Može li iko da bude efikasniji od Nemaca?

0
Nemačka Mundijal
RIO DE JANEIRO, BRAZIL - JULY 13: Philipp Lahm of Germany lifts the World Cup trophy with teammates after defeating Argentina 1-0 in extra time during the 2014 FIFA World Cup Brazil Final match between Germany and Argentina at Maracana on July 13, 2014 in Rio de Janeiro, Brazil. (Photo by Matthias Hangst/Getty Images)

Brazilci imaju Nejmara, Kutinja, Gabrijela Žezusa, Roberta Firmina… Argentinci imaju Lionela Mesija, Gonzala Iguaina, Paula Dibalu, Serhija Aguera… Francuzi nekolicinu sjajnih napadača nisu ni mogli da povedu u Rusiju.

Nemci, sa druge strane, najveće nade polažu u Tima Vernera i prekaljenog Marija Gomeza. Ali ne dajte da vas imena zavaraju, vrlo lako može da se desi da selekcija Joakima Leva ponovo bude najefikasnija na turniru. Daleko od toga da bi im bio prvi put.

Štaviše, poslednji put kada Nemačka nije bila najefikasniji tim turnira, Francuska je bila aktuelni prvak Evrope, a reprezentacija Jugoslavije je i dalje postojala.

Bilo je to na Mundijalu 2002., a i tada je osvajač turnira Brazil postigao 15 golova, samo jedan više od upornih Pancera. Od tada, strahovlada za golmane traje. Turniri su se igrali na tri različita kontinenta, ali Nemci su uvek bili na vrhu.

MUNDIJAL 50: SRAMOTA IZ HIHONA 1982.

Sve je počelo 2006. u njihovoj zemlji kada je Jirgen Klinsman bio predvodnik novog talasa. Tada su se po prvi put osetili određeni pomaci nakon čuvenog „restarta“ koji se dogodio u tamošnjem fudbalu, a posle debakla na Evropskom prvenstvu u Portugalu, Nemci su stigli do trećeg mesta.

Takmičenje na kojem su nam se ozbiljno predstavili Bastijan Švajnštajger i Filip Lam – između ostalih – ostalo je upamćeno po Zinedinu Zidanu, Fabiju Grosu i argentinskom prašenju Državne zajednice koja više nije postojala. Međutim, Klinsmanovi momci bili su ti koji su učinili turnir toliko dobrim – svojim partijama učinili su da se cela Nemačka uživi u letnji fudbalski festival kakav je Mundijal.

Osetio se tada elan kod običnih ljudi, koji su posle osvajanja Eura 1996. imali „eksces“ u finalu Mundijala 2002., a svi ostali turniri bili su loši – Mundijal u Francuskoj, kao i dva potonja evropska prvenstva.

GettyImages 71369425
DORTMUND, GERMANY – JULY 04: The Italy players celebrate victory as the final whistle is blown at the end of the FIFA World Cup Germany 2006 Semi-final match between Germany and Italy played at the Stadium Dortmund on July 04, 2006 in Dortmund, Germany. (Photo by Andreas Rentz/Bongarts/Getty Images)

Nemci su u grupnoj fazi 2006. postigli osam golova, od toga polovinu Kostariki na otvaranju turnira – čujete li Srbi? – dok je u osmini finala rutinski pala Švedska sa 2:0. U četvrtfinalu nisu uspeli da savladaju Argentinu, pa su dalje morali preko penala i to onih čuvenih kada je Jens Leman iz svojih kostobrana vadio papiriće sa uputstvima, ne bi li dodatno obeshrabrio igrače u plavo-belim dresovima.

Jedini meč na turniru u kom Nemci nisu postigli gol bio je protiv njihovih ljutih rivala. Italija je slavila posle 120 minuta igre sa dva pogotka u finišu drugog produžetka, a za to je na kraju morao da ispašta Portugal. Basti je postigao dva gola u trijumfu od 3:1, a Nemačka je turnir završila sa 14 golova.

