SVE SE ZNA: Maksimalna Italija potvrdila plasman, Velsu poraz koji ne boli, a Švajcarci…

italija
Italija pobedila Vels u utakmici EP (FOTO: Guliver Images)

Italija i Švajcarska su upisale pobede u utakmicama poslednjeg kola grupe A na Evropskom prvenstvu, pa je sada poznat konačan poredak.

Na “Olimpiku” u Rimu bilo je 1:0, a na drugom Olimpijskom stadionu, u Bakuu 3:1. Kao poraženi iz ovoh duela su izašli Vels i Turska, pa je poredak sledeći. Italija se već ranije plasirala u osminu finala, a večeras je to potvrdila. Ekipa Roberta Manćinija ima maksimalnih devet bodova, Vels je drugi sa četiri, dok je Švajcarska treća sa isto toliko. Turci su posle tri meča ostali bez osvojenog boda.

I dok su Italijani i Velšani sigurni kao prva dva tima u grupi, Švajcarci moraju još da strepe. Ostaje da se vidi kako će da odigraju ostale selekcije, odnosno da li će četiri boda i gol razlika 4:5 biti dovoljna da se plasiraju iz grupe najboljih trećeplasiranih selekcija.

Kao što je rečeno, “Azuri” su nastavili sa pobedama, pa je danas “pao” i Vels. Vodeći gol u utakmici dao je Mateo Pesina u 39.minutu, a posao domaćinu je bio olakšan od 55. minuta.

Tada je Itan Ampadu “pocrveneo”. Startovao je na Federika Bernardeskija na sredini terena. Sudija iz Rumunije, Ovidiju Hategan je smatrao da je to za direktno iskključenje. Ampadu nije mogao da veruje i nema sumnje da će biti polemike, da li je moralo da baš bude isključenje.

U svakom slučaju, Vels je ostao bez igrača, pa su Italijani imali olakšan zadatak da sačuvaju prednost. Isto tako treba reći, da Manćini nije izveo najjači sastav već je nekolicinu najvažnijih igrača odmarao. Starteri su bili: Donaruma, Toloi, Bonući, Bastoni, Emerson, Pesina, Žoržinjo, Verati, Kjeza, Beloti i Bernardeski, a u drugom poluvremenu šansu su dobili i Aćerbi, Kristante, Raspadori i Kastrovili. U 89. minutu, čak je promenjen i golman. Umesto Donarume ušao je Sirigu.

Ali su u ovom meču, obe selekcije bile zadovoljne. Cilj je ispunjen, a to je plasman među 16 najboljih.

U ovoj fazi takmičenja, Italijane očekuje duel ili sa Austrijom ili Ukrajinom. Kada je reč o Velsu, potencijalni protivnici su Rusija, Finska ili Danska.

U duelu Švajcaraca i Turaka, formalni domaćin je prilično brzo došao do prednosti od 2:0. Prvo je napadač Benfike, Haris Seferović pogodio u šestom minutu, a 20 minuta kasnije Đerdan Šaćiri je postigao veoma efektan gol. Sa ivice kaznenog prostora, “lepotica” koja je bila neodbranjiva.

U 62. minutu smanjio je Irfan Kaveči, ali je samo šest minuta kasnije ponovo Šaćiri pogodio. Vezni igrač Liverpula je upisao novi pogodak, a Stiven Zuber treću asistenciju u utakmici. Pas sa nekih 35 metara bio je savršen, dijgonala koju je na 15-ak metara od gola sačekao Šaćiri.

Dakle, ekipa Vladimira Petkovića je u ovom meču uradila mnogo, pa je sada očekuje neizvesnost šta će da se desi u ostalim grupama.

Ovim utakmicama je ujedno okončan i takmičarski dan na Evropskom prvenstvu. U narednim danima nas očekuju mečevi u ostalim grupama, a kao i danas igraće se u istim terminima.

ČEKA NAS ODLUČUJUĆE KOLO NA EP: Ko se već plasirao u nokaut fazu, ko je blizu, ko daleko, ko je najbolji strelac…

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Jovan Damjanović: Srpskom fudbalu nedostaje sistem! | SPORT FOKUS EP08