Ćiro Imobile: Nestvarne brojke trenutno najboljeg napadača Evrope

Napadač Lacija Ćiro Imobile nalazi se u neverovatnoj formi na početku nove sezone. Italijan je posle odlične 2016/17 nastavio u još jačem ritmu i čitavu fudbalsku Evropu oduševio nedavnim partijama u dresu Nebeskoplavih.

Sezona još uvek nije stigla ni do novembra, a sjajni Imobile je već postigao 13 golova u tekućoj sezoni Serije A. U sredu uveče, ova cifra je mogla još da poraste da je na meču protiv Bolonje bio precizniji u izvođenju jedanaesterca, ali i posle desetog kola Kalča, Imobile je prvi strelac lige.

Bivši napadač Borusije Dortmund je tako u svim takmičenjima već 17 puta tresao mreže rivala, dodajući po dva pogotka u Ligi Evrope i Superkupu Italije. Za sve to bilo mu je potrebno tek 1088 minuta na terenu, odnosno malo više od 12 celih utakmica od po 90 minuta.

Imobile tako od početka sezone postiže po gol na svaka 64 minuta, neverovatno visok prosek za bilo kog fudbalera u bilo kojoj evropskoj ligi. Nijedan meč u Ligi Evrope nije počeo u startnoj postavi, pa su njegova dva gola u tom takmičenju stigla za samo 112 minuta provedenih na terenu.

Ovaj 27-godišnjak je uz to pokazao da nije naročito mnogo „traćio“ šanse svog tima. Na 13 mečeva u domaćem prvenstvu i Ligi Evrope (998 minuta na terenu) uputio je 51 udarac ka protivničkim golovima, što je čak 4.60 šuteva na 90 odigranih minuta. I ovo je neverovatno visok broj za standarde najjačih evropskih liga – recimo, Luis Suarez prosečno beleži 3.59 udaraca na 90 minuta u dresu Barselone ove sezone.

Ipak, taj veliki broj šuteva Imobilea opravdan je njegovom sjajnom realizacijom. Od pomenutog 51 udarca, 29 je išlo u okvir gola – neverovatnih 56.86 odsto – a 15 na kraju i završilo u mreži (detaljni podaci za meč Superkupa Italije ne postoje, pa se ograničavamo na Seriju A i Ligu Evrope). Dakle, skoro svaki treći šut Ćira Imobilea ove sezone rezultirao je pogotkom, a takav prosek tokom cele sezone ne uspevaju da održe ni najveći fudbaleri današnjice Lionel Mesi i Kristijano Ronaldo.

Ćiro Imobile: Nestvarne brojke trenutno najboljeg napadača Evrope* mapa udaraca Ćira Imobilea u Seriji A ove sezone (zelene tačke – golovi, plave – odbranjeni šutevi, crvene – udarci van okvira gola; veći kružići – izglednija prilika, manji kružići – manje izgledna prilika)

Naravno, činjenica je da će se ovi podaci tokom godine iznivelisati. Jednostavno, nije realno očekivati da Imobile nastavi u ovakvom ritmu tokom deset meseci sezone, jer bi to značilo da će prebaciti cifru od 50 golova samo u Seriji A.

Ipak, ono što možemo sa sigurnošću reći jeste da Imobile ne briljira samo kada postiže golove, već i u drugim aspektima igre. Na 15 mečeva u Seriji A i Ligi Evrope zabeležio je tri asistencije, što je solidan učinak imajući u vidu da je napadač Lacija po stilu igre predator pred golom protivnika, a ne „lažna devetka“ ili nešto slično.

Momak rodom iz italijanske regije Kampanije je takođe pouzdan sa loptom u nogama, četiri od pet njegovih dodavanja na kraju budu precizna, što olakšava napadačku igru Lacija, naročito u kontra-napadima. Njegova brzina uz sve to otežava posao protivničkim odbranama, a kada se nađe u iole izglednijoj prilici velike su šanse da će smestiti loptu u mrežu. Ove sezone je postizao najrazličitije golove – glavom posle centaršuteva, voleje, golove „na tacnu“ iz unutrašnjosti peterca, ali je i lepo pronalazio donje uglove protivničkih golova, kvalitetno se pozicirajući za udarac pre nego što ga uputi.

Ipak, ono što bi se Imobileu moglo uzeti kao najveća snaga ove sezone jeste nastup u mečevima protiv velikih italijanskih ekipa. U dva meča protiv Juventusa postigao je četiri gola, dva u ligi i dva u Superkupu, dok je protiv Milana postigao het-trik u pobedi od 4:1. Ne radi se, dakle, samo o golovima protiv slabijih timova. Naprotiv, Imobile je demonstrirao da je u stanju da „otključa“ odbrane svakog kluba sa Apenina, pa je i Laciova visoka pozicija na tabeli logičan sled događaja.

Rimljani se trenutno nalaze na trećem mestu Serije A sa 25 od mogućih 30 bodova, postigavši 26 golova. Imobile je „sam“ postigao polovinu, mada je činjenica i da je ovakva njegova statistika potpomognuta značajnim brojem golova iz penala. Bilo kako bilo, Imobile je trenutno najbolji strelac u pet najjačih liga Evrope i ove sezone deluje nezaustavljivo.

Lacio u nedelju 29. oktobra gostuje poslednjeplasiranom Beneventu i upravo bi novi član Serije A mogao da oseti svu moć Ćira Imobilea.