Federer i Nadal – partneri u dublu naredne sezone?

Rafael nadal-rodžer federer-novak đoković-atp lista-kritike
Nadal i Federer se i dalje takmiče (FOTO: Getty Images)

Karijere su se ozbiljno primakle kraju i sada je pravo vreme za razmišljanje o alternativama. Kako se rastanak od tenisa bliži, tako se teniseri sve češće odriču singla i posvećuju dubl konkurenciji. Takav korak bi mogli da naprave i Rodžer Federer i Rafael Nadal, već naredne sezone.

Osvojili su sve što se u tenisu može osvojiti i to po više puta. Rodžer Federer je rekorder sa 20 GS titula, dodao im je i šest Završnih turnira sezone. Dva puta je osvojio Hopman kup, bio je šampion Dejvis kupa, ima zlato u dublu i srebro u singlu sa Olimpijskih igara.

BLIŽI SE AUSTRALIJA! KO JE OSVAJA?

Rafael Nadal ga u mnogim stvarima prati u stopu. Španac se, za sada, zaustavio na 17 GS titula. On je bio i Olimpijski šampion u singlu, a ima i dubl medalju sa istog takmičenja ali osam godina kasnije. Čak četiri puta osvajao je Dejvis kup.

Sada su karijere blizu kraja. Federer će narednog avgusta proslaviti 38. rođendan, dok će Nadal nešto ranije proslaviti 33. rođendan. Logično je da se razmišlja i o nekim drugim opcijama, ukoliko u singlu ne budu konkurentni. Mada, prethodna sezona je bila odlična za obojicu.

Prava prilika da probaju nešto novo biće Lejver kup, revijalno takmičenje koje će se održavati krajem naredne teniske sezone. Biće to treće izdanje turnira koji nosi ime po legendi svetskog tenisa. Na prvom turniru, takođe su igrali zajedno.

Prvi turnir održan je u Pragu tokom septembra 2017. godine, dok je domaćin drugog turnira bio Čikago. Nakon tog prekookeanskog izleta, Lejver kup se vraća u Evropu. Naredno izdanje biće odigrano u Ženevi a organizator je dobio potvrdu obojice igrača da će igrati.

Na prvom Lejver kupu Rafael Nadal je odigrao dva dubl meča. U prvom je zajedno sa Tomašom Berdihom savladao tandem Kirjos-Sok. Sutradan je na terenu bio zajedno sa Rodžerom. Nadal i Federer su bili bolji od kombinacije Kveri-Sok, a možda je baš dubl rešenje za dužu karijeru u vrhu tenisu.

NADAL JE APSOLUTNI FAVORIT NA ŠLJACI!

Federer je učestvovao u oba dosadašnja revijalna turnira. Na prvom mu je društvo u timu Evrope pravio Nadal, dok je drugo izdanje igrao i Novak Đoković. Turnir je zamišljen kao borba Evrope i ostatka sveta, a Evropljani su pobedili u obe dosadašnje egzibicije.

Planirano je da se naredni turnir održi u Ženevi između 20. i 22. septembra 2019. godine. Kapiteni Bjorn Borg i Džon MekInro će ponovo imati veoma respektabilne sastave. Tim, Zverev, Čilić, Izner, Kirjos, Dimitrov, Anderson… su samo neki od ljudi koji su do sada učestvovali.