Fudbaleri Crvene zvezde i ove sezone igraju na tri fronta, a prva prepreka u Ligi Evrope je ekipa Hofenhajma, sa kojom crveno-beli odmeravaju snage u sredu i to na gostujućem terenu.

Statistika kaže da je Crvena zvezda do sada ostvarila četiri trijufa u Nemačkoj. Dve u onoj čuvenoj sezoni kada je pokorena Evropa, ali i svet, jedna se dogodila skoro, a jedna pre ravno četiri decenije.

Na putu ka evropskom i svetskom vrhu u sezoni 1990/1991, Crvena zvezda je u sred Nemačke slavila i protiv Dinama u Drezdenu i protiv Minhena u Bajernu.

Ta utakmica protiv Dinama odigrana je 20. marta, nakon što je nemački tim bio ubedljiv u Beogradu (3:0). Meč u Drezdenu prekinut je u 79. minutu usled nereda koje su izazvali domaći navijači, pri vođstvu srpskog tima od 2:1.

Crveno-beli su imali gol zaostatka na poluvremenu, ali su pogocima Dejana Savićevića u 52. i Darka Pančeva u 69. minutu, pokazali karakter, preokrenuli rezultat i ostvarili pobedu.

Usledio je polufinalni meč protiv Bajerna iz Minhena, a u Nemačkoj se igralo 10. aprila. Ponovo isti zadatak – preokrenuti rezultat protiv Nemaca. Nije lako, zar ne?

Ipak, ponovo su majstorski odigrali Dejan Savićević i Darko Pančev, dok je legendarni golman Stevan Stojanović Dika u više navrata isticao da su posle te utakmice bili sigurni da mogu da osvoje trofej.

Svi znamo šta je dalje bilo.

Poslednja pobeda protiv nemačke ekipe ostvarena je pre tri godine, tačnoje 28. septembra 2017. godine, kada su crveno-beli igrali protiv Kelna. Gol Ričmonda Boaćija bio je dovoljan da se sruši nemački velikan.

Prvu pobedu na strani protiv nemačke ekipe, Crvena zvezda je ostvarila u sezoni 1979/80 protiv Karl Cajs Jene.

Bio je to dvomeč šesnaestine finale Kupa UEFA, a prvi duel su srpski fudbaleri odigrali u gostima i trijumfovali rezultatom 3:2. Posle auto-gola Lotara Kurbjuvajta, mrežu nemačkog predstavnika pogađali su i Zoran Filipović i Cvjetin Blagojević.

I u revanš meču, Crvena zvezda je slavila rezultatom 3:2, a svega toga se prisetio i legendarni golgeter Zotan Filipović.

– Prvo sećanje na utakmicu mi je fenomenalan pogodak Cvjetina Blagojevića za pobedu. Time smo krunisali dobru igru i zasluženo pobedili. Imali smo odličnu ekipu, ali je meč bio veoma težak, jer su Nemci i tada, kao i danas, bili fizički veoma spremni sa mentalitetom da tokom čitave utakmice trče bez prestanka i da se ne predaju. Međutim, uspeli smo da ih pobedimo.

Optimista je Filipović pred utakmicu Crvene zvezde i Hofenhajma koja je na programu u četvrtak od 21 čas.

Biće teško, jer trener Dejan Stanković ne može da se osloni na dva veoma bitna igrača. Treba nadoknaditi neigranje Kange i Ivanića, ali je Zvezda kroz istoriju pokazala da može da parira svakoj ekipi, bez obzira na to gde se igra. Verujem da će igrači ostaviti srce na terenu u četvrtak kako bi ostvarili povoljan rezultat. Treba biti optimista i ići na pobedu – zaključio je Filipović.

ZVEZDAŠI IZABRALI: Majstorija Gavrića je najlepši gol septembra (VIDEO)

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Dejan Radonjić: Crvena Zvezda je najlepša epizoda u mojoj karijeri | MOJ UGAO #03