ROLERKOSTER Partizan razbijao Malatiju, strepeo, pa zakoračio u plej-of

Partizan će učiniti sve da pobedom započne učešće u Ligi Evrope (FOTO: Starsport)

Partizan je apsolutno zasluženo pobedio tursku Malatiju sa 3:1 (1:0) u prvom meču 3. kola kvalifikacija za Ligu Evrope.

Zaslužili su crno-beli u potpunosti ovaj trijumf, bez ikakve dileme!

Imali su više od igre, stvorili veliki broj izglednih prilika, i propustili da postignu još koji pogodak.

Istina, u tome ih je u dobroj meri omeo sjajni golman gostiju Farnole. Na kraju 3:1 iako je Partizan lako mogao samo s golom prednosti u Tursku za sedam dana na revanš 3. kola kvalifikacija za LE.

Na samom početku je Sadik doneo prednost, da bi istorijski debi Japanac Takuma Asano ukrasio golom i pokazao da će biti ogromno pojačanje.

Bukvalno ni iz čega je Malatija preko Čebakea prepolovila zaostatak, ali je Sejduba Suma u samom finišu iz penala postavio konačan rezultat. Lepa prednost, iako je mogla da bude i ubedljivija, ali je Partizan zakoračio u plej-of za Ligu Evrope.

Startna postava Partizana za duel sa Malatijom (FOTO: Starsport)

Krenuli su gosti iz Turske vrlo otresito. Već na startu utakmice su iznudili prvi korner, ali nije bilo veće opsnosti po crno-bele.

Nakon toga usledila je kontra u kojoj se Umar Sadik sapleo, što je bio uvod u vođstvo Partizana od 4. minuta.

Odličnu dugu loptu poslao je Miletić ka Sumi koji ove sezone igra kao preporođen. On je prošao sjajno po desnoj strani, u prijemu umakao čuvarima, provukao se pored kompletne odbrane rivala, a pogodak je postigao Sadik.

Dodao mu je Gvinejac loptu i nije mu bilo teško da pogodi praznu mrežu u ranoj fazi meča.

Zabrinuli su malo navijače Ostojić i Miletić koji su posle sudara ostali da leže na travi, ali na sreću svih oni su se brzo pridigli i nastavili susret.

Povukli su se izabranici Sava Miloševića nakon vodećeg pogotka. Loptu su prepustili igračima Malatije, koji do sredine poluvremena nisu stvorili mnogo opasnosti pred golom Vladimira Stojkovića.

Na isteku 17. minuta probao je raspoloženi Suma. Primio je loptu na levoj strani, ušao je u srednu, šutirao sa nekih 18 metara, ali pravo u golmana Farnolea.

Selektor Srbije Ljubiša Tumbaković i potpredsednik FSS Marko Pantelić posmatrali su meč u Humskoj (FOTO: Starsport)

Bilo je opasno pred golom turskog kluba. Izveo je aut Miletić, potom se Sadik oslobodio čuvara, stuštio se u kazneni prostor, no jedan igrač gostiju uspeo je da interveniše i izbaci loptu u korner.

Jaka kiša koja je počela da pada prilično je otežavala stvari na terenu.

Prva ozbiljna šansa za Malatiju viđena je u 24. minutu. Pogrešio je Šćekić na sredini terena i lopta je stigla do Čagirana koji je šutirao iskosa sa leve strane, a odlično postavljeni Stojković je sprečio izjednačenje. Ipak, sve je palo u vodu usled ofsajda.

Kako je meč odmicao tako je igra postajala sve bolja. Rasplamsala se borba, a to je donelo novu veliku priliku za Partizan.

Odličnu dugu loptu dobio je Tošić i proigrao Sumu koji je iz izgledne pozicije tukao pravo u golmana Farnola.

Uzvratila je Malatija u 35. minutu. Probao je Jalcin sa nekih 20 metara, a Stojković je odličnom paradom odbio loptu u korner. Za kraj poluvremena udarac je oprobao i Tošić, ali je ostalo 1:0.

