Mančester siti očitao šampionsku lekciju Arsenalu i vratio se na vrh Premijer lige

10
Siti savladao Arsenal u Premijer ligi! (FOTO: Guliver images)

Mančester siti je savladao Arsenal u najvažnijoj utakmici Premijer lige ove sezone – 1:3 (1:1).

Meč između Arsenala i Mančester sitija na “Emirejtsu” opravdao je epitet derbija i duela dve ekipe koje bore za titulu. Bitku između lidera i šampiona Premijer lige na kraju presudilo je iskustvo. Siti je održao šampionsku lekciju Arsenalu, a Gvardiola pokazao Arteti da učitelj još uvek nije postao majstor.

Nije Arsenal bio u podređenom položaju na zaostalom meču 12. kola, čak suprotno – Tobdžije su delovale kao opasniji tim tokom većeg dela susreta, ali su sjajni Džek Grililiš i Erling Haland na kraju presudili meč u Severnom Londonu.

Nervozno su započeke susret obe ekipe, Četa Pepa Gvaridole je držala loptu u nogama, dok su Artetini izabranici čekali svoju priliku iz kontre.

Igrao se 24. minut kada je Kevin de Brujne doveo Siti u vođstvo. Tekehiro Tomijasu je nije izrdžao žestok pritisak Džeka Griliša, i poslao lošu povratnu loptu koju je na kraju Belgijanac presekao i lobovao Ramzdejla za minimalnu prednost.

Od tog trenutka je inicijativu preuzeo Arsenal, a Bukajo Saka sa penala u 42. minutu doneo izjednačenje. Nketija je posle sjajne akcije bio oboren u šesnaestercu, a engleski napadač i najbolji fudbaler Tobdžija ove sezone bio hladnokrvan sa bele tačke za 1:1.

U drugom poluvremenu, pitao se samo Siti. Građani su diktirali tempo, držali loptu u nogama i čekali svoju priliku koju je Entoni Tejlor konačno doneo u 57. minutu. Englez je dosudio penal za Siti, ali je posle konsultacija sa VAR-om promenio tu odluku pošto je Haland bio u ofsajdu.

Siti je, ipak, stigao do drugog gola u 72. minutu – Haland je proigrao Ilkaja Gundogana, a on poslao loptu do Griliša koji je savladao Ramsdejla. Tačku na ovaj derbi je deset minuta kasnije stavio Haland svojim 26. gol u prvenstvu, a posle asistencije De Brujnea, njegove 12. ove sezone.

Fudbaleri Mančester sitija će u narednom kolu Premijer lige gostovati Notingem Forestu, dok će Arsenal u goste Aston Vili.

Siti sada ima 51 bod, koliko i Arsenal, ali je vrhu tabele zbog bolje gol razlike, s tim da ekipa Mikela Artete ima meč manje.

Sva dešavanja sa meča Arsenal – Mančester siti ste mogli da pratite UŽIVO na portalu Meridian sport:

Arsenal 1:3 Mančester siti

Tok meča

KRAJ MEČA – Mančester siti je ostvario veliku pobedu na Emirejtsu i vratio se na vrh Premijer lige – 1:3 (1:1)

90. minut – Velika šansa za Arsenal da se vrati u meč. Saka je poslao oštar centaršut sa desne strane, lopta je stigla do Nketije, čiji je udarac glavom završio tek pored leve stative.

82. minut – GOL – Erling Haland pogađa i dovodi Mančester siti na prag pobede! De Brujne je povratnom loptom ponašao Norvežanina u šesnaestercu, koji je rutinski reagovao za velikih 1:3.

72. minut – GOL – Siti ponovo vodi, posle fenomenalne akcije Mančester sitija. Bernardo silva je poslao loptu do Halanda, Norveški napadač je pronašao Gundogana koji je samo produžio loptu ka Grilišu. Engleski vezista je šutirao iz prve i poslao strelu u mrežu Ramzdejla – 1:2.

66. minut – Kako igra Nketija! Momak koji nosi broj 14 na leđima se fantastično zagradio i produžio loptu do Edegora. Norvežanin je pronašao Tomijasua na desnom boku, koji je je uputio oštar centaršut ka petercu i samo su milimetri delili tu loptu od mladog golgetera koji je započeo akciju.

61. minut – Zanimljiva odluka Pepa Gvardiole. Akandži je zamenio na terenu Mareza.

