narednom kolu ugostiti Hofenhajm, a u poslednjem kolu gostovaće u Liberecu.

Tok meča: Gent – Crvena zvezda 0:2

93′ Kraj! Definitivno je potpuno pao Gent u završnici, a Zvezda je jako blizu evropskog proleća!

83′ Ima još vremena za Belgijance, ali činjenica je da već neko vreme nisu bili opasni, kao da i sami gube veru da mogu do velikog preokreta.

76′ Odlična stvar za beogradski klub je što Gent jednostavno ne uspeva da stvori velike šanse. Odličan posao otkako je ušao u igru radi mladi Eraković.

71′ Nije bio puno ovakvih situacija, Siven Kums je ostao sam u kaznenom prostoru Zvezde, ali je šutirao pored gola. Prve izmene Stankovića: Na terenu su Eraković i Spiridonović umesto Petrovića i Bena.

65′ Problemi sada za Veljka Nikolića… Promašio je loptu ispred Borjanovog gola, pa je Ofoje iznenada dobio prliku da šutira, ali je lopta srećom otišla pravo u Borjana.

58′ GOOOOL! Falćineli je iznudio korner, Ben fantastično centrirao, a sjajan u skoku je bio Nemanja Milunović! Možda i najvažniji gol u karijeri defanzivca! Velika stvar za Crvenu zvezdu.

53′ I dalje se igra pretežno na polovini Crvene zvezde, ali Zvezda pokušava da iskoristi svaku šansu da rastereti defanzivu bar na kratko. Degenek je sa loptom prešao veliki deo terena, na kraju je uspeo i da šutira sa dvadesetak metara od gola, ali išla je lopta pravo u golmana.

48′ Očekivano, domaćin je još agresivnije izašao u drugom poluvremenu, a nakon udarca Besusa lopta je otišla preko gola. Zvezda ima problem da iznese loptu na polovinu rivala.

45′ Najbolja šansa za Gent! Bukari je glavom šutirao, ali ovog puta Borjan je bio uspešan. To je ujedno bio i poslednji trenutak vredan pomena u prvom poluvremenu. Nije bilo nadoknade, a Zvezda nakon dobrog, borbenog poluvremena ima prednost.

38′ Oslobodila se Zvezda, bar na kratko. Uspeli su igrači beogradske ekipe najviše zahvaljujući Nikoliću i Benu da malo sačuvaju loptu, čak i da pokušaju da priprete rivalu.

32′ Sve ozbiljniji napadi Genta… Sada su domaći igrači tražili i jedanaesteraca nakon duela Vukanovića i Besusa, ali sudija Glova nije pokazao nameru da promeni prvobitnu odluku.

25′ Gent ima sve veći posed lopte, stigao je i do drugog kornera, a Milan Borjan je imao i prvu odbranu na utakmici. Dobra stvar je da još uvek nema prave prilike za Belgijance.

20′ Zvezda po postavci igra sa tri odbrambena igrača, ali za sada Aleksa Vukanović se pokazuje kao odličan levi bek kada se spusti da pomogne zadnju liniju. Ipak, deluje da je pred nama period u kom će Gent pokušati da potpuno preuzme kontrolu sa ciljem da stigne do izjednačenja.

15′ Približili su se fudbaleri Genta dva puta šesnaestercu rivala, prvi udarac nezgodno je pogodio Njegoša Petrovića, drugi pokušaj Bukarija otišao je daleko preko gola.

9′ Vrlo dobar start crveno-belih. Osim gola Petrovića, Zvezda u uvodnim minutima odlično stoji što može da ohrabri navijače.

1′ GOOOOL! Nestvaran početak Crvene zvezde koji su osvojili korner u prvom napadu. Veljko Nikolić je odigrao kratko do Bena, a on do Njegoša Petrovića koji je sa nešto više od 20 metara udaljenosti projektilom doneo prednost Zvezdi.

Uoči meča:

Sastavi:

Dejan Stanković je odlučio da na teren od prvog minuta pošalje sledećih 11 igrača:

Borjan – Gajić, Pankov, Milunović, Degenek – Petrović, Nikolić, Ivanić – Ben, Vukanović – Falćineli.

Za Gent će od početka utakmice igrati:

Bolat – Olsen, Ngadeu, Fortuna – Dorš, Ovusu, Kums – Botaka, Mohamadi, Bezus – Bukari.

Utakmica se igra na Gelamiko Areni, ali bez prisustva publike. U slučaju pobede, Zvezda bi, uz trijumf Hofenhajma na gostovanju Slovanu iz Libereca obezbedila plasman u nok-aut fazu takmičenja.

Sa druge strane, Gent pred sobom ima samo jednu opciju – pobeda. Bilo koji drugi ishod fudbalere belgijske ekipe izbacuje iz takmičenja.

Crveno-beli su u Belgiju krenuli bez četiri standardna prvotimca: Aleksandar Katai, Milan Rodić, Seku Sanogo, Gelor Kanga, a u 4. kolu neće igrati ni Marko Gobeljić.

Sa druge strane, ni belgijska ekipa nije u najboljem stanju. Na Zvezdu idu bez najboljeg strelca Romana Jaremčuka, kao i bez Lorana Depoatra, Tima Klajndinsta, Sulejmana Mare i Igora Plastuna.

Podsetimo, u prethodnom duelu dve ekip, Crvena zvezda je ostvarila izuzetno bitan trijumf golovima Gelora Kange i Aleksandra Kataija.

Trener Beograđana, Dejan Stanković, najavio je da se njegova ekipa neće braniti.

– Postoje problemi sa povredama, ali one su sastavni deo fudbala. Činjenica je da ćemo nastupiti bez petorice igrača koji su igrali u Beogradu protiv Genta, ali sam mnogo puta do sada ponovio da imamo dvadeset startera. Znam koje smo igrače ostavili kod kuće i koliko oni znače za Zvezdu, ali nema alibija. Na nama je da se adaptiramo na situaciju. Imamo ekipu koja će se suprotstaviti Gentu i koja je spremna za utakmicu. Videćete i sami kakav će tim izaći sutra – verujem u sve njih. Nećemo da potcenjujemo Gent, mislimo da su kvalitetni, ali nećemo se braniti – rekao je Stanković.

OBAVEZNO POGLEDAJTE: AFC WIMBLEDON | Fudbalski kutak: Udarac iz ugla #30