Bajkovit preokret Budućnosti u Morači, CSKA pao u spektakularnoj završnici!

Košarkaši Budućnosti i moskovskog CSKA odigrali su jedan od najboljih mečeva u novoj sezoni Evrolige koji je posle nestvarnog preokreta, trojkaškog obračuna u drugom poluvremenu i ogromne borbe u završnici pripao Podgoričanima rezultatom 93:92.

Budućnost je tako zabeležila drugu pobedu u najboljem evropskom klupskom takmičenju, dok su Moskovljani doživeli prvi poraz, pa u Evroligi više nema neporaženih ekipa.

Međutim, u prvom poluvremenu ništa nije ukazivalo na takav epilog.

Đetićima je pretila katastrofa pošto je CSKA već na startu duela napravio seriju 0-11, ali ubrzo je Budućnost konsolidovala svoje redove i preko Erla Klarka, Nemanje Gordića i borbenog Alena Omića stigla na svega dva poena zaostatka.

Međutim, ekipi Dimitrisa Itudisa nije trebalo mnogo vremena da zaigra u svom prepoznatljivom ritmu koji ju je krasio u dosadašnjem toku sezone, pa je uz dominantnu igru ispod obruča, kvalitetan šut sa distance i na osnovu organizovane tranzicije vratila dvocifrenu prednost.

U tim trenucima CSKA je predvodio fantastični Nando de Kolo, koji je već u drugoj četvrtini stigao do 12 poena, a odličan je bio i Kajl Hajns. Već u 17. minutu susreta bilo je isto toliko poena razlike u korist prošlogodišnjeg učesnika Fajnal fora u Beogradu, dok se na poluvreme otišlo sa rezultatom 35:49 u korist gostiju.

Partizan – Crvena zvezda: Ko će slaviti u prvom košarkaškom derbiju u sezoni?

Uprkos velikom rezultatskom minusu, Budućnost je ostala motivisana i hrabra protiv sedmostrukog evropskog šampiona u nastavku meča, što se apsolutno isplatilo već u trećoj četvrtini pošto je aktuelni regionalni šampion u poslednji kvartal ušao sa tek minus 2.

Podgoričani su dokazali da u pobedi nad Baskonijom nisu slučajno unapredili rekord po broju pogođenih trojki na jednom meču (21). Erl Klark je potvrdio da se vraća u sjajnu formu, pomogao je i njegov prezimenjak Koti, a u „petu“ je ubacio i Gordić koji je u 3/4 ubacio 11 poena.

Budućnost je fantastično igrala u defanzivi, što je bio jedan od ključnih razloga njihovog velikog povratka, a onda je trojke u poslednjoj četvrtini počeo da gađa Danilo Nikolić, pa su domaći navijači na osam minuta do kraja slavili nerešen rezultat – 71:71.

CSKA je odlučio da uzvrati istom merom, što je rezultovalo šuterskim obračunom van linije za tri poena u naredna dva minuta. Za goste su pogađali Rodriges i Higins, dok su Nikolić i Koti Klark učinili isto, a nakon dva uspešna slobodnjaka Edvina Džeksona na semaforu je stajalo 79:79.

Ako ste propustili: Gudurićevih 14 poena za 4 minuta! (VIDEO)

Trojkaški spektakl se tu nije zaustavio. Samo nekoliko sekundi kasnije pogodio je Vil Klajburn, ali Danilo Nikolić je i na njegov šut imao odgovor. Klajburn je potom izgubio loptu, a Erl Klark sa linije penala doneo „Timu iz Njegoševog parka“ prvo vođstvo na utakmici – 86:84.

Drama u Morači je nastavljena nakon što je De Kolo postigao svoj 19. poen, a Higins svoju drugu trojku za 88:89, ali u idealnom trenutku svoju prvu na meču pogađa Edvin Džekson za delirijum na tribinama.

U poslednjih 100 sekundi obe ekipe su dodatno zategle odbranu, a prednost Moskovljanima vratio je Klajburn sa penala, da bi u poslednjem napadu Budućnosti usledila neverovatna borba ispod obruča.

Najpre je Nikolić promašio trojku, a Džekson zabeležio ofanzivni skok i loptu prosledio ka Kotiju Klarku koji takođe maši za tri. Međutim, Klakr je ispravio svoj promašaj i izbio lotpu, ali onda je trojku promašio Džekson, da bi se na pravom mestu, ispod obruča, našao Danilo Nikolić koji je “uhvatio” njegov promašaj i zabeležio istorijske poene.

CSKA je imao 5.4 sekundi da organizuje napad preko celog terena, ali Higins je promašio šut iz ugla, pa je Morača počela da slavi senzacionalnu pobedu u jednoj od najboljih utakmica u novoj sezoni elitnog takmičenja.

Erl Klark je završio kao najefikasniji u pobedničkom sastavu sa 18 poena, Nemanja Gordić je dodao 17, uz čak sedam asistencija, Danilo Nikolić je postigao 14, uključujući dva ključna u poslednjim sekundama, dok je Koti Klark upisao 12 poena i četiri završna dodavanja.

Na drugoj strani, De Kolo je vodio CSKA sa 19 poena, šest asistencija i tri ukradene lopte, Vil Klajburn je imao 14, a po 12 poena zabeležili su Kori Higins i Alek Piters.