Čari severnolondonskog derbija: Preokreti, sukobi, penali, moćni Obamejang i trijumf Arsenala!

pjer-emerik-obamejang-arsenal-mančester-siti-arteta
Obamejang propušta Siti (FOTO: Shaun Botterill/Getty Images)

Svega je bilo u spektakularnom derbiju severnog Londona između Arsenala i Totenhema. Od neverovatnih preokreta, prelepih golova i sumnjivog penala do čarki u oba poluvremena i crvenog kartona. Na kraju, trijumf Arsenala rezultatom 4:2 za bodovni „egal“ na tabeli sa Pevcima, ali četvrtu poziciju usled bolje gol razlike.

U kakvom su nadrealnom tempu ekipe odigrale prvo poluvreme, bilo je nerealno očekivati da će tako ostati i u nastavku susreta, ali dva londonska kluba pružila su navijačima nezaboravan duel koji je obilovao uzbuđenjima tokom svih devedeset, a uključujući sudijsku nadoknadu, blizu 100 minuta igre.

Prštalo je na sve strane.

Počelo je golom fenomenalnog Pjer-Emerika Obamejanga sa bele tačke u 10. minutu nakon što je Jan Vertongen igrao rukom u šesnaestercu, ali Totenhem je odgovorio nakon pola sata igre kada je loptu nakon centaršuta Eriksena glavom u mrežu sproveo Erik Dajer, uz nešto lošiju intervenciju golmana Lenoa.

Tada je izbio prvi sukob na utakmici pošto je Dajer gol proslavio „ućutkujući“ domaće navijače zbog čega je reagovala i klupa Arsenala, a u glavnoj ulozi bili su Dele Ali i rezervista Tobdžija Mateo Genduzi.

(Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Da stvar po tim Unaija Emerija bude još gora, Totenhem je stigao do preokreta samo četiri minuta kasnije kada je Hari Kejn bio siguran sa jedanaest metara, iako je prvi utisak da Rob Holding nije faulirao Heung Min Sona.

Tamo gde su stali u prvom veliki rivali su nastavili u drugom poluvremenu, ali ovoga puta mnogo bolju predstavu režirao je Arsenal koji je po ko zna koji put demonstrirao daleko angažovaniju i kvalitetniju igru u drugih 45 minuta susreta.

Arsenal stiže na Old Traford!

Hektor Belerin je poslao fantastičan pas ka Aronu Ramziju koji odmah pronalazi Obamejanga na vrhu kaznenog prostora, a Gabonac maestralno šutira iz prve i postiže najlepši pogodak na utakmici, za izjednačenje u 56. minutu.

Arsenal je nastavio da „plete“ akcije na protivničkoj polovini, što im se isplatilo u 77. minutu. Huan Fojt je izgubio loptu na sredini terena, a to je odlično iskoristio Ramzi koji proigrava Aleksandera Lakazeta, a ovaj najpre dribla ispred dvojice protivničkih defanzivaca, okreće se i šutira, a lopta najpre pogađa Dajera, vara Ljorisa i završava u mreži.

Deveta pobeda domaćina potvrđena je tri minuta kasnije. Obamejang se ovoga puta našao u ulozi asistenta pošto je sjajno pronašao 22-godišnjeg Lukasa Toreiru koji istrčava sam ispred golmana Ljorisa i preciznim šutem stiže do svog prvog gola u dresu Tobdžija.

U međuvremenu je bilo novih sukoba na terenu posle nešto oštrijih prekršaja na obe strane, a sve to rezultovalo je isključenjem Jana Vertongena koji je u 85. minutu zaradio drugi žuti karton.

Arsenal i Totenhem sada imaju po 30 bodova na četvrtom, odnosno petom mestu na tabeli Premijer lige.