Na startu drugog poluvremena Savo Milošević je umesto mladog Stevanovića na teren poslao poslednje pojačanje Takumu Asana, koji je odmah pokazao brzinske sposobnosti.

Prvi Japanac u istoriji Partizana: Takuma Asano strelac na debiju u crno-belom dresu (FOTO: Starsport)

Skočila je publika na stadionu Partizana u 51. minutu. Izlomio je Sadik defanzivca Malatije Minu i potom je oboren. Svi su skočili očekivajući penal, ali sudija je samo odmahnuo rukom. Ostaje dilema da li je bio fauliran Nigerijac.

Novu veliku priliku propušta Suma. Vezista crno-belih je izašao jedan na jedan sa Farnoleom, ali je šutirao pravo u golmana gostiju.

Odahnuli su navijači Partizana nedugo zatim, jer je Malatija pogodila stativu. Odlično se rezervista Tore oslobodio Uroševića, potom je šutirao levom nogom sa nekih 16 metara, no osvajač Kupa Srbije je imao dosta sreće da lopta nije završila iza leđa Stojkovića.

Opet su svi na stadionu tražili penal za crno-bele, u duelu sa jednim igračem turske ekipe se našao Asano. I on je bio oboren u kaznenom prostoru rivala i ponovo je sudija Ivanov rekao samo da se igra nastavi.

Ređale su se šanse pred golom Malatije i golman Farnole sjajno je branio. Suma je odlično povukao kontru, uposlio Japanca Asana, a ovaj nije uspeo da savladal čuvara mreže iz Benina.

Zaslužili su izabranici Sava Miloševića da dođu do drugog gola i uspeli su u tome u 67. minutu. Kao metak je protutnja kroz odbranu rivala Asano, dobio je odličnu loptu od Zdjelara i matirao Farnolea udarcem pod prečku.

Trenutak kada je Suma iz penala postavio konačnih 3:1 u Humskoj (FOTO: Starsport)

Raspoložen je za igru bio Takuma Asano. Pokazivao je Japanac ono zbog čega je doveden. Ponovo je zapretio, ovaj put je dobro tukao sa nekih 17 metara nakon odbijene lopte i ponovo se istakao golman gostiju.

Da nije bilo Farnolea na golu Malatije nema sumnje da bi se mreža Turaka zatresla još koji put za mirniji revanš.

Uspela je Malatija ni iz čega da postigne pogodak. Igrao se 84. minut, sjajno je Tore centrirao iz kornera a najviši u skoku bio je Čebake i smanjio rezultat.

Ipak, stigao je Partizan do zasluženog trećeg pogotka. Čebake je igrao rukom u svom kaznenom prostoru i sudija Ivanov je opravdano pokazao na belu tačku, a Suma je bio precizan u 90. minutu.

Podsetimo, revanš meč ovih rivala igra se za sedam dana u Turskoj, a pobednik će igrati protiv boljeg iz dvomeča Molde – Aris.

KAKAV DEBI ASANA Prvi Partizanov Japanac golom ukrasio predstavu

PARTIZAN – MALATIJA 3:1 (1:0)

Stadion: Partizana. Gledalaca: oko 18.000. Sudija: Sergej Ivanov (Rusija).
Strelci: Sadik u 4, Asano u 67. i Suma u 90. minutu (pen) za Partizan, a Čebake u 84. za Malatiju.

Partizan: Stojković – Miletić, Ostojić (od 79. Vujačić), Pavlović, Urošević – Zdjelar, Šćekić – Tošić, Suma, Stevanović (od 46. Asano) – Sadik (od 84. Ožegović).
Malatija: Farnole – Čebake, Mina, Akbaš, Kaš – Jalčin – Bifuma (od 46. Tore), Čagiran (od 56. Giljerme), Čalali (od 71. Jildirim), Fofana – Jahović.