GOLEADA I PORAZ Portugal šampionski, nada Srbije za EP u Ligi nacija

Prvi gol Portugala potuno je otvorio utakmicu (FOTO: Starsport)

Fudbaleri Srbije poraženi su od reprezentacije Portugala sa 2:4 u nastavku kvalifikacija za EURO 2020.

Posle četiri utakmice bilans je po jedna pobeda i remi, i dva poraza. I izvesno oproštaj od Evropskog prvenstva kroz kvalifikacije sa četiri osvojena boda.

Ne teoretski, ali praktično je ostala minimalna šansa da se domognemo kontinentalnog šampionata, do kog ćemo put tražiti izvesno preko baraža Lige nacija.

EURO 2020 je još dostižan za Tadića i drugove (FOTO: Starsport)

Novi selektor, donekle i novi početak, stara želja – pobeda. Istina, nasprem sebe su fudbaleri Srbije imali evropske šampione i osvajače Lige nacija. I Kristijana Ronalda.

As Juventusa i jedan od najboljih u istoriji od dolaska u Beograd je navukao gnev odnosno zvižduke. Neverovatno obezbeđenje bilo je uz njega, kakvo nije pratilo ni Nejmara, ni fudbalere Liverpula kada je gostovao Zvezdi.

I kad god je imao loptu, usledili su zvižduci sa tribina! Pogotovo posle žutog kartona Maksimoviću, koji je bio zadužen za njega po našoj desnoj strani. Znaju se iz Italije, ali očito da Ronaldo ima poseban status kod arbitara i prilikom odgurivanja…

A svaki pokušaj bio mu je izblokiran u prvom poluvremenu, uz sve glasnije skandiranje Lionelu Mesiju sa tribina Marakane. Prvi mu je prošao na samom početku drugog, iskosa sa leve strane pored dalje stative.

Probao je i iz slobodnjaka, takođe neprecizno, uz sve jače skandiranje: “Mesi, Mesi, Mesi”.

Sa druge strane, “orlovi” su uz sebe posle dugo vremena imali pune tribine Marakane i podršku naroda. Ne pamti se pun stadion kada igra nacionalni tim!

Zaigrao je Tumbaković bez mnogo tumbanja na premijeri.

Gol je branio Dmitrović, odbrambenu četvorku činili su Maksimović, Milenković, Nastasić i Kolarov.

Ispred njih su bili povratnici Matić i Milivojević, po krilu Lazović i Kostić, a kao najistureniji Tadić i Mitrović. I zapretio je kapiten Ajaksa u uvodnoj fazi, ali su onda Portugalci preuzeli potpunu inicijativu.

Imali su gosti više od igre do sredine prvog dela, dok je Milivojević probao da razigra krila – bez konkretne završnice.

Probali su po jednom i Lazović i Kostić sa obe strane, uz intervencije Ruija Patrisija u oba slučaja. Tumbaković je rano već na zagrevanje poslao Kataija, Sergej Milinković-Savića i Rukavinu, a potom i Lukića, Jovića i Gobeljića već pre isteka pola sata igre.

Očito da je hteo da ima što spremnije alternative… Pre samih izmena imali smo dve dobre prilike, preko Lazovića po desnom krilu. Ubacio je loptu najpre za gužvu u petercu, da bi zatim na dodavanje Tadića kreirao dobru poziciju Kolarovu koji je slabijom, desnom nogom iz prve tukao pored bliže stative.

I kada se činilo da će mreže mirovati do pauze, osvanulo je 0:1 na semaforu.

Nešto lošije boksovanje Dmitrovića omogućilo je Karvalju da bez mnogo problema dovede Portugal u vođstvo.

Fudbaleri Portugala proslavljaju prvi gol (FOTO: Starsport)

Ništa se nije dešavalo u nastavku sve do 58. minuta – 0:2! Nije delovao toliko opasno taj napad, Bruno Fernandeš je pronašao Guedeša koji je iskosa sa leve strane prešao Maksimovića i zakucao loptu pod prečku u suprotan ugao!

Ono što je jasno bilo i pre utakmice, Portugal nije rival za “vađenje”. Ne može se protiv šampiona Evrope tražiti povratak na put ka EURO 2020.

Ali, nije manjkalo hrabrosti i borbenosti fudbalerima Srbije. Počeli su da igraju otvoreno, bez ustručavanja i bez preterane orjentacije na sopstveni gol. I za to su bili nagrađeni u 68. minutu!

Tadić je oštro izveo korner sa leve strane na drugu stativu odakle je Milenković utrčao i glavom prosledio loptu u mrežu za prvenac i 1:2!

Bio je to signal i da se sa tribina zaori dobro poznato: “Svi u napad, ‘ajmo, ‘ajde”. I krenuli su “orlovi” otvoreno, ofanzivno i agresivno, prohujala je lopta iznad prečke uz odbranu Patrisija posle šuta rezervista Ljajića…

Ređale su se polu-prilike fudbalera Srbije, imali su inicijativu koja je bolno prekinuta u 80. minutu – 1:3!

Deluje da je Ronaldo bio u ofsajdu, što je promaklo sudijama na čelu sa Cunejtom Čakirom, i kapiten Portugala lako je matirao Dmitrovića.

Ostaje dilema da li je Ronaldo bio u ofsajdu (FOTO: Starsport)

Nije ostalo mnogo vremena, pa je ceo plen otišao gostima iako su viđena još dva pogotka. Mitrović je udarcem pod prečku na trenutak vratio nadu koju je ekspresno ugasio Bernardo Silva za konačnih 2:4 na Marakani.

SRBIJA – PORTUGAL 2:4 (0:1)

Stadion: Rajko Mitić.
Gledalaca: 39.839.
Sudija: Cunejt Čakir (Turska)
Strelci: Milenković u 68. i Mitrović u 85. minutu za Srbiju, a Karvaljo u 42, Guedeš u 58, Ronaldo u 80. i Silva u 86. za Portugal.

Srbija: Dmitrović – Maksimović, Milenković, Nastasić, Kolarov – Lazović (od 59. Ljajić), Milivojević (od 87. Jović), Matić, Kostić (od 83. Katai) – Tadić, Mitrović
Portugal: Rui Patrisio – Semedo (od 65. Kanselo), Fonte, Dijaz, Gereiro – Danilo, B. Fernandeš (od 85. Mutinjo), Karvaljo – B. Silva, Ronaldo, Guedeš (od 70. Feliks)