ITALIJA JE PRVAK EVROPE! Donaruma je heroj nacije! Nestvaran scenario u finalu i suze Engleza za kraj bajke!

Italija-engelska-evropsko prvenstvo
Italija je šampion Evrope! (FOTO: Guliver Image)

Nakon nestvarnih scena u finalu Evropskog prvenstva, Italija je pobedila Englesku usred Londona i tako postala šampion Evrope!

Nakon što je utakmica završena rezultatom 1:1 i nakon što su produžeci prošli bez golova, pobednika su odlučili penali!

Drama do samog kraja počela je praktično već u polufinalima. Obe ekipe su igrale produžetke, Italija čak pucala penale protiv Španije, a sve je kulminiralo u finalu koje je odigrano pred prepunim Vemblijem.

Šta god da su planirali dvojica trenera, palo je u vodu posle samo dva minuta.

Šok za sve na stadionu i kraj malih ekrana dogodio na samom startu utakmice kada je Luk Šo iskoristio centaršut Tripijea.

Levi bek je u kaznenom prostoru Italije reagovao kao prvoklasni napadač i u tom maniru je doneo prednost Engleskoj.

Mnogo više smo očekivali od Italijana od onoga što su nam pružili u prvom poluvremenu, ali šta tek reći za navijače Azura? Oni su se nadali da ekipa može do prvog trofeja od 2006. godine i Svetskog prvenstva u Nemačkoj.

Ipak, koliko god da su forma i način na koji je Italija igrala pre finala i pre Evropskog prvenstva davali razloge za optimizam, toliko je igra u prvom poluvremenu potpuno rastužila navijače ekipe koju vodi Roberto Manćini.

Sa druge strane, Sautgejt i njegova ekipa disciplinovano su se branili od svakog pokušaja protivnika kojem nije pomogao ni sve veći posed lopte, kao ni udarci koji su uglavnom stizali sa distance.

Međutim, kao da je u drugom poluvremenu đavo odneo šalu, Engleska je u potpunosti izgubila kontrolu koju je, nesumnjivo imala u prvom delu.

Čini se da je izlazak Imobilea iz igre bio pravo rešenje i odlična odluka Manćinija, jer za nešto više od 50 minuta napadač nije pokazao baš ništa!

Sa druge strane i Hari Kejn, prva uzdanica Engleske, bio je podjednako neprimetan na terenu iako se od njega najviše očekivalo.

Napadi Italije su delovali sve opasnije otkako na terenu nije bilo napadača Lacija, a nakon nekoliko pokušaja Insinjea, najbolju šansu je imao Federiko Kjeza.

Fudbaler Juventusa je u 63. minutu solo akcijom obezbedio sebi poziciju za udarac, a Pikford je krajnjim naporom sprečio izjednačene. Međutim, to nije mogao da uradi samo četiri minuta kasnije.

Nakon kornera, velike gužve u šesnaestercu Engleske i pokušaja Veratija, Pikford je odbranio ali nije uspeo da otkloni opasnost. Lopta je pala pred njegov gol, a Leonardo Bonući je natrčao na odbitak i poslao je u mrežu.

italija-engelska-evropsko prenstvo
Italija je prvak Evrope! (FOTO: Guliver Image)

Italija je stigla do izjednačenja i od tog trenutka je imala psihološki momenat na svojoj strani.

Problem za Italijane mogla je da predstavlja povreda Kjeze. Bio je izuzetno opasan ove večeri, ali je zbog toga dobijao batine i nakon jednog od brojnih duela sa rivalima nije mogao da nastavi utakmicu.

U produžetke su Italijani ušli bez njega, ali sa Bernardeskijem. Međutim, to Manćiniju nije donelo praktično ništa, a isto to smo videli u prvih 15 minuta produžetaka.

Verovatno u ime svih koji su veliko finale gledali preko televizije možemo da se zahvalimo onome ko je realizovao prenos utakmice jer nam je tokom pauze između dva produžetka prikazao kadrove sa tribina.

Navijači obe reprezentacije napravili su fenomenalnu atmosferu uprkos činjenici da je na terenu strahovito napeto.

A tako je bilo i u nastavu produžetaka. U 107. minutu je Megvajer oborio Belotija, a Bernardeski je iz sasvim dobre pozicije poslao loptu snažno, ali pravo u Pikforda.

