Buđenje u pravi čas! Tošić slobodnjakom nagovestio, a Tavamba potvrdio vrednu pobedu

Odgovor baš kakav je bio potreban! Partizan je pokazao očiglednu razliku u kvalitetu i ispravio greške iz Elbasana u prvoj pobedi u Ligi Evrope ove sezone. Skenderbeg jednostavno nije mogao da odgovori kvalitetima crno-belih i ponovi partiju od pre dve sedmice. Puleni Miroslava Đukića možda nisu bili na najvišem nivou, naročito u prvih 45 minuta, ali su odgovornom igrom, upornošću i fudbalskim znanjem pokazali gostima iz Albanije da su bolji tim i sebe doveli u situaciju da sami odlučuju o plasmanu u nokaut fazu Lige Evrope – 2:0.

Prvo je Zoran Tošić majstorijom iz slobodnog udarca matirao golmana Šehija za vođstvo Partizana i radost među 18.000 navijača, da bi Ognjen Ožegović svojom marljivošću obezbedio gol Leandreu Tavambi sredinom drugog dela igre.

Igralo se u prvom poluvremenu dosta slično onom meču u Elbasanu i delovalo je da bismo mogli da vidimo reprizu tog susreta. Dva tima nisu uspevala da značajnije zaprete udarcima iz šesnaesterca i pravih prilika nije bilo ni na jednoj strani. Falilo je bilo kakvog poteza koji bi razdrmao publiku, a crno-beli su uglavnom pokušavali sa distance. U tome je prednjačio raspoloženi Tošić koji je svoj trenutak dočekao u 39. minutu. Njegov maestralan slobodnjak nije ostavio ni milisekundu prostora za golmana Skenderbega da reaguje i rezultat na semaforu se napokon promenio.

Skenderbeg je uglavnom bio defanzivnije nastrojen. Kada su prepuštali loptu domaćinu trudili su se da presingom poremete crno-bele, a Tavamba je u prvom poluvremenu konstantno bio udvajan od strane gostujućih defanzivaca. Međutim, i kada je Skenderbeg dolazio do većeg poseda lopte, bilo je to uglavnom jalovo i bez opasnosti po tim Miroslava Đukića. Bezidejnost u igri Albanaca bila je očigledna i pre dve nedelje, a ovaj put su opasniji bili tek nakon primljenog pogotka, u poslednjih nekoliko minuta prvog poluvremena.

Bila je očigledna Partizanova traljavost tokom prvog dela igre. Mnogo izgubljenih lopti i nepotrebnih faulova su usporavali ritam meča, što je naročito išlo na ruku gostima. Partizan je, osim prilika koje je Tošić stvarao svojim prodorima, pretio preko Marka Jankovića. Njegov udarac posle lepe akcije na sredini terena ipak je bio dovoljno udaljen da ne predstavlja veću opasnost po Šehija.

U nastavku susreta, Partizan pokazuje svoj kvalitet. Da se postigne pogodak uvek je pravo vreme, ali ovaj put Skenderbeg je bio presečen i iznenađen. Šehi i Vanđeli se nisu sporazumeli u iznošenju lopte, a uporni Ožegović je to najbolje iskoristio. Ukrao je loptu štoperu Skenderbega i potom uposlio Tavambu koji na prazan gol nije imao poteškoća da duplira prednost. Šah i mat. Kraj meča. Skenderbeg više nije mogao. Prostori u njihovoj odbrani postajali su sve veći, nisu imali snage ni znanja da pokažu zube boljem timu.

Pali su gosti u nastavku i to značajno, a Ožegović i Tavamba su u još nekoliko navrata mogli da stignu do pogotka. Čak je i Everton bio u odličnoj prilici u samom finišu, ali je bilo očigledno da Brazilac ne dolazi često u takve situacije, pa se i nije najbolje snašao. Partizan je bio konkretniji i odlučniji, a videlo se to najbolje po broju i po kvalitetu stvorenih prilika.

Crno-beli su sada na drugom mestu grupe B, nakon što je Dinamo Kijev savladao Jang Bojs, i sve drže u svojim rukama. Švajcarci su naredni rival i to u Beogradu, a Partizan će imati priliku da pred svojim navijačima hrabrom igrom obezbedi evropsko proleće. Neka i ono ogreje u Humskoj ulici posle punih 13 godina.