Džermejn Defo ili Marko van Basten?

Defo

Kakav gol Džermejna Defoa! Ko se ovome nadao od iskusnog engleskog napadača? Nestvarno i briljantno, tako bi se najkraće mogao opisati njegov pogodak ovog vikenda.

Defo je u subotu posle podne bio dvostruki strelac za Bornmut u remiju protiv Kristal Palasa u Londonu – 2:2.

Igrala se duboka nadoknada prvog poluvremena, konkretno njen treći minut, kada je pravo niotkuda usledio projektil bivšeg fudbalera Totenhema i Sanderlenda. Bila je to jedna jednostavna dubinska lopta Luisa Kuka. Padala je preko odbrane Palasa, a nakon njenog prvog odskoka, Defo je odlučio da iz teške pozicije šutira direktno na gol.

I dobro je da jeste, jer bismo u suprotnom bili uskraćeni za pravu golčinu! Lopta je otišla preko golmana Julijana Speronija, pravo u dalji, kontra ugao njegovog gola, a tribine Selhurst Parka naglo su se utišale. Bio je to pogodak po ugledu na Marka van Bastena!

Legendarni holandski napadač je u čuvenom meču finala Evropskog prvenstva 1988. godine postigao sličan – još bolji – gol koji je njegovoj selekciji doneo titulu prvaka Starog kontinenta.

Podsetio nas je Defo na čaroliju „letećeg“ Holanđanina, a mnogi na Ostrvu već tvrde da bi ovo mogao da bude gol sezone u Premijer ligi.

A upravo je Defo i doveo Bornmut u vođstvo početkom meča, kada je na asistenciju Endrjua Surmana zatresao mrežu ekipe iz prestonice Engleske. Domaći su se oporavili u finišu poluvremena golovima Luke Milivojevića sa penala u 41. minutu i Skota Dana tri minuta kasnije.

Defo je potom u nadoknadi prvog dela igre načinio pomenuto remek delo, da bi tragičar meča bio Kristijan Benteke. Belgijanac nije iskoristio penal u nadoknadi meča iako je Milivojević, standardni izvođač jedanaesteraca, i dalje bio na terenu. Dva boda mogu skupo da koštaju svaki tim koji se bori za opstanaka, pa će ovaj remi dosta teško pasti Staklarima.

Posle ovog remija, Bornmut ima 16 bodova iz isto toliko odigranih mečeva i nalaze se na 14. mestu engleskog šampionata, dok je Kristal Palas sada poslednji na tabeli sa 11 osvojenih bodova.