Do kraja meča maksimalno oprezno su igrale obe ekipe i meč je otišao u penale, a tamo je heroj postao Đanluiđi Donaruma koji je odbranio udarce Sanču i Saki, dok je pre njih Rašford pogodio stativu, pa su odbrane Pikforda Belotiju i Žoržinju postale bezvredne.

Italija – Engleska 1:1 (3:2 penali)

Tok meča:

Penali, 3:2

ITALIJA: BERARDI – Gol; BELOTI – Odbrana Pikforda; BONUĆI – Gol; BERNARDESKI – Gol; ŽORŽINJO – Odbrana Pikforda.

ENGLESKA: KEJN – Gol; MEGVAJER – Gol; RAŠFORD – Stativa; SANČO – Odbrana Donarume; SAKA – Odbrana Donarume.

Produžeci:

123′ Kraj! Prvaka Evrope ćemo saznati nakon penala!

120′ Možda i poslednja prilika na utakmici bio je korner za Italiju, ali nije bilo opasnosti za Engleze. Igraće se još tri minuta.

117′ Miran period je iza nas, očekivano. Malo vremena je preostalo za promene rezultata i isto toliko da Džejdon Sančo i Markus Rašford naprave uticaj na igru Gordih Albiona.

113′ Lekari obe ekipe su na terenu nakon duela Griliša i Žoržinja koji je nagazio Engleza, a zatim i sam pao na zemlju. Kujpers je Italijanu pokazao žuti karton.

106′ Poslednja prilika u prvom produžetku je propala zbog prekršaja u napadu. Luk Šo je ubacio loptu u šesnaesterac Italijana, ali je igra prekinuta zbog faula.

104′ Opasna situacija pred golom Pikforda. Bernardeski je zamalo zakasnio na loptu koja se potom odbila upravo do Belotija, ali nije napadač Torina imao dobru situaciju, lopta se od njega praktično odbila u gol aut.

100′ Engleska bi mogla da ima novi problem jer je na terenu Andrea Beloti. Brzo je pokazao da je jedva dočekao šansu da kroči na teren. Ipak, njegov prvi udarac je izblokiran.

96′ Konačno, posle dužeg perioda opasna situacija pred golom Italijana. Sterlingov centaršut je izbokiran, a potom je lopta nakon udarca Deklana Rajsa završila preko gola.

Drugo poluvreme:

96′ Izuzetno oštar faul Kjelinija. Dobio je žuti karton jer je, u nameri da spreči opasan napad rivala, sa leđa povukao i praktično bacio na pod Saku. Međutim, ono što je za njega najbitnije jeste činjenica da je uspeo u nameri i da Engleska nije imala priliku da u poslednjim sekundama dođe do pobede. Igraće se produžeci!

90′ Dok čekamo kraj desio se kratak prekid utakmice jer je jedan navijač uleteo na teren i, sudeći po reakciji ostatka publike, napravio ozbiljne probleme redarima koji su ga jurili. Igraće se još šest minuta.

85′ Nažalost Italijana Kjeza ne može da nastavi meč. Umesto njega u samoj završnici na terenu je Federiko Bernardeski.

80′ Razigrao se i Kjeza, pravi probleme protivnicima, ali i sam ulazi u probleme jer dobija ozbiljne batine…

74′ Menja i Sautgejt, mora… Saka je na terenu umesto Tripijea, a Henderson umesto Rajsa. Ali kakva šansa za Italijane… Berardi je imao tešku poziciju, ali i prazan gol pred sobom. Ipak, nije uspeo da iskontroliše loptu nakon dodavanja iz zadnje linije i ona je otišla preko gola.

67′ GOOOL! Moralo je ovo da se desi! Italija preko Bonućija stiže do izjednačenja! Engleska je morala da izgleda znatno drugačije nakon što je postalo jasno da ne kontrolišu napade rivala dobro kao u prvom pouvremenu. Nakon jednog kornera i velike gužve, iskusni defanzivac je naleteo na odbitak ispred gola.

63′ Velika prilika za Italiju! Kjeza je napravio sebi poziciju za šut i to je dobro uradio, ali Pikford je sprečio izjendačenje!

