Brazil – Belgija 2002: A šta bi bilo da je Vilmotsu priznat gol?

(Photo by Ross Kinnaird/Getty Images)

Ma koliko fantastičan tim imala Belgija, u fudbalu se još nisu dogodili tektonski poremećaji takvih razmera zbog kojih Brazil ne bi bio favorit u jednoj utakmici nokaut runde, pa čak i kada su u pitanju reprezentacije sa mnogo bogatijim rezimeom učinka na Svetskom kupu nego što su to Crveni đavoli.

Brazil će na terenu ipak morati da pruži svoj maksimum, a Nejmar da pokaže još nešto od svojih veština pored rekordnog broja kotrljaja ali i dužine prekida na kojima bi mu pozavideo i Rafael Nadal. Belgija je ovoga puta sve, samo ne ekipa koja nema dovoljan kvalitet da se nađe među četiri najbolja tima u Rusiji. Takav uspeh je ostvarila čuvena generacija Crvenih đavola koju su 1986. godine u Meksiku predvodili Enco Šifo, Žan Mari Pfaf, Jan Kulemans, Niko Klasen i ostali.

Drugi ugao: Kako Francuska, Engleska i Zapadna Evropa stvaraju afričke reprezentacije

Belgija je na tom mundijalu u četvrtfinalu savladala Španiju, dok je Brazil posle jedne od najpoznatijih utakmica u istoriji svetskih šampionata, u istoj fazi takmičenja ispao od Francuske posle izvođenja jedanaesteraca.

Susret koji će se odigrati u Kazanju je zanimljiv i srpskoj fudbalskoj javnosti jer je glavni sudija Milorad Mažić. Belgija na Kazanj arenu donosi seriju od dvadeset tri meča bez poraza i najviše postignutih golova u prethodnom delu takmičenja u Rusiji (12). Osim toga, Crveni đavoli su prva ekipa posle 48 godina (Nemačka u Meksiku 1970) koja je uspela da u meču nokaut runde preokrene rezultat 2:0 i prođe dalje.

Brazil nastavlja svoju potragu za iskupljenjem

Brazil je sve svoje snage usmerio na iskupljenje, a svi znamo iz kojih razloga. To što nije blistao u grupnoj fazi ne znači apsolutno ništa, ne samo iz razloga što se radi o petostrukom šampionu sveta, nego zato što na takmičenju turnirskog tipa važe neka druga pravila. Ne bi bilo prvi put da timovi koji su se na početku prikazivali u skromnijim izdanjima, na kraju budu najbolji.

Ovde su sve kvote za duel Brazil – Belgija

Selekcije su se do sada u takmičarskim uslovima susrele samo jednom (Japan i Južna Koreja, 2002), a uključujući i prijateljske mečeve, Belgija je Brazil savladala samo 1963. godine i izgubila tri poslednja okršaja. Duel na mundijalu u Japanu i Južnoj Koreji je odigran u Kobeu u okviru osmine finala, a konačan rezultat je bio 2:0 za Karioke.

Međutim, nije sve išlo tako lako kao što govori rezultat. Belgija je odlično započela susret i imala šansu već u prvom minutu utakmice koju nije iskoristio Bo Mpenza. Jedan od ključnih trenutaka se dogodio u 36. minutu kada Marku Vilmotsu zbog, prema mnogima nepostojećeg faula u napadu, nije priznat gol.

Rivaldo i Ronaldo su sa po jednim golom završili posao u osmini finala

Fudbaleri sredine terena u sastavu Roberta Vasaža su imali kontrolu igre u svojim rukama, pa je Belgija i drugi deo igre započela stvaranjem, ali i neiskorišćavanjem prilika za gol. Kontrola nije značila potpuno onemogućavanje fantastičnog tima Brazila u kojem su se nalazili Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinjo, Roberto Karlos, Žuninjo i ostali, koji su i sami uspevali da ugroze gol svog protivnika. Jedan šut Rivalda sa ivice šesnaesterca je pronašao put do mreže u 67. minutu, a tri minuta pre kraja, Ronaldo je iskoristio jedan kontranapad i postavio konačan rezultat.

Pogodite ko ide u polufinale u Rusiji

Brazil je do pete titule svetskog šampiona u četvrtfinalu pobedio Tursku sa 1:0, dok je u finalu Ronaldo sa dva pogotka potopio Nemačku.