BRAVO, MAJSTORI! “Delfini” idu u Tokio, preko Hrvatske do trofeja!

Srbija će imati šansu za novo zlato pred domaćom publikom? (FOTO: Starsport)

Srbija se plasirala na Olimpijske igre. Naši vaterpolisti su trijumfovali protiv Hrvatske na Tašmajdanu sa 12:11 u finalu Svetske lige.

Igrali su “delfini” po kišnom vremenu fenomenalno, naročito u drugom delu susreta, predvođeni sjajnim Filipom Filipovićem i Dušanom Mandićem.

Bilo je to jedno od najluđih finala ikada. Viđeno je dosta preokreta i završnica za infarkt. “Delfini” velikog srca su još jednom pokazali šapionski gen i još jednom su obradovali naciju.

U njihovom slučaju to je postala navika i hvala im na tome. Tačku na čudesnu utakmicu i finale za pamćenje stavio je Filipović pogotkom iz peterca za veliki tijumf, trofej Svetske lige i Olimpijske igre.

Nešto lošiji početak, Hrvatska je sa igračem više povela, dok je Vukičević iz peterca uvećao na 0:2 sredinom prve četvrtine.

Nikako “delfini” nisu uspevali da uzvrate! Atmosfera na Tašu bila je sjajna, ritam sa tribina davali su i bubnjari…

Da prednost rivala ne bude još veća pobrinuo se Branislav Mitrović sa dve fantastične odbrane. Nismo imali ni sreće jer je šut Filipovića na drugoj strani zaustavila prečka.

Velika borba viđena je na Tašmajdanu (FOTO: Starsport)

Konačno smo iskoristili igrača više kada je Ćuk sa distance brojčanu prednost pretvorio u 1:2.

Čudan sudijski kriterijum uticao je na više kontra-faulova za Srbiju, te dva peterca za Hrvatsku. Drugi je dosuđen sekund pre kraja uvodne deonice za 1:3 prilikom prvog obaveznog predaha.

Dobio je rival i treći peterac na samom početku drugog kvartala. Zatresle su “barakude” našu mrežu za 1:4, naši vaterpolisti opet su pogodili stativu, da bi Mandić smanjio na 2:4 u drugom minutu deonice.

Počeli su “delfini” da hvataju ritam, pa je Stefan Mitrović sa igračem više na semaforu ispisao 3:4.

Kapiten Filip Filipović bio je na visini zadatka na ovom meču (FOTO: Starsport)

Zatim smo se brojčano slabiji odbranili, pa još jednom, ali i propustili dve šanse za izjednačenje.

Kada je bilo i te kako bitno, kapitenski je Filipović pogodio donji desni ugao za 4:4 sredinom četvrtine.

Sjajan je bio Bane Mitrović! I sa dva igrača manje sačuvali smo mrežu i onda je Prlainović preokrenuo na 5:4! Mitrović je postao neprelazan, što je pokrenulo vaterpoliste Srbije.

Filipović je u kontri pronašao Mandića čiji je udarac otišao ispod ruke Bijača za plus dva uz potvrdu VAR-a.

Do kraja poluvremena Hrvatska je smanjila na 6:5.

Borba za svaku loptu, ulog je bio plasman na Olimpijske igre (FOTO: Starsport)

Velika borba i u nastavku…

Dobre zamisli, pokušaj loba i dodavanje na centra nisu doneli promenu rezultata. Hrvati su u kontri trećim pogotkom Vukičevića došli do egala, a onda još dva napada Srbije nisu materijalizovana.

Mučili su se “delfini” punih pet minuta, pa je novi isključenje iskoristio Fatović za 6:7. Uspeli su Savićevi puleni da u sledećem napadu iznude peterac, koji je Filipović pretvorio u 7:7.

Zaista smo gledali dinamično i vrlo neizvesno finale. Odluka u osvajaču Svetske lige i putniku u Tokio pala je u poslednjoj četvrtini.

U odlučujućih osam minuta ušlo se rezultatom 7:8 posle gola Bušljea.

Kiša je počela da pada jako na Tašu. Pokušavali su i jedni i drugi da se što bolje snađu u tim uslovima.

Selektor Srbije Dejan Savić (FOTO: Starsport)

Uspeli smo da izjednačimo, gol je postigao Filip Filipović. Ipak, ubrzo su “barakude” ponovo stekle prednost.

A onda prava majstorija Mandića. Iz daljine je šutirao iza leđa i savladao je Bijača, što je oduševilo navijače na Tašu.

Hrvati su po ko zna koji put poveli na ovom susretu, ali se “delfini” nisu predavali. I onda još jedna maestralna akcija, i to sa igračem manje! Filipović je iz prve, sa “sidra” prosledio loptu u mrežu – 10:10!

Kada je bilo najpotrebnije Filipović je povukao i odigrao kapitenski (FOTO: Starsport)

Drama je dostigla vrhunac 100 sekundi pre kraja.

Na ulasku u poslednji minut kapiten Filipović! Neodobranjiv “projektil” za preokret i 11:10!

Neverovatna završnica… Vukčević je vratio egal i podigao dramu na viši nivo, dok je Filipović 17 sekundi pre kraja iz peterca pogodio za 12:11!

Nevreme nad Beogradom se sručilo ali ništa nije moglo da zaustavi plasman Srbije na Olimpijske igre!

Bravo, majstori! Tokio vas čeka!

Srbija – Hrvatska 12:11 (1:3, 5:2, 1:3, 5:3)

Bazen: Tašmajdan; Sudije: Jorgos Stavridis (Grčka), Adrijan Aleksandresku (Rumunija);

Srbija: G. Pijetlović, Mandić 4, Stojanović, Ranđelović, Ćuk 1, D. Pijetlović, Vico, Aleksić, Jakšić 1, Filipović 4, Prlainović 1, S. Mitoropvić 1, B. Mitrović.

Hrvatska: Bijač, Benić, Fatović 2, Lončar, Joković 1, Buljubašić 1, Vukčević 5, Bušlje 1, Lovre, Vrlić 1, Setka, Garsija, Marcelić.