
Ko se bavio proučavanjem logike i načinima zaključivanja, lako će shvatiti zašto se iz premise ,,Meksiko je pobedio svetskog prvaka Nemačku”, ne može izvesti konkluzija da će Meksiko zbog toga da savlada i petostrukog svetskog šampiona Brazil.
Razume se da novi šok u Rusiji nije isključen, kao i da je senzacionalna pobeda nad Nemačkom pokazala da je Meksiko ozbiljna selekcija sa ozbiljnim ambicijama. Međutim, te se ambicije kose sa onima koje ima Brazil, a koje su na svakom mundijalu iste, pa i na ovom koji se trenutno održava u Rusiji. Južnoamerička selekcija je na Svetski kup doputovala kao ubedljivi pobednik kvalifikacija u svojoj zoni i rešena da nadoknadi ono što je propustila pre četiri godine, a to može na samo jedan način.
Kad Hunta naredi pobedu: Argentina – Francuska 1978
Kao potencijalna kolateralna šteta na tom putu se isprečio Meksiko, koji je pred okršaj u Samari zabrinuo svoje navijače lošim izdanjem koje je prikazao u poslednjem meču grupne faze koji je lako izgubio od Švedske. Ni igre Brazila se ne mogu oceniti kao šampionske, daleko od toga, ali se stekao utisak da u Titetovom sastavu ima dosta rezervi koje su sačuvane za nastavak takmičenja. Naravno, da bi se te rezerve iskoristile potrebno je da se njima pravilno raspolaže.
Brazil i Meksiko su se sastajali na svim najvećim takmičlenjima
Brazil i Meksiko imaju dugu i bogatu istoriju međusobnih susreta, ali će duel na Kosmos areni u Samari biti tek peti na završnicama svetskih prvenstava. Poslednji je odigran pre četiri godine u Fortalezi kada je Brazil bio domaćin FIFA Svetskog kupa, a El Tri pokazao da ima sjajnu generaciju fudbalera. Utakmica je završena bez golova najviše zahvaljujući meksičkom golmanu Očoi, ali i odličnoj taktici Miguela Herere.
@BrazilStats The Garrincha effect on the opposition's defence. #Brazil v #Mexico Group Match #Fifa #WorldCup 1962 pic.twitter.com/V04j6ZNhVj
— Faisal Caesar (@faisalyorker) June 24, 2014
To je ujedno bio i poslednji takmičarski susret dve selekcije koje su pored Svetskog kupa, odmeravale snage na i na svim ostalim takmičenjima kao što su Kopa Amerika, Gold kup i Kup konfederacija. Kada su u pitanju mečevi na mundijalima, do onog u Fortalezi Brazil i Meksiko su ih odigrali tri, po jedan na šampionatim u Brazilu (1950), Švajcarskoj (1954) i Čileu (1962). Karioke su bile bolje u prva tri ostvarivši gol razliku 11:0!
Najbolje kvote kvote za duel Brazil – Meksiko se nalaze ovde
Utakmica na koju želimo da podsetimo je ona kojom je počeo Svetski kup u Čileu pre 56 godina. Pozornica je bio stadion Sosalito u Vinja Del Mar, gde se pred nešto više od deset hiljada gledalaca Brazil predstavio kao svetski šampion iz Švedske. Inače, izbor Čilea za domaćina je bio prilično iznenađenje, a zemlja se uoči početka šampionata našla u velikom problemu pošto je dve godine ranije bila pogođena razornim zemljotresom. Posledice su uz ulaganje velikih ipak otklonjene na vreme, pša je nadmetanje 16 selekcija moglo da počne.
Nažalost, mundijal u Čileu u takmičarskom smislu će ostati upamćen kao jedan od najlošijih, dok je sa druge strane na njemu viđeno nekoliko najbrutalnijih mečeva u analima Svetskog kupa, među kojima se izdvajaju susreti Nemačke i Švajcarske i posebno Čilea i Italije.
Najveća zvezda u sastavu Brazila je bio 21-godišnji Pele
U razdoblju između mundijala u Švedskoj i Čileu, Pele je stasao u najveću zvezdu svetskog fudbala. Javnost u Brazilu je očekivala da on bude taj koji će Karioke da povede do odbrane titule i nestrpljivo je očekivala početak takmičenja. Iako se kasnije povredio pa je namenjenu mu ulogu preuzeo legendarni Garinča, Pele je upravo u duelu sa Meksikom postigao gol koji se i danas smatra jednim od najlepših ikada viđenih na planetarnim šampionatima.
Da li Rusija može u polufinale? Kvota je odlična!
Za razliku od Brazila koji je u Čile došao ovenčan slavom najbolje selekcije na svetu, Meksiko i dalje nije važio za reprezentaciju koje se treba pribojavati. Štaviše, na takmičenje je došao posle dva ubedljiva poraza u pripremnim mečevima u kojima je od Engleske i Čehoslovačke primio čak deset golova. Svejedno, njihov čuveni golman Karbahal je bio uveren da u Vinja Del Mar neće izgubiti od Brazila.
#AntonioCarbajal, who played in five Fifa World Cups (1950 – 1954 – 1958 – 1962 – 1966) for #Mexico pic.twitter.com/FIAVI886fU
— OldFootballPhotos (@OldFootball11) June 29, 2015
Stvarnost je ipak bila drugačija. Šampion je slavio turinsku pobedu rezultatom 2:0 golovima koje su postigli Mario Zagalo i Pele, a jedini vredni pomena u sastvau Sombrerosa su bili napadač Salvador Rejes i fudbaler sredine terena Raul Kardenas.
Timovi su bili sledeći:
Brazil
Gilmar, Đalma Santos, Ramos, Zito, Zozimo, Nilton Santos, Garinča, Didi, Pele, Vava, Zagalo
Meksiko
Larbahal, Del Muro, Sepulveda, Viljegas, Kardenas, Naera, Del Akila, Rejes, Hernandez, Dijaz, Jaso