59′ Nisu previše opasni Italijani, nema još uvek pravih prilika kakve im trebaju, ali za promenu – nešto se dešava. Insinje je definitivno igrač zbog kojeg brine Engleska i definitivno je upravo on osoba na koju će morati ozbiljnije da pripaze.

55′ Prve promene na utakmici. Manćini na teren šalje Kristantea i Berardija, umesto Barele i Imobilea od kojeg se mnogo više očekivalo. Pre toga, Insinje je još jednom šutirao neprecizno.

50′ Greška Sterlinga pred šesnaestercom Pikforda… Sa leđa je srušio Insinjea, pa je fudbaler Napolija dobrio dobru slobodan udarac iz dobre pozicije, ali je šutirao pored gola.

48′ Pokušao je Sterling kao u polufinali da iznudi penal, ali Bjern Kujpers je odbio da padne na pokušaj brzonogog fudbalera Mančester sitija.

Prvo poluvreme:

Utisak nakon prvog poluvremena jeste da osim dobrog ritma u prvom delu prvog poluvremena, nismo videli mnogo toga zanimljivog. Italija je imala loptu u posedu tokom 62 procenata poluvremena, ali ni to, ni šest šuteva nisu doneli praktično ništa Manćinijevoj ekipi. Sa druge strane, deluje da je Sautgejt imao plan. Engleska je stigla do prednosti već u drugom minutu i od tog trenutka nije uputila nijedan šut.

48′ Nedostatak ideja rezultirao je udarcem Bonućija, štopera, sa 30-ak metara udaljenosti. Naravno, ni ovo nije donelo opasnost po gol Engleza, a to je bilo i poslednje što smo videli u prvom poluvremenu.

Moraće Manćini da drastično promeni neke stvari kako bi njegova ekipa pronašla način da ugrozi rivala.

40′ Kruže oko šesnaesterca talijani, ali Engleska nema razloga za brigu. Odbrana je sjajno postavljena, disciplinovana i za sada nema problema za Džordana Pikforda, iako Azuri sve češće imaju loptu u nogama.

34′ Evo i uzbuđenja, falilo nam je toga. Federiko Kjeza je snažno šutirao sa distance, ali lopta je otišla za malo pored gola.

28′ Nema preterano atraktivnog sadržaja ove večeri na Vembliju. Osim gola Šoa na početku nismo videli pravu priliku, a obe ekipe su uputile samo jedan udurac ka golu rivala. Italija polako preuzima kontrulo nad posedom lopte, međutim, za sada deluje da nemaju ideju kako sa njom da dođu u završnicu.

22′ Problemi za Žoržinja koji se našao na travi i koji je napustio teren da bi mu se ukazala pomoć.

17′ Pokušaj Italijana, ali loš. Mada i nije previše bitno jer je dosuđen ofsajd. Moraće znatno bolje da zaigraju i to što pre.

12′ Nisu najbolje otvorili meč Azuri o čemu govori i nesigurna reakcija odbrane ekipe Roberta Manćinija nakon centaršuta Tripijea. Sa druge strane Englezi su poprilično samouvereno ušli u meč, svakako je i rani gol pomogao.

8′ “Pršti” sada na sve strane! Imamo sjajan početak finala, a prvi pokušaj Italijana je otišao preko gola. Insinje je šutirao.

2′ GOOOL! Neverovatan početak finala! Engleska vodi rezultatom 1:0, strelac je Luk Šo!

Uoči meča:

I Italijani i Englezi su pomalo neočekvinao stigle do borbe za pehar, Englezi su imali pomoć navijača pošto su pet od šest utakmica igrali u Londonu.

Sa druge strane Italija je, pod palicom Roberta Manćinija odradila fenomenalan posao i potvrdila sjajnu formu koja traje još od 2018. godine.

Ipak, sve postaje nevažno pred meč odluke. I forma i način na koji su ekipe stigle do finala…

Sudija Bjern Kujpers iz Holandije će biti zadužen za pravdu u Londonu, a od svega možemo samo da očekujemo žestoku i bespoštenu borbu od prvog do poslednjeg zvižduka.

BRUTALNE KVOTE SAMO U MERIDIANU! Ko će biti šampion Evrope, Italija ili Engleska?

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Mirko Poledica: Nismo odustali od štrajka ispred Fudbalskog saveza Srbije | Sport Fokus EP11