58. minut – Raduju se navijači Arsenala, ali ne zbog gola njihovog tima. Sudija je prvobitno svirao penal za Mančester siti nakon što je Gabrijel oborio Halanda u šesnaestercu, ali je na kraju dosuđen ofsajd uz pomoć VAR tehnologije.

56. minut – Evo i prvog udarca u okvir gola u drugom poluvremenu. Žoržinjo je brzo razmišljao i pokušao da lukavo uposli jednog od svojih saigrača, ali niko od fudbalera u crvenom dresu nije bio spreman na njegovo dodavanje i umesto toga lopta je stigla do Edersona.

51. minut – Najzanimljiviji detalj u drugom poluvremenu viđen je kraj aut linije, gde su se Arteta i De Brujne pokoškali. Belgijanac je burno reagovao na to što je trener Arsenala sklonio loptu od njega i sprečio ga da brzo izvede aut.

46 minut – Počelo je drugo poluvreme

POLUVREME – Gledamo izuzetno uzbudljiv meč koji je opravdao epitet derbija! Arsenal je delovao kao bolja ekipa tokom većeg dela susureta, ali na kraju prvog dela Siti broji više propuštenih prilika i ima za čime da žali.

50+6 – Prečka! Posle jednog centaršuta i gužve u kaznenom prostoru Arsenala lopta je stigla do Akea. Holandski defanzivac je samo zakačio loptu i zatresao prečku Ramzdejlovog gola. Mnogo sreće sada za ekipu Mikela Artete.

42. minutGOL – Pritisak je za gume, Saka siguran sa bele tačke! Arsenal je stigao do zasluženog izjednačenja.

40 minutPenal za Arsenal! Nketija je posle jedne dubinske lopte pobegao odbrani Mančester sitija i uputio udarac koji je na kraju očistio Nejtan Ake. Ipak, Ederson je prilikom napada Tobdžija izašao sa svoje linije i odneo engleskog napadača, pa je sudija pokazao na belu tačku.

35. minut – Nešto mirniji period utakmice, Arsenal je preuzeo posed i diktira tempo, ali se ekipa Pepa Gvardiole odlično brani i čuva prednost. Ipak, nismo navikli da gledamo Građane na svojoj polovini.

28. minut – Šansa za Arsenal! Tomijasu je imao priliku za iskupljenje, našao se neometan na nekih sedam metara od Edersenovog gola, ali je loše zahvatio volej i šutirao preko gola.

25. minutGol – Mančester siti vodi u Londonu! Tomijasu se uspaničio usled pritiska Džeka Griliša i posalo lošu povratnu loptu ka Ramzdejlu. Nju je presekao Kevin de Brujne i lobovao engleskog golmana za vođstvo Sitija – 0:1!

22. minut – Velika prilika za Arsenal! Bivši fudbaler Mančester sitija Oleksandar Zinčenko je uputio hirurški precizan centaršut sa leve strane, koji je sačekao Nketija. Engleski napadač je uspeo da zahvati loptu, ali je njegov udarac glavom prošao tik pored desne stative.

16. minut – Ponovo prete gosti i ponovo preko Halanda. Visoki Norvežanin se našao na kraju jedne dubinske lopte Bernarda Silve i vratio je u peterac, ali tamo nije bio niko od igrača Mančester sitija, po sreću za Artetinu ekipu.

13. minut – Građani drže loptu u nogama, ali ne uspevaju da dođu do ozbiljnije prilike. Arsenal čeka svoju šansu iz kontranapada, ali su Saka, Martineli i Edegor za sada prilično tihi.

6. minut – Odliča atmosfera vlada u Severnom Londonu, gde su gosti upravo organizovali prvi ozbiljniji napad na meču. Haland je dobro probio po levom boku i poslao povratnu loptu u šesnaestereac Arsenala, ali niko nije bio tu da završi akciju.

1. minutMeč je počeo!

Pre meča:

Niko nije očekivao da ekipa iz Severnog Londona bude tu gde jeste u ovom delu sezone, ali Bukajo Saka, Martin Edegor i drugovi igraju u neverovatnoj formi ove sezone i zasluženo nose epitet najbolje ekipe na ostrvu. Ipak, na putu do titule im “građanska” četa Pepa Gvardiole, koja je u poslednjih pet godina osvojila čak četiri titula Premijer lige.

Ovo će biti prvi okršaj ovih ekipa ove sezone u Premijer ligi, sastali su se na meču FA kupa, gde je Mančester siti slavio minimalnim rezultatom.