Četiri godine kasnije, Nemci su ponovo bili jedan od glavnih favorita. U Južnoj Africi su igrali možda i najuzbudljiviji fudbal, sa više poletnosti i lepote u igri nego što bi se od njih obično očekivalo. Bile su jasne promene koje su se događale u njihovom celokupnom sistemu, a koje će svoj vrhunac i rezultatski i stilski doživeti u Brazilu 2014.

MUNDIJAL 50: NIL KVIN – NAPADAČ, GOLMAN I MAJSTOR ZA PENALE

Nemačka je na Crnom kontinentu postigla pet golova u dva meča protiv Australije i Gane, dok su protiv Srbije doživeli prvi poraz u grupnoj fazi posle 20 godina. U osmini finala je potučena Engleska sa 4:1 u meču koji je obeležio nepriznati gol Frenka Lamparda. Novo četvrtfinale za Nemce i ponovo u toj rundi stiže Argentina. Naoružani najboljim igračem sveta, Gaučosi bivaju smrvljeni 4:0, a golove postižu Miler, Klose i Fridrih.

Ipak, ni ovoga puta Levova ekipa ne uspeva da zatrese mrežu u polufinalu. Naleteli su na tim koji je bio nezaustavljiv i koji je primio tek dva pogotka na celom turniru, te je Španija bila ta koja se plasirala u polufinale minimalnom pobedom. Nemačka se u meču za treće mesto ponovo istresa na drugima, pa Urugvaj pada sa 3:2.

Bilans – 16 golova, četiri više od finaliste Holandije i dvostruko više od Crvene furije.

GettyImages 102607890
CAPE TOWN, SOUTH AFRICA – JULY 03: Lionel Messi of Argentina is closed down by Thomas Mueller of Germany during the 2010 FIFA World Cup South Africa Quarter Final match between Argentina and Germany at Green Point Stadium on July 3, 2010 in Cape Town, South Africa. (Photo by Chris McGrath/Getty Images)

A onda u Brazilu svima dobro poznata priča. Na otvaranju najavljuju debakl Portugala sa 4:0, a posle uzbudljivog remija sa Ganom lako izlaze na kraj sa Jenkijima. Sedam golova u grupnoj fazi propratila su dva umerenija meča. Alžir je savladan jedva, posle 120 minuta, dok je Francuska pala lakše nego očekivano u pobedi od 1:0.

Deset golova bilo je solidan učinak do tog trenutka, a onda se domaćinu dešava novi Marakanazo. Sramota kakvu smo svi videli, a odbijali smo da poverujemo da se uistinu dogodila. Miler načinje, pa Klose i Kros za tri minuta postižu tri komada, a onda Kedira posle nova tri minuta dodaje još jedan. Petarda za 29 minuta, a Širle u nastavku postiže još dva pre nego što će Oskar upisati Brazil na semafor – 1:7!

KO POSTIŽE NAJVIŠE GOLOVA U RUSIJI? BRAZILCI I NEMCI SU PRVI FAVORITI!

U finalu je Mario Gece bio jedini strelac, da podigne skor na 18 postignutih golova Pancera u sedam mečeva koje su odigrali. I u tome je jedan od ključeva ovako dobrih napadačkih turnira Nemačke – na Mundijalima u 21. veku su odigrali maksimalan broj mečeva, uvek stizajući bar do polufinala koje garantuje još jedan meč nakon toga.

I ko bi onda mogao da zaustavi Nemce? U njihovoj grupi teško da postoji neko takav, jer su tamo Meksiko, Švedska i Južna Koreja. Možda je Argentina spremna da naplati poraze sa tri prethodna Mundijala, od kojih je ovaj treći ubedljivo najbolniji? Možda je zaista vreme da Nejmar i društvo povrate primat koji su zauzeli u Japanu i Južnoj Koreji.

Francuzi imaju potencijal za tako nešto, kao i Španci, ali kako god da okrenete, Pancer divizija će opet udarati jako.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Molimo Vas ovde unesite svoje ime